piątek, 5 kwietnia 2019

5. kwietnia Dzień grzeczności za kierownicą.


Dziś jest wyjątkowy dzień dla wszystkich kierowców. 5. kwietnia obchodzimy Dzień grzeczności za kierownicą. Święto nietypowe, ale jak się okazuje potrzebne w każdym kraju, bo czy jest ktoś kto nie spotkał się z agresją na drodze?
Ponad 80 proc. kierowców deklaruje, że przynajmniej raz w tygodniu zdarza im się obserwować agresywne zachowana na drogach, a ponad 30 proc. przyznaje, że im samym zdarzają się takie zachowania - wynika z badań Instytutu Transportu Samochodowego.
Dzień grzeczności za kierownicą został zainicjowany we Francji. Z czasem dzień ten przekształcił się w Tydzień kurtuazji na ulicach – złośliwi twierdzą, że Francuzom potrzebny aż tydzień, aby przypomnieć sobie o dobrych manierach za kierownicą. Wydawać by się mogło, że to tylko jeden i to w dodatku mało znany w Polsce dzień, a więc niewiele zmieni w świadomości kierowców, ale może jednak?
Prawdopodobnie każdy kierowca spotkał się podczas jazdy samochodem z sytuacją, która wyprowadziła go z równowagi. Tak często zdarza się, że kierowcy wymuszają pierwszeństwo, przejeżdżają na czerwonym świetle, niebezpiecznie zmieniają pas ruchu lub tez nadużywają klaksonu, oślepiają światłami czy też krzyczą i obrażają innych uczestników ruchu. Szczególnie podczas dużego ruchu na drodze ponoszą nas nerwy. Mimo, że kultura jazdy to jeden z tematów podczas kursu na prawo jazdy to później często o niej zapominamy. Oczywiście z drogowymi uprzejmościami nie należy przesadzać, ale wystarczy być takim kierowcą jakiego sami chcielibyśmy spotkać na drodze.

6 komentarzy:

 1. Fajne święto :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Też tak uważam,mogłoby tak być codziennie.

  OdpowiedzUsuń
 3. gdyby na co dzień kierowcy byli grzeczni, to świat byłby zupełnie inny

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj, czasem trudno za kierownicą zachować spokój, gdy się widzi, co potrafią inni kierowcy wyprawiać. Najgorzej, że często niesie to ze sobą zagrożenie.
  Buziaczki, Basiu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Super święto. Przydałaby się większa kultura u naszych kierowców.Pozdrawiam Basiu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Beatko gratuluję wygranej :) -> http://ladyveroniquesavage.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń