czwartek, 10 lutego 2022

Światowy Dzień Suchych Nasion Roślin Strączkowych 10 lutego

 Fajne święto oj za mało jem takich roślin tylko fasole od czasu do czasu i bób . A groszek to kocham surowy nie przetworzony 
 Światowy Dzień Suchych Nasion Roślin Strączkowych przypada na 10 lutego (czwartek).

Światowy Dzień Suchych Nasion Roślin Strączkowych to inicjatywa, która narodziła się w 2016 roku. Wtedy przez cały rok organizowano różne wydarzenia i kampanie mające na celu promowanie roślin strączkowych, a w 2018 roku postanowionona stałe poświęcić im jeden dzień w roku – 10 lutego.Cel tego nietypowego święta jest oczywisty – uświadamianie ludzi na temat korzyści, jakie przynoszą suche nasiona roślin strączkowych. Co roku ustalany jest temat przewodni, np. „Pożywne ziarna dla zrównoważonej przyszłości”.

W wielu krajach ich spożycie jest niskie, mimo że suche nasiona roślin strączkowych są uprawiane już od setek lat, prawdopodobnie od VII wieku p.n.e. Ponadto istnieje wiele dowodów potwierdzających ich korzyści zdrowotne i odżywcze, a dietę bogatą w nasiona roślin strączkowych mocno promują wegetarianie i weganie. Główny powód? Jest smaczna i można nimi zastąpić mięso oraz inne produkty zwierzęce. Jeśli tylko odpowiednio dobierzemy jadłospis i będziemy konsekwentni, to całkowicie i bez szkody wyeliminujemy mięso z codziennego menu.

Do najpopularniejszych suchych nasion roślin strączkowych zaliczają się fasola czerwona i biała, bób, groch łuskany, ciecierzyca, fasola mung, soczewica i łubin. Ich suche nasiona są bogate w wartości odżywcze, m. in. w białko, żelazo, witaminę B, cynk, błonnik pokarmowy i minerały. Co ważne, są niskotłuszczowe, nie zawierają cholesterolu i glutenu, a także mają niski indeks glikemiczny. Pomagają w walce z otyłością i chorobami takimi jak cukrzyca, choroby wieńcowe, a nawet nowotwory.

Warto dodać, że rośliny strączkowe przynoszą korzyści nie tylko organizmowi człowieka, ale i zwierząt oraz całemu środowisku. Posiadają bowiem właściwości wiążące azot, co ma wpływ na zwiększenie żyzności gleby. Poza tym ich zdolności adaptacyjne łagodzą zmiany klimatyczne.

Co ciekawe, pewnie wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy, że rośliny strączkowe stanowią główny składnik wielu dań narodowych i regionalnych, np. pieczona fasola, chili, daal czy falafel. Suche nasiona roślin strączkowych mogą być przechowywane przez wiele miesięcy bez utraty wartości odżywczych, co również jest bardzo komfortowe.

1 komentarz: