sobota, 25 maja 2019

25 maj dzień ręcznika

Witajcie oto kolejne śmieszne   święto Dzień Ręcznika, ang. Towel Day – nieformalne święto obchodzone 25 maja jako hołd składany Douglasowi Adamsowi przez jego fanów.
Pierwsze obchody odbyły się w ostatni piątek maja 2001 w dwa tygodnie po jego śmierci 11 maja. Od tego czasu awansowały do rangi corocznego wydarzenia. Tego dnia fani Douglasa Adamsa noszą ze sobą przez cały czas ręczniki. Ręcznik jest nawiązaniem do popularnego cyklu powieści Adamsa Autostopem przez Galaktykę. Najmodniejszy model ma na sobie napis: Don't panic! (z ang. Niepanikuj!) oraz liczbę 42, czyli dwa znane motywy z twórczości Adamsa.


Moje siostry czytały pierwszą książkę Ja tylko obejrzałam film .To nie koniecznie taka fantastyka jaką lubię

Autostopem przez Galaktykę (ang. The Hitchhiker's Guide to the Galaxy) – cykl humorystycznych powieści science fiction Douglasa Adamsa, a zarazem tytuł pierwszego tomu tej serii, wywodzącej się ze słuchowiska radiowego nadawanego przez BBC od 1978 r. Cała seria liczy pięć tomów, co autor nazwał trylogią w pięciu częściach. Ostatnio do trylogii dołączyła część szósta autorstwa Eoina Colfera: „I jeszcze jedno...”.
Na podstawie tego cyklu powstał również serial telewizyjny emitowany w BBC (1981), komiksy, gry komputerowe (najbardziej znana to „The Hitchhiker's Guide to the Galaxy” firmy Infocom) oraz książka „Krążownik Titanic Douglasa Adamsa” (1997), napisana przez Terry’ego Jonesa.
W 2005 roku ukazała się adaptacja pierwszej powieści. Film „Autostopem przez Galaktykę” wyreżyserował Garth Jennings.
łównymi bohaterami są Ziemianin Artur Dent oraz kosmita Ford Prefect, jeden z autorów przewodnika po Galaktyce. Ważne role drugoplanowe odgrywają ziemska dziennikarka Trillian (Tricia Marie McMillan, czyli Trillian Astra), dwugłowy prezydent galaktyki Zaphod Beeblebrox, konstruktor planet Slartibartfast oraz mający skłonności do depresji robot Marvin. Ważną postacią dla fabuły tomu 5 staje się Random Dent, wywracająca świat do góry nogami.

Autostopem przez Galaktykę

 • rok wydania oryginalnego: 1979
 • pierwsze wydania polskie: 1986 klubowe wydanie ITD Poznań, 1994 Zysk i S-ka (tłum. Paweł Wieczorek)
 • fabuła: Artur pewnego dnia dowiaduje się, że jego dom ma być zburzony, a na jego miejscu ma powstać obwodnica. Wkrótce okazuje się, że dziwnym zbiegiem okoliczności w tym samym czasie ma zostać zniszczona cała Ziemia, gdyż wymagają tego plany budowy hiperprzestrzennej obwodnicy galaktycznej. Jednak Ford zabiera go w szaloną wycieczkę po Galaktyce, w czasie której poznają inne kluczowe postaci cyklu i którą wieńczy wizyta w kosmicznej wytwórni planet. Istotnym elementem fabuły jest Wielkie pytanie o życie, wszechświat i całą resztę.


6 komentarzy:

 1. Basiu gdzie Ty wynajdujesz takie święta? :) Fajne :)

  OdpowiedzUsuń
 2. No wymyślają coraz więcej tych dziwnych świąt.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ojej, a ja nie złożyłam moim ręcznikom życzeń:):):)
  Uściski.

  OdpowiedzUsuń
 4. Moje ręczniki zostały właśnie wyprane :)
  Mam nadzieję, że im się podobało :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Święto ręcznika... no tego jeszcze nie słyszłam.
  25 maja to ja mogę ucałować swojego psiaka, bo wtedy obchodzi swoje urodziny.

  OdpowiedzUsuń