piątek, 12 maja 2023

Książki przeczytane dawniej

 Oto kolejna lista książek czytanych kiedyś . Nie rozumiem tylko jednego . Skoro pisałam co czytam przez wiele lat to czemu nie wpadłam na pomysł by pisać w zeszycie ??? Bo ja pisałam na zwykłych pojedynczych

kartkach . no i tym sposobem zgubiłam jeden rok .

Teraz pisze tak styczeń 

\1 coś

2 coś 

3 cos 

a wtedy pisalam datami 

1styczenh cos 

9 styuczen cos 

12 styczencos 

wtedy widziałam ile jedna książka zajmuje mi czasu ale nie pisałam ile ma stron

czerwic 1990

 1 Julette Benzoni  Marianna i laury w ogniu Marianna, na zlecenie Napoleona, tym razem trafia do Konstantynopola - miasta marzeń, miasta spisków. I miasta, w którym odnajduje dawnego kochanka Jasona. Niestety, los znów ich rozdziela - misja prowadzi Mariannę do Odessy, gdzie wpada na trop spisku przeciwko cesarzowi. Za późno - Napoleon właśnie rozpoczął wojnę z Rosją.W Moskwie Mariannę wita tylko morze ognia - znów trzeba uciekać. Straszliwa podróż w środku zimy, przez nękany głodem, pustoszony przez grabieżców i dezerterów kraj, nie tłumi jednak dawnych wspomnień. Już tyle razy los płatał Mariannie i Jasonowi figla, może więc i teraz, w skąpanej w ogniu i we krwi Europie, dawni kochankowie się odnajdą.
2Arthur C. Clarke Miasto i gwiazdy Przed miliardem lat Człowiek z przyczyn, których nikt już nie pamięta, porzucił stworzone przez siebie Galaktyczne Imperium i wycofał się na Ziemię. Ostatni przedstawiciele ludzkiej rasy schronili się w tkwiącym pośrodku pustyni mieście Diaspar. Mieszkańcy Diaspar odczuwają lęk przed otwartą przestrzenią i nigdy nie opuszczają murów miasta, żyjąc w całkowitej izolacji od świata zewnętrznego. Pewnego dnia pojawia się jednak wśród nich wolny od tej fobii człowiek, który postanawia wyjaśnić tajemnice przeszłości. Opuszcza miasto i prowadząc żmudne dochodzenie odsłania dramatyczne dzieje rasy ludzkiej. Dzięki jego determinacji i odkryciom przełamana zostaje stagnacja, w jakiej grzęźnie Diaspar i Człowiek znowu zaczyna śmiało patrzeć w gwiazdy, których widok napawał go dotąd takim przerażeniem.
3Geraldine Brooks  9 części pożądania Geraldine Brooks, australijska pisarka i dziennikarka znana jest polskim czytelnikom jako autorka powieści takich jak „Ludzie księgi” czy „March”. „Nine Parts of Desire. The Hidden World of Islamic Women” („Dziewięć części pożądania. Ukryty świat islamskich kobiet”) to fascynujące spojrzenie na tę część społeczności muzułmańskiej, która zwykle jest dobrze ukryta przed spojrzeniami obcych, często wręcz niewidoczna, która ma często mniej praw, a która przez to jest często mało zrozumiana – kobiety. Brooks, która spędziła pięć lat na Bliskim Wschodzie jako korespondentka dla Wall Street Journal, miała możliwość poznać je blisko, zaprzyjaźnić się z nimi, przeprowadzać wywiady zarówno ze znakomitościami świata arabskiego jaki i zwykłymi kobietami.

4głodowka zdrowotna 

lipiec
1 Jakis romans 
2Maria Rodziewiczówna  Barcikowscy Niezwykła opowieść o walce o zachowanie polskości i wiary w zaborze rosyjskim. Dwaj bracia Barcikowscy stają wobec opresyjnego systemu. Wacław jedzie do gimnazjum w Petersburgu i przesiąka propagandą sukcesu oraz antypolskimi hasłami, zaś Filip zostaje na gospodarstwie. I choć Wacław pnie się po szczeblach kariery urzędniczej, to Filip w ostatecznym rozrachunku zachowa narodową tożsamość i zyska prawdziwe szczęści
3Robert Silverberg W dół do ziemi Edmund Gunderson sprawując funkcję administratora Świata Holmana nie uważał, aby zamieszkujące ją gatunki zasługiwały na podmiotowe traktowanie. Sulidory i Nildory nie były dla niego niczym więcej, niż specyficznymi przejawami lokalnej fauny, pozbawionymi możliwości samostanowienia o swym losie. Oba gatunki były dla Gundersona, przedstawiciela terran, jedynie zwierzętami, niewolnikami, tanią siłą roboczą. Tak też je traktowano przez cały okres jego zarządzania. Bezlitośnie eksploatowana przez korporacje planeta zyskała jednak w końcu autonomię. Uznano, że obie rasy dysponują własną kulturą, inteligencją i tradycjami, toteż zgodnie z zasadami kolonizacji, planeta oddana została w ręce autochtonów, a ludzkość opuściła ją. Na miejscu pozostały jedynie pojedyncze jednostki. osoby zbyt mocno związane emocjonalnie z planetą. Gundersona wśród nich nie było, bez żalu wrócił do domu, pozostawiając za sobą jedynie wspomnienia niegodnie sprawowanego urzędu.


Po latach wraca jednak na Belzagor – bo tak nazywa się teraz planeta - by zmierzyć się z demonami przeszłości, odkupić winy i pojednać się z gatunkiem, którego nigdy nie próbował zrozumieć. Gunderson wraca aby odbyć podróż w najodleglejsze rejony planety, gdzie Nildory mogą pomóc mu w przemianie.

4 Halina Rudnicka Uczniowie spartakusa Uczniowie Spartakusa to przejmująca opowieść o losach 13-letniego Kaliasa, którego rodzina zostaje porwana i zawieziona na targ niewolników. Chłopiec traci kontakt z ukochaną matką, bo oboje trafiają do innych właścicieli. Na szczęście Kaliasowi udaje się uciec z majątku bezwględnego Waryniusza i dostać do szkoły dla gladiatorów. Tam poznaje dzielnego Spartakusa, który postanawia poprowadzić miliony niewolników do wolności. Czy Kalias i jego matka odzyskają swoje życie?

5C.J. Cherryh Ludzie z gwiazdy Pella Ludzie z Gwiazdy Pella to obszerna, wielowątkowa i dramatyczna wizja przyszłości, ukazująca charaktery, postawy i ambicje nie odbiegające od naszych. Przez srtonice tej powieści przewija się galeria fascynujących postaci, ludzkich i nieludzkich, których losy zależą od wyniku tytanicznych zmagań w skali kosmicznej.

Sierpiewn
1Claire Lorrimer  Zimowa nawałnica Romans 
2Maciej Kuczyński  Atlantyda wyspa ognia
Młody Awaru wyrusza na Atlantydę, tajemniczą wyspę, której mieszkańcy posiedli nieznane innym plemionom sekrety i tajemnice. Okazuje się jednak, że nie on jeden próbuje je przeniknąć. Czy uda mu się uniknąć grożących mu niebezpieczeństw i dowiedzieć się, kim byli ludzie, zamieszkujący ten dziś legendarny, zaginiony
3Abraham Merritt Pierścień Krakena Pod lśniącą powierzchnią dzikiego górskiego jeziora na Alasce, ukryci przed całym światem, żyją mieszkańcy Krainy Cienia. Od wieków niektórzy z nich z nadzieją czekają na odrodzenie się Dwayanu, legendarnego wodza i kapłana okrutnego bóstwa Kalk’ru, objawiającego się pod postacią olbrzymiej ośmiornicy. Kalk’ru, grożąc swym wyznawcom powszechną zagładą, wymusza składanie ofiar z ludzi.

4Jadwiga Skirmunttówna Pani na Hruszowej Pamiętnik najbliższej przyjaciółki Marii Rodziewiczówny zdeponowany w Bibliotece Jagiellońskiej a spisany z nadzieją, że kiedyś będzie mógł dotrzeć do rąk czytelników autorki.

5Roger Zelazny stwory światła i ciemności Fantsy 
6 Karol Dickens Maleńka Dorit 

Amy Dorrit, urodzona i wychowana w więzieniu, opiekuje się swoim ojcem osadzonym tam przed laty za długi. Nie zna innego świata, ale staje się w tym ponurym miejscu dobrą duszą, wspierającą wszystkich, z którymi zetknie ją los. Amy zarabia na życie swojej rodziny, szyjąc u pani Clennam, która zamieszkuje w ponurym domu tylko w towarzystwie dwójki służących.

Zmianę zwiastuje powrót – po dwudziestu latach – Arthura Clennama, jej jedynego syna, który spędził połowę życia wraz ze swym ojcem w Chinach. Przed śmiercią rodzic starał się przekazać Arthurowi jakąś dręczącą go tajemnicę, która w niespodziewany sposób wydaje się młodemu człowiekowi powiązana z osobą szwaczki.

