poniedziałek, 4 grudnia 2017

Barbórkowo

Witajcie    Dziś są moje imieniny  Bardzo wam dziękuje za pamięć. Kartkami pochwale się w kolejnym poście Dziś trochę wiedzy  W   czasach PRL    Barbórka była bardzo rozgliośniona . Wszyscy wiedzieli kiedy jest święto górnika no i  moje imieniny   Barbórka (dawna pisownia Barburka), Dzień Górnika – tradycyjne święto górnicze, obchodzone w Polsce 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. Poza górnikami Barbórkę obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych. U Karolinki http://na-sciezkach-codziennosci.blogspot.com/  
Był konkurs  jaki to święty http://na-sciezkach-codziennosci.blogspot.com/2017/11/korowod-swietych.html
O to już miesiąc temu . Chyba tylko polowe odgadłam ale swoją patronkę Barbarę też zgadłam 
Barbara z Nikomedii, Święta Barbara, cs. Wielikomuczenica Warwara – żyjąca w III wieku dziewica, męczennica, jedna z Czternastu Świętych Wspomożycieli, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego.
Wywodziła się z pogańskiej rodziny z Heliopolis. Ojciec (Dioskuros) wysłał ją na naukę do Nikomedii. Tam zetknęła się z chrześcijaństwem. Gdy Dioskuros dowiedział się, że Barbara została chrześcijanką, chciał ją zmusić do wyparcia się wiary. Gdy to nie poskutkowało, doniósł na nią. Została uwięziona w wieży, gdzie miał przed śmiercią objawić się jej anioł z kielichem i hostią. Ścięta mieczem prawdopodobnie około roku 305 w Nikomedii lub Heliopolis, podczas prześladowań za panowania cesarza Maksymiana (305–311)[1].
Istnieje legenda, według której święta Barbara, uciekając przed ojcem, schroniła się w skale, która się przed nią rozstąpiła.
Wielkim orędownikiem św. Barbary był papież św. Grzegorz, znanym jej admiratorem był św. Stanisław Kostka. Również w Polsce kult św. Barbary był zawsze bardzo żywy. W modlitewniku Gertrudy, córki Mieszka II (XI w.), wspominana jest pod datą 4 grudnia.
Jej imieniem nazwano gorczycznik pospolity, (łac.) Barbarea vulgaris, potocznie zwany „barbarką” lub „zielem św. Barbary”[2].
W tradycji w święto św. Barbary wkłada się ziarnka zboża i gałązki czereśni lub wiśni do wody, które mają zakwitnąć na Boże Narodzenie. Są to gałązki św. Barbary[2].
Ze względu na wątpliwą historyczność podczas reformy katolickiej liturgii w 1969 ograniczono jej cześć jedynie do kultów lokalnych, zaś imię usunięto z litanii świętych Kościoła powszechnego[3].
W Kościele prawosławnym nadal jest powszechnie czczona.


W VI wieku cesarz Justynian sprowadził relikwie św. Barbary do Konstantynopola, w 1108 umieszczono je w Kijowie, gdzie znajdują się do dnia dzisiejszego. Z kolei w 1202 roku wenecjanie część relikwii przekazali miastu Torcello (Republika Wenecka), gdzie znajdują się w kościele Św. Jana Ewangelisty.
W Polsce znajduje się relikwia czaszki św. Barbary będąca do 1242 roku w posiadaniu książąt pomorskich, a następnie wykradziona z grodu w Sartowicach przez Krzyżaków była przechowywana w kaplicy na zamku w Starogrodzie, a następnie podczas Wojny trzynastoletniej ukryta na zamku w Malborku skąd król Kazimierz Jagiellończyk po zajęciu zamku przekazał ją do klasztoru w Czerwiński nad Wisłą[4].
Św. Barbara jest współpatronką archidiecezji katowickiej. Jest patronką dobrej śmierci i trudnej pracy[5] m.in. górników, hutników, marynarzy, rybaków, żołnierzy, kamieniarzy, więźniów i wielu innych[1]. Orędowniczka w czasie burzy i pożarów.
Św. Barbara jest również patronką Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.Atrybutami Barbary z Nikomedii są anioł z gałązką palmową, dwa miecze u jej stóp, gałązka palmowa, kielich, księga, lew u stóp, miecz, monstrancja, pawie lub strusie pióro, wieża[1].13 komentarzy:

 1. Wszystkiego najlepszego Basieńko :) A Św. Barbara- Twoja patronka niech się Tobą opiekuje i niech Ci błogosławi każdego dnia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszystkiego dobrego Basiu :) Dużo zdrówka i uśmiechu na twarzy :) Buziaki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. 100 lat, 100 lat !!! Najlepsze życzenia imieninowe !

  OdpowiedzUsuń
 4. Basieńko, wszystkiego NAJ NAJ NAJ!
  Z dzieciństwa pamiętam jak zawsze w ten dzień w szkole rysowaliśmy węglem kopalnię i górników:)
  Ściskam mocno.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wszystkiego najlepszego Basiu!

  OdpowiedzUsuń
 6. Basieńko serdeczniejsze życzenia imieninowe. Spełniaj nawet najskrytsze marzenia <3
  Pozdrawiam Alina

  OdpowiedzUsuń
 7. Basiu!
  Wszystkiego najlepszego w dniu Twojego święta!!!!

  OdpowiedzUsuń
 8. Wszystkiego najlepszego Basiu :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wszystkiego co najlepsze Basiu z okazji Twoich imienin!

  OdpowiedzUsuń
 10. Wszystkiego najlepszego Basiu 😀

  OdpowiedzUsuń
 11. Basiu! Wszystkiego Co Najlepsze - I niech Cię Twoja patronka zawsze chroni - Pozdrawiam Serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 12. Czy e-kartka ode mnie dotarła?

  OdpowiedzUsuń