poniedziałek, 20 maja 2019

Międzynarodowy Dzień Płynów do Mycia Naczyń 20 maja

Witajcie  Oto kolejne inne święto
Międzynarodowy Dzień Płynów do Mycia Naczyń  20 maja (
Wymyśliła go Pani Janina Adamczyk, która mieszka… w Domu Pomocy Społecznej. Niestety ale takie były realia PRL – co wynalazłeś to i tak nie było Twoje. Gdyby to było na zachodzie, to teraz pewnie zarówno ona jak i jej rodzina, mieliby dostatnie życie. Pani Janina ma już ponad 100 lat i mieszka w Krakowie.
To chyba dzień związany z kobietami. Właśnie to one dbają o naszą kuchnię najczęściej. Tam sterta naczyń i w roli głównej – Płyn do mycia naczyń. Ale nie zawsze kobiety mają z nim do czynienia, facet również potrafi odnaleźć się w kuchni, o czym świadczy przekonanie, że to mężczyźni często lepiej gotują. Tak więc myją naczynia dzieci, mama, tata. Wszyscy.
W Polsce najpopularniejszy chyba to płyn Ludwik. Ma on swoją historię, która zaczyna się już w czasach PRL. 
W 2007 roku, przeprowadzono ankietę i okazało się, że w Polsce, w czteroosobowej rodzinie zmywa się w ciągu roku stertę naczyń złożoną z około: 18000 sztuk noży, widelców, łyżek i łyżeczek, ok. 1300 sztuk talerzy, ok. 6000 sztuk filiżanek i szklanek oraz ok. 3000 sztuk innych naczyń. (dziennikwschodni.pl).
I jeszcze jedno – okazuje się, że większość z nas nie dostrzega walorów poszczególnych marek płynów, chodzi głównie o koncentraty. Po prostu nie ma jak, bo aplikują płyn bezpośrednio na gąbkę podczas gdy powinno się go najpierw rozcieńczać. Potem powstają opinie, że płyny są mało wydajne. Tak postępuje około 76% osób, które korzystają z tych preparatów.
zdj. sxc.hu
http://megamocni.pl/czytelnia/20_maja_miedzynarodowy_dzien_plynu_do_mycia_naczyn.html

https://www.dziennikwschodni.pl/magazyn/dzis-dzien-plynu-do-mycia-naczyn,n,1000150104.html


7 komentarzy:

 1. Ciekawe święto, ale trudno powstrzymać się od zmywania, szczególnie gdy kuchnia nie jest za duża :) Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nawet nie wiedziałam, że jest takie święto😂Teraz bardzo popularne są zmywarki, chociaż u nas jeszcze ręcznie się zmywa😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię zmywać naczynia, więc...

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam o tym święcie.

  OdpowiedzUsuń
 5. No to ja poświętowałam zmywając:) Lubię zmywać naczynia.
  Buziaczki.

  OdpowiedzUsuń
 6. wow, nie wiedziałam o takim święcie, ale ja i tak mam zmywarkę

  OdpowiedzUsuń
 7. O rany, nawet płyny do naczyń mają swoje święto... nieźle :)

  OdpowiedzUsuń