Poszukiwanie prawdy zaprowadzi Arthura do więzienia Marshalsea, ale też do poznania wielu niezwykłych ludzi. Naprowadzi go też na trop tajemnicy

Wrzesień

1

Mansfield Park

Jane Austen

Terry Pratchett Warstwy wrzechświata Kin Arad - ponad dwustuletnia dyrektorka budowy planet dowiaduje się o istnieniu płaskiej planety pełnej zadziwiających artefaktów technologicznych. Postanowi wyruszyć w niebezpieczną podróż w poszukiwaniu świata dysku. Jej towarzyszami zostaje dwoje przedstawicieli obcych ras - wychowany na Ziemi, czteroręki, wojowniczy Kung o imieniu Marco i przypominająca z kształtu i rozmiaru Niedźwiedzia z kłami znawczyni ludzi o imieniu Silver należąca do skrajnie mięsożernej i kanibalistycznej rasy Shand.


3 Marcin Kydryński Chwila przed zmierzchem .Pewnego dnia wsiedliśmy z przyjacielem do samolotu lecącego na południe. Wylądowaliśmy w Kairze. Niespełna pół roku później, na żółtych piaskach Przylądka Dobrej Nadziei, odetchnęliśmy, patrząc po raz pierwszy wstecz z wyraźną ulgą. Mieliśmy za sobą z górą piętnaście tysięcy kilometrów afrykańskich dróg, kilka efektownych, tropikalnych chorób, parę załamań, niezliczoną ilość zwątpień i w głowach zielono od piękna dzikiego kontynentu


Zapis tej podróży tworzy niemal namacalny, pulsujący życiem obraz dzisiejszej Afryki, z jej barwami, zapachami, muzyką... Chłonący zmysłowe doznania autor nie pozostaje obojętny także na urodę kobiet. Refleksyjna, a zarazem anegdotyczna proza unosi czytelnika niczym nurt rzeki."
4William Shakespeare (Szekspir)
5Peter S. Beagle Ostatni jednorożec Jednorogini żyła w lesie liliowym i pędziła żywot samotny. Pewnego dnia ruszyła w podróż w poszukiwaniu podobnych sobie. W towarzystwie nieudolnego magika Szmendryka i nieustraszonej Molly po raz pierwszy od urodzin poznaje uroki i trudy życia. Jej droga wiedzie do zamku podupadłego monarchy – i do konfrontacji z bestią, która wytrzebiła jej gatu
6Józef Ignacy Kraszewski Papiery po Glince Obrosła legendą, znana z wielu anegdot przekazanych przez narodową tradycję i z utworów literackich postać księcia Karola Radziwiłła "Panie Kochanku" stała się również przedmiotem zainteresowania Kraszewskiego. Tego przedstawiciela najpotężniejszej rodziny magnackiej w dawnej Polsce uczynił bohaterem kilku swoich powieści, m.in. opowiadania "Z papierów po Glince". Ma ono postać gawędy, gatunku beletrystycznego, właściwego dla tematyki wspomnień o szlacheckiej przeszłości XVIII wieku.
7Karol Bunsch Zdobycie Kołobrzegu Położone nad Odrą, naprzeciw Głogowa, błonia bieliły się od namiotów. Rozległy łęg, ciągnący się aż ku osadzie zwanej Serby, stratowany tysiącami kopyt, poszarzał jak po przejściu szarańczy. Zgromadzone od dwóch niedzieli wielkopolskie, śląskie, krakowskie i sandomierskie rycerstwo głowiło się, dokąd mu iść wypadnie, bo od świtu do zmroku książę Bolesław ćwiczył i opatrywał hufce, szczególną troskę koniom poświęcając. Pieszych wojsk z grodów, w których odbywali służbę chłopi z książęcych i rycerskich włości, książę nie ściągnął, co potwierdziło domysły starszych i doświadczeńszych wojów, że czeka ich daleka wyprawa, w której szybko iść przyjdzie. Fragment


4 komentarze:

 1. Też żałuję, że wcześniej nie spisywałam przeczytanych książek. Teraz posiłkuję się portalem lubimyczytać.pl. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 2. Kilka razy wypożyczyłam książki, które już czytałam. Od jakiegoś czasu zapisuję tytuły książek i autora.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaskakujesz mnie Basiu różnorodnością czytanych książek. Ja nie prowadzę żadnego spisu, choć zastanawiam się nad skatalogowaniem posiadanych książek. Pozdrawiam cieplutko.

  OdpowiedzUsuń