sobota, 13 stycznia 2024

Książki przeczytane kiedyś


 Wrzesień 1994

1 Obertyńska Beata 

 Skarb Eulenburga  Gerda von Schottenberg dziedziczy zamek, a z nim rodowe tajemnice, ponurą legendę, nie wiadomo czy istniejące duchy i ukryty skarb. Pociąga ją sama opowieść, tajemniczość, wytwór wyobraźni, ale nigdy nie chce szukać skarbu i nie chce nikomu na to pozwolić. Czy to od niej zależy, skoro w powieści grozy rządzi los, a on wszystkich bohaterów wciąga w przeklęty krąg oddziaływania zamku?

2Piers Anthony Dolina kopaczy   fantastyka

3Igor Newerly  Chłopiec z saskich stepów Poruszającą historię swego bohatera, Włodzimierza Łukicza Diergaczowa, autor poznał z pierwszej ręki: obaj zaprzyjaźnili się na Majdanku. Na podstawie jego wspomnień powstała barwna opowieść o chłopcu, wychowywanym na ulicy wśród "bezprizornych", któremu udało się zostać lekarzem. I wtedy wybuchła wojna... Pełna przygód epopeja o radzieckim wychowaniu, godności, poniewierce i ucieczce z niewoli, by popaść w następną.

Roger Zelazny krew Amberu fantastyka
5juliete benzoni katarzyna 4
6Kenizē Mourad  Od zmarłej księżniczki Prawdziwa historia, która zaczyna się w roku 1918 na dworze ostatniego sułtana imperium osmańskiego. Po upadku imperium skazana na wygnanie rodzina sułtana chroni się w Libanie. Droga "księżniczki w cerowanych pończochach" wiedzie z pałacu, przez nędzę i upokorzenia, miłość do druzyjskiego wodza, po małżeństwo z nieznajomym radżą i przyjazd do Indii wstrząsanych wystąpieniami Ghandiego. Wszędzie obca, nierozumiejąca pragnień i dążeń ludzi, pomiędzy których rzuciły ją historia i tradycja, Selma ucieka do Paryża. Tu zastaje ją wybuch II wojny światowej...

7Kazimierz Dymel Jedna jest tylko synogarlica moja, czyli Marii i Jerzego Kuncewiczów sztuka życia

Październik 
1Kazimierz DymelSkąd ten blask, profesorze Sedlak?"Skąd ten blask..." jest samodzielnym debiutem książkowym autora. Kazimierz Dymel znacznie poszerza tu konwencję reportażu, umiejętnie łącząc wydarzenia rzeczywiste z ich literacką transpozycją, świadomą swego nadrzędnego celu. Stąd też elementy realistyczne, poparte rzetelną dokumentacją, tworzą jednolitą całość z wątkami wysnutymi z imaginacji, fantazji, snu. Poszukiwania racji ludzkiego żywota zawiodły autora na Święty Krzyż, gdzie usiłował odnaleźć wartości znaczące dla każdego losu, jak też osiągnąć tożsamość i spójność własnej osobowości. Szanse stwarzała przede wszystkim konfrontacja z postawami i dokonaniami księdza profesora Włodzimierza Sedlaka- "szalonego" uczonego i niezwykłego człowieka.

2Norton Port umarłych statków W Estacarpie i Escore od kilku lat panuje już spokój, ale Wielkie Poruszenie nie minęło bez śladu. Na dalekim południu Świata Czarownic znikają bez wieści sulkarskie statki. Simon Tregarth, Jaelithe, ich syn Kemoc i synowa Orsya wraz z jasnowidzącą Destree wyruszają na statku Wytrwały Wędrowiec, by odkryć przyczynę tych tajemniczych zaginięć.

3Iiktoria Holt pan dalekiej wyspy Gdyby nie wesołe usposobienie i dość krnąbrny charakter, życie Ellen w domu bogatych kuzynów nie wyglądałoby różowo. Ratunek przychodzi w osobie przyjaciela z lat dziecinnych, który, niestety, ginie w tajemniczych okolicznościach. Nad głową Ellen znowu zbierają się czarne chmury. Ale przychodzi list od nie znanej dotąd rodziny i dziewczyna udaje się na nieznaną Daleką Wyspę. Klan Kellawayów ma jednak swoje tajemnice.

