czwartek, 11 stycznia 2018

11 stycznia dzien wegetarian

Wegetarianie mają swoje święto 11 stycznia. Jedni twierdzą, że wegetarianizm to sposób odżywiania, sami zainteresowani tłumaczą, że to styl życia. Zwolenników z roku na rok jest coraz więcej. Szacuje się, że w Polsce wegetarian jest już około 2 milionów, a większość z nich to ludzie młodzi.
Wegetarianizm to sposób odżywiania. Opiera się na wykluczeniu z diety produktów mięsnych, często również ryb i owoców morza. Podstawę jadłospisu jaroszy powinny stanowić m.in. produkty zbożowe pełnoziarniste, warzywa, owoce, nasiona roślin strączkowych (soja, soczewica, ciecierzyca, groch, bób, fasola, jako substytuty mięsa), tłuszcze roślinne i nasiona oleiste (orzechy, pestki dyni i słonecznika).
Wegetarianizm wyklucza z diety produkty pochodzące od martwych zwierząt, ale pozwala na spożywanie produktów odzwierzęcych: mleka, masła oraz jajek bogatych w wapń. W skrajniejszej formie - weganizmie - wyklucza się te składniki, podobnie jak miód.
Agnieszka Piskała z programu edukacyjnego "Żyj smacznie i zdrowo" sugeruje, że przejście na wegetarianizm nie powinno być decyzją spontaniczną i bez głębszego przygotowania merytorycznego. Na pewno na początku złym rozwiązaniem będzie całkowite odrzucenie produktów pochodzenia odzwierzęcego, czyli skrajny weganizm. Wiedza na temat przygotowywania pełnowartościowych posiłków jest podstawą, która umożliwi prawidłowe komponowanie zdrowego jadłospisu, także wegetariańskiego.
Wegetarianizm ma swoich zwolenników i przeciwników. Od najdawniejszych jednak czasów ludzie żyli bez mięsa. Organizacja PETA (People for Ethical Treatment of Animals) ujawnia listę sławnych wegetarian. Znaleźli się na niej m.in. Isaac Newton, Lew Tołstoj, Mark Twain, Albert Einstein, a także współczesne gwiazdy: Whitney Houston, Tina Turner, Pamela Anderson, Kate Winslet, Bono, Brad Pitt.
Zainteresowanie coraz większej liczby osób dietą wegetariańską podsycają również systematycznie publikowane badania, które wskazują na jej zdrowotne właściwości. Na podstawie ostatnich badań naukowcy dowiedli, że dieta wegetariańska przedłuża życie, jest również zalecana osobom cierpiącym na cukrzycę. (PAP)J    Ja lubię mięso i całkowicie z niego bym nie zrezygnowała ale rzeczy bezmięsne też są pyszne

http://beszamel.se.pl/porady/kiedy-obchodzimy-dzien-wegetarian-dlaczego-warto-nie-jesc-miesa,11582/

 

6 komentarzy:

 1. Fajne święto, ale mięsko i rybki też są mniam :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mięso mogłoby nie istnieć. Ale rybki, jajka, miód - muszą być:)
  Buziaczki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja jem wszystko, bo wszystko jest dobre, mięsko też ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Basiu! To święto jest nie dla mnie , Bo lubię mięso,A Ryby uwielbiam, Nie lubię owoców Morza - Pozdrawiam Serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawe święto. mimo to lubię mięsko. Jestem mięsożercą. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Cóż mi zostało? Dołączyć do klanu mięsożerców, chociaż rozumiem niechęć do jedzenia mięsa. Jak nie zjem od czasu do czasu mięsa, czegoś mi brakuje.

  OdpowiedzUsuń