środa, 24 stycznia 2024

książki przeczytane kiedyś

 styczeń 1995  

1Tad Williams  Wieża zielonego anioła cz 1Pierwsza część trzeciego tomu wspaniałej trylogii Tada Williamsa, kontynuacja Smoczego Tronu i Kamienia Rozstania. Pasowany na rycerza Simon z pospiesznie zebraną armią musi stawić czoło o wiele potężniejszemu przeciwnikowi. Simona i jego sojuszników czeka długotrwała walka, w której wojenne kampanie przeplatają się z czarami, romans z podstępem, a wszystko powiązane jest zaskakującą i wartką akcją.Niesamowite zwieńczenie magicznego konfliktu, który złamał wszelkie granice czasu i przestrzeni.

2Szekspir Jak wam się podoba 

3Norton Wygnanka Karsteński żołnierz Derren postanawia towarzyszyć dwóm kobietom ze Starej Rasy w drodze do Konnardu, gdzie jedna z nich, Czarownica z Estcarpu, ma nadzieję odzyskać utraconą po Wielkim Poruszeniu pamięć, a tym samym i Moc. Długie i niebezpieczne poszukiwania cudownego Kamienia kończą się powodzeniem, ale Czarownica nie odzyskuje daru władania Mocą. Znajduje jednak swoje przeznaczenie...

4karol May  w krainie srebrnego lwa Akcja książki rozgrywa się na Dzikim Zachodzie w drugiej połowie XIX.Kara Ben Nemsi, przyjaciel Kurdów, wyrusza z przyjaciółmi oraz swym wiernym psem Dojanem na górę Medię, aby ostrzec Maradulime - strażniczkę skarbów. Jego odwieczny wróg, Maharadża.

5Rogere Zelazny Znak chaosu Merle Corey, syn wielkiego księcia z Amberu, zostaje uwięziony w świecie Alicji z Krainy Czarów w barze, gdzie drinki serwuje Szalony Kapelusznik. Uciekając, Merle rozpoczyna fantastyczną przygodę, która poprowadzi go spowrotem na dwór Amberu...


Luty 

1Václav Pavel Borovička   Korowód zbrodni V. P. Borovicka, nieżyjący już czeski pisarz, którego zainteresowania koncentrowały się głównie na słynnych przypadkach kryminalnych, w tej książce opisuje bardziej i mniej znane zbrodnie i przestępstwa bądź do dzisiaj niewyjaśnione z całą pewnością bądź ciekawe ze względu na zastosowane metody śledztwa. Miedzy innymi spotkamy tu takie sprawy jak Landru, Wampira z Opery Wiedeńskiej, Dusiciela z Bostonu, kapitana Lancastera, oszustwa Banco Angola e Metropola czy syntetycznych diamentów Hermanna Meineckego. Dwa opowiadania sięgają jeszcze czasów Dzikiego Zachodu - sprawa braci Reno i historia Joaquina Murietty. Znalazły się tu też przypadki, kiedy skazani na karę śmierci oczekiwali kilkadziesiąt lat na wykonanie wyroku. Po raz kolejny okazuje się, że życie wielokrotnie przerasta wyobraźnię autorów powieści kryminalnych.

2Norton Morska twierdza

3Jean Sasson   Księżniczka Prawdziwa historia życia księżniczki Sułtany z królewskiego rodu Sa`udów - władców współczesnej Arabii Saudyjskiej. Pozbawiona prawa wyborczego, kontroli nad własnym życiem, z twarzą ukrytą za długim, czarnym welonem, Sułtana jest więźniem swojego ojca, męża i brata, swojego kraju. Kraju, w którym seks, pieniądze i tradycja dominują nad wszystkim.

4Tad Williams  Wieża zielonego anioła cz 2

5John Steinbeck  Złota czara Walia, połowa XVII wieku. W gospodarstwie Morganów zjawia się Dafydd, niegdysiejszy parobek, który wyruszył w świat w pogoni za lepszej jakości życiem. Piętnastoletni Henry, zafascynowany jego opowieściami o przygodach i bogactwie, rzekomo stałych elementach w życiu korsarza, postanawia opuścić dom rodzinny, by zostać piratem. Pewny swego, z mnóstwem pomysłów na siebie, lecz bez doświadczenia, zaciąga się na statek do Indii.


Oszukany, trafia na Barbados, gdzie jako niewolnik planuje swoją przyszłość. Trawiony żądzą i chciwością, pragnie zostać pierwszym, który posiądzie tajemniczą piękność, La Santa Roja, i podbije opływającą w złoto i inne kosztowności Panamę, tytułową Złotą Czarę

6Tajemnice fatimy

marzec

1Joan D. Vinge Królowa lata cz 1Trwa pora Lata. Warunki astronomiczne uniemożliwiają dostęp na Tiamat z innych planet. Następuje czas rządów Letniaków, a tym samym okres całkowitej izolacji i stagnacji. Ich Królową jest Moon Dawntreader, klon Arienhrod, Królowej Śniegu. Moon stara się wyzwolić Tiamat spod rządów Hegemonii i doprowadzić do pojednania Letniaków i Zimaków. Jest to zadanie niesłychanie trudne nawet dla uzdolnionej i dysponujacej żelazną wolą Moon. Coraz częściej na planecie dochodzi do buntów, spisków i scysji wywoływanych przez obie grupy. Przeciwko Królowej występuje nawet jej kochany Sparks i dzieci, Ariele i Tammis...Gundhalinu, dawny funkcjonariusz Hegemonii na Tiamat, dokonuje odkrycia jednego z zagubionych sekretów Imperium - systemu podróży miedzygwiezdnych, który umożliwia dotarcie na Tiamat nawet w okresie Lata. Tym samym Hegemonia może skorzystać z możliwości przywrócenia swej kontroli nad źródłem substancji dajacej nieśmiertelność...
2Margaret Mitchell   Przeminęło z wiatrem cz 1
3Roger Zelazny Rycerz cieni Zielone oczy, ciemne włosy, łuskowe rękawice, miecz przy boku i peleryna spięta klamrą. Tak wyglądał Corwin, książę Amberu. Przeżył kilkaset lat na Ziemi, a potem powrócił, by walczyć o tron prawdziwego świata, ale teraz słuch o nim zaginął. Do Corwina podobny jest jego syn, Merlin, który zapragnął odwiedzić królewski świat Amberu. Nie spodziewał się jednak, iż odwiedziny te staną się początkiem niebezpiecznej drogi.
4kamienie szlachetne
5Robyn Dawidson  Na zachód od Alice Springs 
Chcąc przełamać życiową nudę i poczucie niezrealizowania, Robyn Davidson, trochę ekscentryczna dwudziestoparoletnia Australijka, postanowiła odbyć niecodzienną podróż: przemierzyć środkową, pustynną część rodzinnego kontynentu w towarzystwie jedynie psa i jucznych wielbłądów. Przez parę lat zgłębiała w Alice Springs tajniki obchodzenia sie z wielbłądami, pokonując liczne przeciwności i własną niewiarę w pomyślność przedsięwzięcia - by wreszcie wyruszyć w 2700-kilometrową drogę ku Oceanowi Indyjskiemu.
W swojej jędrnej, emocjonującej prozie autorka zdradza nam, jak pełna niezwykłych przeżyć wędrówka pozwoliła jej nie tylko poznać monumentalnie piękny, groźny i tajemniczy interior oraz zamieszkujących go ludzi, ale również - a może przede wszystkim - samą siebie.

kwiecień
1Balzac kobieta trzydziestoletna
2Mercedes Lackej Strzały królowej Królestwo w niebezpieczeństwie... Uciekająca z domu Talia zostaje odnaleziona przez magiczną, podobną do konia istotę. Jest nią Rolan - Towarzysz o niewyobrażalnych możliwościach. Wybrał Talię z grona wielu, by została uczniem w Kolegium Heroldów i wstąpiła w elitarne szeregi gwardii Królowej Selenay.

