poniedziałek, 24 kwietnia 2023

Książki przeczytane dawno

  Witajcie . Kilka lat temu Lidzia z Misiowego Zakątka zrobiła zabawę czytelniczą . Z ochotą się w nią wciągnęłam i od tego czasu znowu zaczęłam czytać dużo książek .Tak znowu bo był kilkuletni przestój gdzie nie czytałam . wcale lub bardzo mało .Nie czytałam bo zachłysnęłam się komputerkiem i baaaaaardzo dużo czasu przed nim spędzałam  . Było też sporo różnych spotkań w moim klubie TPG .Robiąc kiedyś porządki znalazłam zapiski kiedy co czytałam . Chciałam to wyrzucić ale na szczęście nie zrobiłam tego . Teraz postanowiłam to wszystko przepisać. Skoro przepisałam to będę was męczyć co kiedyś czytałam udowadniając   że nie od kilku lat ale od dawna jestem zapaloną czytelniczką 

 1990

styczen

1Modean Moon   na wieki  Połączyły ich burzliwe wydarzenia wojny secesyjnej: Davida Richardsa, półkrwi Indianina walczącego po stronie Konfederacji; Owena Markhama, aroganckiego, butnego kapitana wojsk Unii, oraz młodziutką Elizę, córkę bezdusznego plantatora z Południa. Uprzedzenia rasowe i egoizm plantatora, jak również zaborczość Markhama stają na drodze miłości Elizy i Davida. I oto czasy mamy współczesne. W okolicach Richards Spur, w dawnej posiadłości Davida, pojawia się młoda dziewczyna, Elizabeth, aby objąć spadek po Richardsie. Nie jest to, wbrew pozorom, sprwawa prosta. Elizabeth musi stawić czoło wielu problemom, które powiązane są w dużym stopniu z przeszłością. Dzięki temu pozna urok prawdziwego, lecz trudnego uczucia. Jednak wciąż dręczą ją wspomnienia losów Davida i Elizy. Elizabeth zaczyna się zastanawiać nad własnym pochodzeniem.

2król lew

3hilary Atkinson  ćwiczenia z taśmą

4Winston Groom Forrest Gump

5juliette Benzoni  Marianna gwiazda Napoleona Marianna d'Asselnat de Villeneuve, osierocona jako dziecko w czasach Terrotu, znajduje schronienie w Anglii. Prześliczna, lecz zbyt młoda dziewczyna zakochuje się we Francisie Cranmere, jednak w weselny wieczór odkrywa, że poślubiła człowieka nikczemnego i zdeprawowanego. Aby ratować honor, musi zabić. I uciec... W Paryżu, za sprawą bezwzględnego ministra policji, Fouchégo, zostaje lektorką księżnej de Talleyrand. Targana namiętnościami, rozpoczyna życie w świecie intryg, spisków i zdrady. Wreszcie, w zaciszu wiejskiej rezydencji, odkrywa miłość w ramionach nieznajomego... A jest nim sam Napoleon.

luty 

1Juliette Benzoni  Marianna   i nieznajomy z Toskanii Marianna d'Asselnat, odsunięta przez Napoleona po jego ślubie z Marią Ludwiką, stwierdza, że spodziewa się dziecka. W dodatku, niczym złowrogie widmo, pojawia się mąż, który grozi i szantażuje. Za namową ojca chrzestnego Marianna szuka schronienia w Toskanii, gdzie po rozwodzie z lordem Cranmere poślubia tajemniczego księcia Sant'Anna, którego twarzy nikt nigdy nie widział. Nawet Mariannie nie udaje się jej zobaczyć.

2Ursula K. Le Guin Swiat rocannana Powieść opisuje wczesny okres istnienia Ekumeny. Bohaterem jest kosmoetnograf, którego statek zostaje zniszczony przez wrogów Ligi Światów. Rocannon angażuje mieszkańców planety, wybierając się z nimi na awanturniczą wyprawę, mającą na celu zniszczenie bazy agresorów. Podczas niej odkrywa w sobie nieznany wcześniej dar telepatii

3Irmelin Sandman Lilius jednorożec "Jednorożec" to opowieść o małej Zuzannie i jej lalce Pippi. Pewnego wieczoru spotykają one w swoim Tajemniczym Ogrodzie jednorożca nie większego od dłoni Zuzanny. Niestety, dziewczynka go płoszy. Zmartwiona postanawia go odszukać i za radą żaby udaje się na Wybrzeże Wiedźmy Morskiej. W trakcie wyprawy zaprzyjaźnia się m.in. ze starym Wodnikiem i Trollem-Samotnikiem. Spotyka też oczywiście Wiedźmę. To właśnie ona opowiada Zuzannie o problemach dzikich stworzeń, które dziewczynka spotkała:

4Janna Chmielewska wszelki wypadek Przygody Pawełka i Janeczki, w których, jak i w poprzednich, znaczącą rolę odgrywa pies Chaber. Tym razem młodzi pogromcy przestępczości rozpoczynają walkę ze złodziejami samochodów. Ich dość niezwykły sposób sposób prewencji wzbudza duże wzburzenie u wszystkich zainteresowanych stron.

5Maria Buyno-Arctowa  Słoneczko Bohaterką jest dziewczynka, jedenastoletnia sierota. Ukazuje ona jak miłością i szlachetnością można najgorszych ludzi przemienić na lepsze, pracowitością oraz zaradnością wydobywać ich z nędzy i zaniedbania, a otwartością i pogodą ducha zdobywać serca, budować więzi międzyludzkie oparte na życzliwości i bezinteresowności."

6Herbert George Wells Pokarm Bogów Co się stanie, jeśli "po prostu" nie przestaniemy rosnąć?Dwaj biolodzy odkrywają substancję, która sprawia, że tempo wzrostu żywych organizmów (z reguły mające charakter skokowy, tzn. fazy szybkiego wzrostu występują na przemian z fazami stagnacji) staje się równomierne i nieprzerwane.

Eksperyment wymyka się spod kontroli... i pojawiają się gigantyczne owady, rośliny, zwierzęta i ludzie.

Marzec
1Victoria Holt Oczy żbika Ojciec Nory wyjechał do Australii, aby szukać złota. Niestety, zamiast bogactwa znajduje śmierć. Dziewczynę na odległy kontynent sprowadza przyjaciel ojca nazywany Żbikiem, obdarzony nieodpartym urokiem i tajemniczym magnetyzmem. Po Norę przyjeżdża do Anglii jego syn.

2Margaret BallAnne McCaffrey  Statek bliźniaczy Nancia, mózg jednego z najnowocześniejszych statków międzygwiezdnych, zawsze kieruje się niewzruszonymi zasadami etycznymi. Jednak jej niewinna wizja ludzkości ulega zmianie już w czasie pierwszej podróży. Na szczęście idealistyczna Nancia i jej doświadczony partner Forister mogą razem uratować Galaktykę.
3Claire Lorrimer Powrót do miłości Po wypadku samochodowym Sally Marsden musi zrezygnować z kariery modelki. Jej życie w jednej chwili z bajki zamieniło się w koszmar. Czy bohaterce uda się jeszcze raz uwierzyć w siebie? Czy pojawienie się byłego narzeczonego, słynnego fotografika, pomoże jej, czy może wręcz przeciwnie? Akcja rozgrywa się w pięknej scenerii Alp austriackich.
4Toni Morrison Umiłowana Jedna z najważniejszych książek stulecia i najsłynniejsza powieść Toni Morrison, za którą otrzymała Nagrodę Pulitzera. Urzekający i olśniewająco innowacyjny portret kobiety nawiedzanej przez przeszłość.
5 Abraham Merritt leśne kobiety smoczy kryształ opowadana fantazy

kwiecien
1Juliette Benzoni Marianna i korsarz Marianna d’Asselnat de Villeneuve wraca do Paryża pełna niepokoju, jak Cesarz przyjął wiadomość o jej ślubie z księciem Sant’Anna – człowiekiem w masce. Uczucie, jakie żywiła do Napoleona, powoli słabnie i Marianna uświadamia sobie, że więcej w nim było namiętności i fascynacji niż prawdziwej miłości. Z przerażeniem stwierdza, że jej serce już od dawna bije dla przystojnego amerykańskiego korsarza Jasona Beauforta. Niestety za późno, bowiem Jason jest już żonaty z zazdrosną i zdolną do największej podłości Pilar…
2Barbara Cartland  Drzewo miłości  romansidło
3 Anne McCaffrey Mercedes Lackey,   statek który poszukiwał Tia, bystra siedmiolatka, towarzyszy swym rodzicom w poszukiwaniu śladów EsKayów, tajemniczej, podróżującej wśród gwiazd społeczności.


Dziewczynka niespodziewanie zapada na nieznaną chorobę układu nerwowego. Postępująca choroba doprowadza w końcu do tego, że Tia nie może żyć poza skomputeryzowanym systemem wspomagającym jej procesy życiowe. Szansą dla niej staje się program ludzi-kapsuł... Staje się statkiem kurierskim, nie tracąc zainteresowania archeologią. 

4Jesu ufam tobie 

5Viktoria Holt Zielony blask Jessica pragnie życia romantycznego i pełnego przygód, kiedy więc bogaty poszukiwacz opali kupuje rodzinną posiadłość Claweringów, nie bacząc na zakazy zawiera z nim przyjaźń. Dzięki niemu poznaje historię najwartościowszego z opali, legendarnego Zielonego Blasku. Zniknięcie tego kamienia w tajemniczy sposób wiąże się z losami Jessiki i jej bliskich. Za sprawą możnego opiekuna Jessica wychodzi za mąż, wyjeżdża na drugą półkulę i zostaje panią wspaniałej rezydencji na południu Australii - Pawiego Domu. Tam, całkowicie osamotniona, przeżywa chwile grozy. Zaczyna rozumieć, że nie tylko kamień, lecz także jej życie będzie stawką w grze

Maj 
1Juliette Benzoni Marianna i kurier cesarstwa Piękna Marianna d'Asselnat de Villeneuve zostaje wysłana przez Napoleona z tajną misją do Konstantynopola. Ktoś jednak za wszelką cenę próbuje przeszkodzić tej misji.

Marianna, porwana przez tajemniczych wrogów cesarza, spotyka Jasona Beauforta. Szybko jednak traci nadzieję na odzyskanie wolności, dawny ukochany okazuje się bowiem opętanym zazdrością brutalem. W rezultacie Marianna zostaje wsadzona do szalupy, bez jedzenia i wody, i puszczona na fale Morza Śródziemnego
2św. Ludwik Maria Grignion de Montfort

Przedziwny sekret różańca świętego

3Dorota Terakowska córka czarownic W lesie, z dala od ludzi, pod mądrą opieką pięciu potężnych Czarownic dorasta złotowłosa dziewczynka. Nie zna swego imienia, przeszłości ani przyszłości. Choć pochłania magiczne księgi, uczy się czytać w myślach i rozmawiać z gwiazdami, nie przypuszcza nawet, jaki cel mają te nauki i pełna niebezpieczeństw wędrówka po czterech stronach Wielkiego Królestwa…Przed wiekami jej kraj zajęli Najeźdźcy. Według słów tajemniczej Pieśni Jedynej, teraz, po siedmiuset siedemdziesięciu latach, zbliża się koniec ich panowania. Czy na tronie zasiądzie wreszcie sprawiedliwy władca? Czy nasza bohaterka dorośnie, by wypełnić swoje przeznaczenie?

4Philip K. Dick  Nasi przyjaciele  z Frolixa 8 Nick Appleton jest nisko wykwalifikowanym robotnikiem, a jego życie to szereg nieustannych rozczarowań. Willis Gram to despotyczny oligarcha na planecie rządzonej przez elity mózgowców. Gdy obaj zakochują się w Charlotte Boyer, zuchwałej kolporterce rewolucyjnych materiałów propagandowych, los Nicka wydaje się przesądzony. Sprawy jednak przybierają zdecydowanie nieprzewidziany obrót, gdy po dziesięciu latach ukrywania się w międzygalaktycznej pustce przywódca rewolucjonistów, Thors Provoni, powraca wraz z dziewięćdziesięciotonowym obcym zamierzającym zaprowadzić na Ziemi nowe porządki.

5Maja Błaszczyk dieta życia
6Barbara Cartland Na całą wieczność   romnsidło
7 Juliusz Verne Wsród lodów polarnychKapitan floty angielskiej Hatteras wyrusza w podróż swoim statkiem "Forward" z celem zbadania bieguna północnego i przypisaniu zaszczytu odkrycia ziem jego ojczyzny, którą jest Anglia.

Podczas wyprawy większość załogi buntuje się i doprowadza do eksplozji statku.
Przy życiu pozostał kapitan i jego czterech najlepszych ludzi; muszą razem walczyć o przetrwanie, znaleźć sposób na wydostanie się z lodowego więzienia, by powrócić do swoich domó

4 komentarze:

 1. Z Twojej listy chętnie przeczytałabym: Toni Morrison " Umiłowana" i Herbert George Wells "Pokarm Bogów"
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak jak już kiedyś pisałam - Basiu, zawyżasz w Polsce poziom czytelnictwa. Super!

  OdpowiedzUsuń
 3. Żałuję, że jako nastolatka nie zapisywałam tego, co czytam. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Woow, ile pięknych pozycji - brawo Basiu! tak trzymaj.

  OdpowiedzUsuń