poniedziałek, 31 stycznia 2022

Międzynarodowy Dzień Iluzjonisty 31 stycznia.

  Międzynarodowy Dzień Iluzjonisty przypada na 31 stycznia (poniedziałek).

Przecinanie człowieka na pół, wyciąganie królika z cylindra, wydostanie się z kaftanu – to najbardziej znane sztuczki iluzjonistyczne. W ich przypadku często już wiemy, jak to robią. Najwięksi specjaliści w tej dziedzinie potrafią jednak wymyślić iluzje, które przeczą prawom fizyki, grawitacji czy ludzkiej anatomii. Dzień Iluzjonisty przypada na 31 stycznia.


Pierwsza była sztuczka z 3 kubeczkami

Pierwsze wzmianki o sztuczkach magicznych można pojawiły się w starożytnym Egipcie. Podobno pierwsza była sztuczka z 3 piłeczkami i kubeczkami znana z filmów. Średniowiecze było ciężkimi czasami dla iluzjonistów. Zabobony i duża siła Kościoła sprawiły, że magików często posądzano o kontakty z diabłem. Oczywiście reputację prawdziwych magików psuli trochę oszuści, którzy wykorzystywali iluzję do oszukiwania w kartach. W tych czasach miejscami, gdzie uprawiano magię były festyny i jarmarki.


Pierwszym współczesnym iluzjonistą był Jean Robert-Houdin. Syn zegarmistrza wprowadził do sztuczek iluzjonistycznych dużo mechanizmów, elegancką oprawę i stroje. Doprowadził sztukę manipulacji dłońmi i urządzeniami do perfekcji. Dzięki niemu pokazy magiczne stały się modne, a pojawianie się na nich było równe z pójściem do teatru, czy na balet.


Oczywiście nazwisko Houdin z czymś nam się kojarzy. Czy Harry Houdini to jego syn? Nie, ale zaczerpnął od niego swój pseudonim.
Erik Weisz, bo tak nazywał się naprawdę, był imigrantem z Węgier. Jako iluzjonista działał w tym samym wieku co swój poprzednik. Houdini słynął z eskapizmu, a więc uciekania z sytuacji niemożliwych, np. zatopionej skrzyni albo kaftanu wiszącego na linie. Nie można też nie wspomnieć o Davidziee Copperfieldzie, który królował w latach 90. Największym wyczynem magika było sprawienie, że na kilka sekund zniknęła... Statua Wolności!


Cała sztuka iluzji polega na tajemnicy i elemencie zaskoczenia. Dlatego świat magików bardzo dba o niezdradzanie swoich sekretów. Kiedy w latach 90. w USA pojawił się program zdradzający kulisy najbardziej znanych magicznych sztuczek (był też wyświetlany w Polsce), cały świat iluzjonistów wpadł w panikę. Na szczęście współcześni specjaliści w tej sztuce odchodzą już od wyświechtanych pomysłów. Współcześni magicy to np. Y, Aryman czy Maciej Pol. Na scenie międzynarodowej to Criss Angel czy David Blaine.
2 komentarze:

  1. Witam serdecznie ♡
    Gdy byłam młodsza, chciałam zostać iluzjonistką :) Magia mnie kręciła, chodź być może naoglądałam się za dużo Crissa Angela ^^ Wspaniały wpis!
    Pozdrawiam cieplutko ♡

    OdpowiedzUsuń