środa, 10 kwietnia 2019

Dzień Rodzeństwa 10 kwietnia

 Dzień Rodzeństwa  10 kwietnia


Brat lub siostra to taka osoba, którą kochamy, a jednocześnie kłócimy się z nią przy byle okazji. Bez rodzeństwa życie było jednak zdecydowanie nudniejsze, dziś warto więc pokazać najbliższym, że o nich pamiętamy.Dzień Rodzeństwa (w USA czasami zwany Narodowym Dniem Rodzeństwa) – święto obchodzone co roku w dniu 10 kwietnia między innymi w niektórych Stanach USA[1], mające na celu upamiętnienie rodzinnych relacji braci i sióstr. W odróżnieniu od Dnia Matki i Dnia Ojca, nie jest ono uznane na szczeblu federalnym, chociaż amerykańska Fundacja na rzecz Dnia Rodzeństwa stara się to zmienić[2]. Od roku 1998 roku gubernatorzy 49 Stanów USA wydali oficjalne oświadczenia dotyczące Dnia Rodzeństwa w swoich Stanach[3]. Początkowo tylko lokalny zwyczaj z USA obecnie zaczyna się rozpowszechniać w świecie, m.in. w Indiach i Australii[4][5]. Święto wymyśliła Claudia Evart, aby uczcić pamięć swojego brata i siostry, zmarłych w młodym wieku[6]. Fundacja została założona w 1997 roku, mając od roku 1999 status organizacji non-profit[7].
Dzień Rodzeństwa został wprowadzony do oficjalnego spisu uroczystości i świąt Kongresu USA we wrześniu 2005 roku[8].

Obchody

W Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej rodzeństwo posiada 79% dzieci[6][9]. W Polsce rodzeństwo posiada 2/3 dzieci (37% jednego brata lub siostrę, 12% dwoje, 6,5% troje lub więcej)[10]. Dzień Rodzeństwa ma na celu celebrację relacji między rodzeństwem. Wiele osób zamieszcza tego dnia zdjęcia swoich braci i sióstr na swoich stronach w Internecie[4].

Witajcie Ja mam dwie siostry Jedna starsza o cztery lata a druga bliźniaczka  starsza o 15 minut . A wy ile macie rodzeństwa ???https://estilo.com.pl/dzien-rodzenstwa-10-kwietnia/

10 komentarzy:

 1. O nawet nie znałam takiego święta. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajne święto, szkoda, że nie dałaś zdjęcia ze swoimi siostrami :)
  Ja niestety jestem jedynaczka :) Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kocham moje siostrzyczki😘

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie miałam pojęcia o takim święcie. Dobrze, że napisałaś na ten temat. Ja mam brata i siostrę, których kocham nad życie, i do dziś czasem się sprzeczamy, ale w dzieciństwie...... to były walki 😊 ale jeden za drugiego życie by oddał.
  Pozdrawiam Alina

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja mam wspaniałego brata, chociaż w dzieciństwie nieraz się kłóciliśmy.
  Uściski.

  OdpowiedzUsuń
 6. Od strony mamy jestem jedynaczką. Od strony taty mam dwóch przyrodnich braci ale wychowywaliśmy się osobno i nie mam z nimi raczej kontaktu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie znałam tego święta :)) A więc trzeba zadzwonić do brata :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem jedynaczką Basiu. Pozdrawiam serdecznie.:)

  OdpowiedzUsuń
 9. wow, nie wiedziałam, że takie święto jest, ja mam dwóch braci

  OdpowiedzUsuń
 10. No proszę nawet i takie święto jest? Ja mam starszego brata, z którym zawsze miałam dobry kontakt :)

  OdpowiedzUsuń