4Szklarski Tomek w grobowcach faraonów  Akcja powieści toczy się w Egipcie i Sudanie. Bohaterowie, na zlecenie oszukanego angielskiego arystokraty, tropią fałszerza egipskich dzieł sztuki, pochodzących z grobowców faraonów. Pościg za przestępcą, zwanym „żelaznym faraonem”, jest pełen zaskakujących zwrotów akcji, trzymających w napięciu i zachęcających do czytania kolejnych stron. W wartką akcję są umiejętnie wplecione informacje o historii, kulturze, gospodarce i przyrodzie przemierzanych terenów.
5

Piers Anthony  niebiański cent

 

6 Andrzej Olszewski dzieje sztuki polskiej 1890-1980

Listopad
1Joan D. Vinge   Królowaq zimy 
Planeta Tiamat, wraz z kilkoma innymi, podlega Hegemonii zarządzanej przez technokratyczną planetę Kharemough. W większości pokryta oceanem, wyspiarska, posiada jedno bogactwo - wodę życia, wyciąg z krwi merów - morskich zwierząt. Jej zażywanie daje nieśmiertelność. Ze względów astronomicznych Tiamat ma tylko dwie pory roku, trwające po około 150 lat - Lato i Zimę. Podczas Lata rządzą Letniacy, lud zabobonny, odrzucający technikę, a Latem Letniacy, lud współpracujący z Hegemonią. Nadchodzi czas zmiany warty. Ustępująca Królowa Zimy nie zamierza ustąpić i nie chce się pogodzić ze swoją rytualną śmiercią. Sprawia, że kilka kobiet Letniaków urodzi jej klony.
2

Andrzej Wilczkowski  Każdemy według marzeń Ta wyprawa grupy alpinistów w góry Etiopii miała przynieść spełnienie marzeń o wielkiej przygodzie, egzotyce, przecieraniu nowych szlaków. Jednym z celów było zbadanie tajemnic niedostępnych amb. Urzeczywistnieniu się tych marzeń, radościom i zwycięstwom towarzyszyły jednak rozczarowania, słabości, kompromisy... Doszło też do tragedii.

3Rosamunde Pilcher  Czas burzy Czas burzy - Po śmierci matki, która w młodości zerwała kontakt z rodziną, Rebeka postanawia odwiedzić dziadków. Jedzie do Kornwalii, gdzie Baylissowie mieszkają, i tam wkracza w świat, który tylko wyrywkowo zna ze wspomnień matki. Stopniowo odkrywa rządzące nim prawa, zgłębia zasady zawiłej gry, jaką życie toczy z prawdą, aż uświadamia sobie, że to co ważne nie dzieje się z dnia na dzień..

4

Wieża Zielonego Anioła. Część 1.      Pierwsza część trzeciego tomu wspaniałej trylogii Tada Williamsa, kontynuacja "Smoczego Tronu" i "Kamienia Rozstania". Pasowany na rycerza Simon z pospiesznie zebraną armią musi stawić czoło o wiele potężniejszemu przeciwnikowi. Simona i jego sojuszników czeka długotrwała walka, w której wojenne kampanie przeplatają się z czarami, romans z podstępem, a wszystko powiązane jest zaskakującą i wartką akcją.

5Bazlać Blaski

Blaski i nędze życia kurtyzany


Grudzień 

Lista SchindleraLista jest absolutnym dobrem. Lista jest życiem.

Victoria Holt Maska czarodziejki Mała Suewellyn wypowiada trzy życzenia w zaczarowanym lesie. Odnajduje rodziców i wyrusza w egzotyczną podróż, ale rodzinna tragedia podąża jej śladem i dziewczyna wraca do Anglii, do tajemniczego zamku przodków. Czy maska, którą przywdziała, doprowadzi ją do zguby?
4Ursula K. Le Guin  Słowo las znaczy świat To chyba najsmutniejsza książka Ursuli Le Guin. Najsmutniejsza i zarazem najbardziej przesycona okrucieństwem. Pokazuje drugą fazę eksploracji nowych systemów słonecznych, kiedy po badaczach i naukowcach planety zasiedlają zdobywcy. Kolonizatorzy. Konkwistadorzy. Taki dobór słów nie jest anachronizmem, ale precyzyjnym opisem. Owszem, jak zwykle u Le Guin książka kończy się porozumieniem, dojściem do jakiejś wspólnej prawdy, ale bardzo gorzkiej - decyzji o tym, że lepiej będzie dla dwóch kultur więcej się nie stykać. Przez długi czas, aż ludzie dojrzeją do rozumnego kontaktu. Ale jeżeli się pamięta, że "Słowo las znaczy świat" jest elementem większego cyklu i, co więcej, przypuszczalnie opisującym wydarzenia najwcześniejsze, przesłanie przestaje być tak przygnębiające. Z dalszych książek widać, że z badaczy i konkwistadorów ludzie Ekumeny zmienili się w... ludzi. 

5Norton  Twierdza na moczarach   Powieść oparta na systemie gier role-playing Dungeons and dragons i dziejąca się w świecie wykreowanym przez tę grę fantasy. Sześciu graczy zostaje z apomocą magii przeniesionych w świat gry, w którym dotychczas rozgrywali swe przygody.

Ich osobowości zostają wcielone w sześć postaci ze świata gier: elfa, Amazonkę, barda, wojownika, berserkera i jaszczura. Pod wpływem uroku podejmują oni wyprawę, której celem jest odszukanie i zniszczenie siły, która ściągnęła ich do tego świata...

6

Erskine Coldwell - Blisko domu   w całym roku książek przeczytałam 88

2 komentarze: