poniedziałek, 12 sierpnia 2019

Światowy Dzień Słonia 12 sierpnia


Witajcie   oto kolejne zwierzęcy dzień Światowy Dzień Słonia przypada na 12 sierpnia (poniedziałek)

Do Światowego Dnia Słonia pozostało jeszcze 11 dni.

Światowy Dzień Słoni zapoczątkowany został w 2012 roku przez Elephant Reintroduction Foundation oraz twórców filmu „Powrót do lasu”. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problem zmniejszającej się populacji słoni azjatyckich i afrykańskich.https://rzucijedz.pl/ciekawostki-ze-swiata/524-slonie-ciekawostkiSłoń nie bez przyczyny jest członkiem Wielkiej Piątki. To jeden z gatunków zwierząt, które po prostu TRZEBA zobaczyć na safari. Obserwowanie tych olbrzymich zwierząt spokojnie przemierzających krajobraz z zadziwiającą elegancją to zupełnie fantastyczne doświadczenie.
Zebraliśmy 7 faktów o słoniach, dzięki którym Twoje spotkanie z tymi majestatycznymi zwierzętami stanie się jeszcze ciekawsze. 
 1. Słonie nie potrafią skakać z powodu swojej ogromnej masy ciała. Niemniej jednak są zaskakująco zwinne i potrafią świetnie pływać. Trąba jest „narzędziem wielofunkcyjnym” i może służyć słoniom m.in. jako fajka do nurkowania.
 2. Gdy mowa o trąbie, warto pokreślić, że zbudowana jest ona z co najmniej 100 000 mięśni. Dla porównania w ciele człowieka jest zaledwie około 650 mięśni. Trąba jest wrażliwym organem, którym słoń może z łatwością podnieść z ziemi pojedyncze źdźbło trawy, a zarazem potężnym narzędziem, którym może w jednej chwili oderwać całą gałąź drzewa. Dzięki trąbie słoń potrafi bardzo dokładnie wyczuwać kształty, wielkości i temperaturę.
 3. Słoń chłodzi się przez wachlowanie uszami. Żyły w uszach znajdują się bardzo płytko pod skórą i, gdy słoń trzepocze uszami, płynąca w nich krew schładza się, a następnie rozprowadzana jest po reszcie organizmu. Żyły znajdują się tak płytko pod skórą uszu, że są wyraźnie widoczne. Każdy słoń ma inny układ żył w uszach, co umożliwia rozpoznanie poszczególnych słoni, podobnie jak ludzi identyfikuje się po odciskach palców.
 4. Chociaż skóra słoni wydaje się gruba i twarda, słońce może ją łatwo uszkodzić. Przy pomocy trąby słoń obsypuje sobie grzbiet i nogi piaskiem i ziemią, aby chronić skórę przed słońcem.
 5. U samców okres godowy nazywa się must. Wzrasta wówczas poziom testosteronu, przez co samce stają się bardziej agresywne. Samiec słonia w okresie must jest tak zdeterminowany, by znaleźć partnerkę, że potrafi z łatwością wyeliminować każdego samca, który nie jest w okresie must. Mimo, że słonie mogą parzyć się poza okresem must, najchętniej unikają one walki z agresywnymi samcami w okresie must. Okresy must u różnych samców przypadają w różnych miesiącach przez cały rok, dlatego must jest sprytnym sposobem przekazywania genów tak, aby nie tylko największe i najsilniejsze osobniki zyskały możliwość kopulacji.
 6. Badania wykazały, że słonie porozumiewają się nie tylko z własnym stadem, ale także na znacznie dłuższe odległości poprzez tupanie w ziemię. W ten sposób wysyłają fale poddźwiękowe przez powierzchnię ziemi, a inny słoń odbiera je dzięki czułym nerwom w stopach. Fale przenoszone przez podłoże są tak silne i szybkie, że docierają o wiele szybciej niż fale dźwiękowe rozchodzące się w powietrzu.
 7. Najbliższym genetycznie krewnym słonia jest góralkowiec – małe zwierzę futerkowe zamieszkujące skaliste tereny Sahary oraz Półwyspu Arabskiego. Zarówno góralkowce, jak i słonie wywodzą się z tej samej rodziny zwierząt myszowatych, które żyły przed kilkoma milionami lat. Mimo, że wyewoluowały do dwóch całkowicie odrębnych gatunków o zupełnie różnej wielkości, słonie i góralkowce mają więcej podobieństw genetycznych. Stopy u obu tych gatunków mają jednakową formę i oba cechuje dobry słuch i doskonała pamięć.https://www.albatros.pl/odkrywaj/7-rzeczy-ktorych-prawdopodobnie-nie-wiesz-o-sloniach

7 komentarzy:

 1. Przekazałaś nam ciekawe wiadomości o słoniach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię oglądać te piękne zwierzęta.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajne słoniki:) Miałam kiedyś kolekcję porcelanowych...

  OdpowiedzUsuń
 4. Kto by pomyślał, że i słonie mają swój dzień :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czasem sama czuję się jak słoń. Na przykład dzisiaj - po zjedzeniu dużej pizzy:)
  Buziaczki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Słonie to prawdziwe olbrzymy, ale też urocze zwierzątka, na ich widok od razu człowiek się uśmiecha. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń