sobota, 23 kwietnia 2016

Kartka

Witajcie Wczoraj w piątek 22   pisałam o książkach a okazało się  że w dziś  23 jest dzień książki  
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega ( Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice'a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo. W Wielkiej Brytanii i Irlandii Światowy Dzień Książki wyjątkowo obchodzony jest w pierwszy czwartek marca, tak aby święto to wypadało w trakcie semestru szkolnego.
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. Z początku planowano związać je z datą 7 października, domniemaną datą urodzin Cervantesa, lecz ze względu na niepewność z nią związaną, ostatecznie ustalono datę 23 kwietnia. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.
23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

Tego dnia jest rocznica urodzin ? i śmierci ? Wiliam Szekspir  .Przeczytałam prawie wszystkie jego sztuki
William Szekspir (ang. William Shakespeare; ur.prawdopodobnie 23 kwietnia 1564, data chrztu: 26 kwietnia 1564, w Stratford-upon-Avon, zm. 23 kwietnia?/3 maja 1616 tamże) – angielski poeta, dramaturg, aktor. Powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej oraz reformatorów teatru[2].
Napisał 38 sztuk, 154 sonety, a także wiele utworów innych gatunków. Mimo że cieszył się popularnością już za życia, jego sława rosła głównie po śmierci, dopiero wtedy został zauważony przez prominentne osobistości[3]. Uważa się go za poetę narodowego Anglii[4].
Eksperci uważają, że większość swoich prac napisał między 1586 a 1612 rokiem. Przedmiotem ciągłej debaty jest ich chronologia, a nawet kwestia autorstwa większości z nich.
Był jednym z niewielu dramaturgów, którzy z powodzeniem tworzyli zarówno komedie, jak i tragedie. Sztuki Szekspira przetłumaczono na większość języków nowożytnych, inscenizacje mają miejsce na całym świecie. Jest również najczęściej cytowanym pisarzem anglojęzycznego świata[5]. Wiele jego neologizmów weszło do codziennego użycia. Lista słów, które wprowadził do języka angielskiego, liczy około 600 pozycji. Od lat dyskutuje się na temat jego życia, orientacji seksualnej i religijności.


  A oto taka sobie  kartka . Zrobiłam  ją z czerwonej bazy mojego kwiatka  kolorowych kartek  . Kolorowe kartki to sama zrobiłam.We fioletowe  kropki to już wam kiedyś pokazywałam kartki z jej wykorzystaniem . Z czerwonymi plamkami to efekt czyszczenia pędzla po malowaniu . Jak wiecie różne rzeczy wykorzystuje wiec patrze o nawet fajne wzorki powstały to wykorzystam .Powstała wiec kartka z  papierami i w ciapki .

6 komentarzy:

 1. Fajna karteczka. Pozdrawiam i miłej niedzieli życzę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Basiu, super pomysł z wykorzystaniem tego, co wielu wyrzuciło by po prostu do kosza. Ja także często pracuję z tymi "śmieciami" i... mam się z tym dobrze ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Basiu, papier w ciapki pięknie się komponuje z tą kartką. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. O proszę jakie ciekawe informacje nam podałaś :)

  OdpowiedzUsuń
 5. No widzisz, jaka intuicja? Kartka bardzo ładna.

  OdpowiedzUsuń