środa, 9 listopada 2022

Europejski Dzień Wynalazcy 9 listopada

 

Europejski Dzień Wynalazcy przypada na 9 listopada (środa).


Europejski Dzień Wynalazcy został zainicjowany przez berlińskiego wynalazcę i przemysłowca Gerharda Muthenhallera. Dzień Święta upamiętnia datę urodzin austriackiej wynalazczyni i aktorki Hedy Lamarr, która jako pierwsza osoba opracowała system transmisji fal radiowych. Głównym celem Europejskiego Dnia Wynalazcy jest promowanie twórczości i zachęcanie do realizacji własnych pomysłów, które mogą stać się przełomowe w dziejach ludzkości. W tym Dniu także upamiętnia się wynalazców oraz wspiera się współczesnych wizjonerów. Inicjator Święta również założył organizację, która corocznie przyznaje nagrody dla wynalazców o znaczącym dorobku naukowym w różnych dziedzinach techniki.

Dzień Wynalazcy również obchodzony jest na całym świecie. Na przykład w Argentynie to święto organizowane jest 29 września dla upamiętnienia rocznicy urodzin twórcy długopisu Laszlo Jozsefa Biro, zaś na Węgrzech Dzień Wynalazcy inicjowany jest 13 czerwca w rocznicę urodzin Alberta Szent-Gyorgyja, który opatentował syntezę witaminy C. W Stanach Zjednoczonych Narodowy Dzień Wynalazcy został ustanowiony w roku 1983 przez prezydenta Ronalda Regana i obchodzony jest 11 lutego dla upamiętnienia urodzin Thomasa Alvy Edisona, który opatentował ponad 1000 wynalazków.

Obchody Europejskiego Dnia Wynalazcy nawiązują do słów Alberta Einsteina: „Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy”. Albert Einstein był nie tylko genialnym fizykiem, ale także wynalazł wiele przedmiotów, między innymi był twórcą przyjaznej dla środowiska naturalnego i zasilanej alkoholem lodówki. Niewiele osób wie, że geniusz również jest współwłaścicielem dwunastu patentów i współautorem ponad 40 zgłoszeń patentowych.

W Polsce nie ma ustanowionego osobnego Dnia Wynalazcy, ale corocznie Urząd Patentowy RP inicjuje uroczyste obchody 
Światowego Dnia Własności Intelektualnej, które poświęcone są wspieraniu twórczych pomysłów, kreatywności oraz innowacyjności. Święto obchodzone jest 26 kwietnia w celu upamiętnienia wejścia w życie konwencji ustanawiającej Światową Organizację Własności Intelektualnej. Urząd Patentowy RP prowadzi działania, które dążą do upowszechniania wiedzy o ochronie własności przemysłowej.

Hedy Lamarr, na której cześć ustanowiono ten dzień zasłynęła też jako aktorka, która w latach 30-tych XX wieku zagrała odważną rolę w filmie "Ekstaza" - jest to prawdopodobnie pierwszy film, w którym pokazano nagie ciało kobiety i pokazano jej uniesienia miłosne.3 komentarze: