poniedziałek, 16 maja 2016

Poniedziałki z muszlami róża wiatrów

Róża wiatrów[1][2] – grupa morskich ślimaków o muszlach w kształcie regularnego stożka przypominającego tarczę, zaliczanych do dwóch spokrewnionych ze sobą rodzajów z rodziny Architectonicidae, bardzo zbliżonych wyglądem: Architectonica i Philippia. Dawniej zaliczano tu także rodzaj Solarium, którego przedstawiciele włączeni zostali do rodzaju Architectonica lub przeniesieni do innych rodzin[3].
Muszle róż wiatrów mają dość typowy dla ślimaków wygląd – kształt ich zbliżony jest zwłaszcza do muszli europejskich ślimaków lądowych – szklarek. Mają bowiem formę soczewki czy też regularnego stożka dużej szerokości i małej wysokości, przypominającego tarczę kałkan lub chiński kapelusz słomiany[1]. Składają się z licznych wąskich, ciasno nawiniętych skrętów, otaczających szeroki i głęboki niejednokrotnie dołek osiowy. Na powierzchni muszli występuje deseń regularnie rozmieszczonych plamek i pasków, przypominających z wyglądu podziałkę. Kolista od góry muszla, ozdobiona takim ornamentem, widziana od tej strony przywodzi na myśl różę wiatrów, czyli umieszczaną na mapach "różę kompasową". Wieczko zazwyczaj rogowe[4]. Średnica muszli dochodzi do 7 cm[1].
Gatunki należące do tej grupy zamieszkują płytkie, piaszczyste dno mórz tropikalnych. Ich muszle są cenione przez kolekcjonerów[1]. Do najbardziej znanych zalicza się Architectonica perspectiva.


6 komentarzy:

 1. Basiu, takiej muszelki jeszcze nie widziałam. Jest śliczna.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Śliczny ślimakowy wzorek :)

  OdpowiedzUsuń
 3. I ze Ty potrafisz to skwalifikować szacun kobieto 😊 ja bym pomieszała buziaki

  OdpowiedzUsuń