poniedziałek, 21 grudnia 2015

Poniedziałki z muszlami Skrzydelnik wielki

Witajcie   Oto największa muszla w mojej kolekcji Skrzydelnik wielki (Strombus gigas) – gatunek ślimaka z rodziny skrzydelników występujący w ciepłych, czystych wodach Morza Karaibskiego, w Zatoce Meksykańskiej, na Antylach i na wschodnim wybrzeżu Ameryki Południowej, aż po Rio de Janeiro. Ślimak ten, znany ze swej pięknej skorupy, może ostrym skrajem wieczka muszli zaatakować, a nawet zranić przeciwnika. • Długość muszli - 15-35 cm.
 • Waga - nawet ponad 2 kg.
  Tryb życia
 • Zwyczaje - dorosły osobnik aktywny jest w dzień, a młode w nocy
 • Pożywienie - najczęściej glony
 • Długość życia - 10-25 latJuż od dawna ludzie żyjący w pobliżu morza żywili się mięsistymi częściami tego ślimaka. W płytkiej wodzie, w zaroślach trawy morskiej łatwo było zbierać mięczaki rękoma lub prostym dwuzębem, którym wrzucano je do małej łodzi. Na dobrych łowiskach dwóch mężczyzn mogło w ciągu dnia złowić 500-600 skrzydelników. Mięso tego ślimaka jest też świetną przynętą przy łowieniu ryb na wędkę, co spowodowało na Jamajce, we Florida Keys i Bahamach wielki spadek populacji skrzydelników. Góry pustych muszli świadczą o poziomie odłowów tego mięczaka. Niegdyś zbierano atrakcyjne muszle i wykonywano z nich kamee. Dziś sprzedawane są najczęściej w naturalnym stanie.
 • Zanim indiańscy mieszkańcy Karaibów poznali żelazo, sporządzali noże, ostrza, a nawet siekiery z ostrych skrajów małych muszli skrzydelników.

 • Przed wiekami muszle skrzydelników były środkiem płatniczym w zachodnich regionach Pacyfiku.

6 komentarzy:

 1. pokaźna ;) , pozdrawiam i Wesołych Świat Tobie i całej Twojej rodzinie życzę
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Basiu dziękuję za cudną kartkę i życzenia. To bardzo miała niespodzianka buziaki

   Usuń
 2. Piękna muszla :)
  Basiu, zdrowych i wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku, oraz wszelkiej pomyślności Tobie i całej rodzince życzę :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Basiu nieustanie mnie zadziwiasz wiedzą na temat Swoich muszelkowych zbiorów

  OdpowiedzUsuń
 4. No proszę, nawet nie wiedziałam, że ślimaki mogą być takie niebezpieczne dla otoczenia. Pamiętam z dzieciństwa, że takimi samymi, albo podobnymi dużymi muszlami, teściowa mojej chrzestnej podpierała drzwi, żeby się nie zamykały - bardzo mi się to podobało. Lubiłam też słuchać szumu oceanu zamkniętego w tych muszlach.

  OdpowiedzUsuń