niedziela, 16 stycznia 2022

Międzynarodowy Dzień Pikantnych Potraw 16 stycznia

 

 Międzynarodowy Dzień Pikantnych Potraw przypada na 16 stycznia (niedziela).  O to nie jest moje święto bo nie lubię pikantnych potraw 


Dzień Pikantnych Potraw obchodzony jest 16 stycznia przez wszystkich miłośników ostrych dań. W tym dniu królują papryczki, pieprz kajeński, tabasco i inne przyprawy, które sprawiają, że nasz jadłospis staje się piekielny.

Większość potraw swój pikantny smak zawdzięcza kapsaicynie, substancji odpowiadającej za odczuwanie ostrości. Istnieje skala pikantności, zwana skalą Scoville’a (SHU), określająca ilość kapsaicyny i innych substancji w danym produkcie. I tak, zwykła słodka papryka otrzymała 0 SHU w skali Scoville’a, papryczka jalapeno 2500 – 8000 SHU, pieprz cayenne 30 000 – 50 000 SHU, zaś najostrzejsze papryczki osiągają od 800 000 do 1 569 300 SHU. W tej skali mieszczą się rekordzistki wśród najostrzejszych papryk, jak na przykład dorset naga (wpisana w 2007 roku do księgi rekordów Guinnessa), Trinidad Scorpion Butch T czy laureatka z 2012 roku – Carolina Reaper (według skali SHU wynosi 1 569 300). Jednak, największą ostrość posiada czysta kapsaicyna, która mieści się w przedziale 15 000 000 – 16 000 000 SHU.

W Internecie zamieszczono wiele filmów przedstawiających reakcje osób po zjedzeniu najostrzejszych papryczek lub potraw. Kiedyś nawet pewna restauracja w Edynburgu przeprowadziła zawody w spożywaniu najostrzejszych potraw, jednak większość uczestników poniosło porażkę w konkursie. Czy ostre przyprawy mogą zabić człowieka? Teoretycznie istnieje taka możliwość, według badania przeprowadzonego w 1980 roku, wystarczy zjeść w jednej chwili trzy funty sproszkowanej ekstremalnie ostrej papryczki, aby mógł nastąpić zgon człowieka o wadze ok. 75 kg.

Należy pamiętać, że umiarkowanie ostre potrawy oddziałują dobroczynnie na ludzki organizm. Zjedzenie papryczek wywołuje produkcję endorfin, hormonów szczęścia, rozszerza naczynia krwionośne i obniża nadciśnienie. Dietetycy polecają pikantne potrawy osobom walczącym z nadwagą, gdyż ostry smak zwiększa produkcję ciepła, a energia zużywana jest z tkanki tłuszczowej. A jeżeli chcemy uśmierzyć dotkliwe uczucie pieczenia to musimy sięgnąć po szklankę tłustego mleka, lody lub soki cytrusowe. Substancje zawarte w tych produktach neutralizują oddziaływanie kapsaicyny. Tak więc pikantny smak czasami jest pożądany, zaś Dzień Pikantnych Potraw staje się okazją do rozbudzenia i rozpalenia naszych

7 komentarzy:

 1. Lubię pikantne potrawy. Może jeszcze bardziej niż słodkie. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam pikantne potrawy ale o takim dniu nie słyszałam😁 Dzięki za informację😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja nie mogę ostrych przypraw, więc to święto to nie jest dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. ja też nie przepadam za nimi

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię pikantne potrawy, ale w porównaniu z tymi, które preferuje mój syn, to oaza łagodności:-)

  OdpowiedzUsuń