Przybywszy do Kolegium, Talia przechodzi trudny okres adaptacji, wnet jednak staje się ulubienicą nauczycieli, przyjaciół i królowej. Podczas gdy trzynastoletnia Talia doskonali swe umiejętności, wokół niej zawiązuje się intryga, dojrzewa uknuty spisek. W niebezpieczeństwie znajduje się też królowa i królestwo.
Mając przeciwko sobie wrogów biegłych zarówno w sztukach magicznych, jak i w podstępnym zadawaniu śmierci, królowa zmuszona jest zwrócić się o pomoc do Talii i Heroldów, by ocalić królestwo i następczynię tronu. A następczyni tronu grozi wielkie niebezpieczeństwo
3Margaret Mitchell   Przeminęło z wiatrem cz 2
4Rodney William Whitaker  Sankcja na Eigerze Jonathan Hemlock, wykładowca historii sztuki na uniwersytecie, koneser, kolekcjoner obrazów i pięknych kobiet, pracuje jako zabójca dla CII - specjalnej komórki wywiadu zajmującej się likwidowaniem agentów przeciwnika. Kolejnym jego zadaniem jest wykonanie "sankcji" podczas wspinaczki na osławioną, niezwykle niebezpieczną, północną ścianę Eigeru. Jonathan nie wie, który z członków ekspedycji alpinistów ma być jego celem, natomiast "cel" wie, że Jonathan ma wykonać na nim wyrok...
5Joanna Chmielewska ślepe szczęście
6Norton Pakt sokolników Gdy kataklizm niszczy Gniazdo Sokolników, Pani Morskiej Twierdzy, Una, proponuje im zamieszkać w jej krainie. Jej lud i Sokolników dzielą jednak ogromne różnice obyczaju, które stawiają pod znakiem zapytania całe przedsięwzięcie. Ale od powodzenia tego planu może ostatecznie zależeć bardzo wiele, ponieważ Morskiej Twierdzy zagraża atak najeźdźców z innego świata. Tylko sojusz Sokolników i Morskiej Twierdzy daje szanse odparcia inwazji i ocalenia obu narodów.

Maj 
1Księżniczka Soraya: pałac samotności 
Było to wesele jak z bajki, o którym mówił cały świat. Suknię 18-letniej panny młodej projektował sam Dior.

W roku 1951 szach Iranu - Mohammad Reza Pahlawi poślubił słynną z urody pannę Sorayę Esfandiary Bakhtiary - córkę Niemki i pochodzącego ze znakomitej irańskiej rodziny handlowca.

Wychowana w Europie młodziutka cesarzowa źle jednak znosiła sztywną dworską etykietę i pałacowe intrygi, wiodła smutne życie ptaka w złotej klatce. Wkrótce Iranem, który przeżywał trudności gospodarcze, zaczęły wstrząsać niepokoje polityczne..
.
2Janes Redield niebiańskie proroctwo W Peru odnaleziono starożytny manuskrypt. Zawiera on dziewięć wtajemniczeń, które ludzkość ma osiągnąć, wchodząc w erę nowej, duchowej świadomości. W tej fascynującej powieści James Redfield przedstawia porywającą wizję nowego, duchowego pojmowania świata, która już wyłania się w naszej kulturze. Natychmiast rozpoznasz prawdę pierwszego wtajemniczenia: w życiu każdego z nas pojawiają się tajemnicze zbiegi okoliczności, nagłe, niewytłumaczalne zdarzenia, które - prawidłowo zinterpretowane - mogą wskazać właściwą drogę. Przeżyj tę przygodę i pozwól się poprowadzić na poszukiwanie pozostałych wtajemniczeń. Każde z nich odnajdzie się we właściwym czasie i każde wyjaśni, w jaki sposób połączenie ze światem duchowym przemienia ludzkie życie. Niebiańska przepowiednia, którą czyta się jak powieść przygodową, ma również głębię duchowej przypowieści. Zabierze cię w podróż, która rozjaśni twą dusze i da ci wgląd w wizję i doświadczenie, które już zmieniają świat.

3Vktoria Holt  skok tygrysicy Tragiczny ciąg wydarzeń wyrywa Sarę ze spokojnego dzieciństwa i zmusza do zamieszkania w starej posiadłości rodu Ashingtonów. Następnie los prowadzi ją na daleki Cejlon, gdzie na plantacji herbaty czeka nieznana, przyrodnia siostra. Lecz na wyspie jest jeszcze ktoś, kto z niewiadomych powodów próbuje zniszczyć Sarę. Czy gra toczy się o spadek? Czy może o najcenniejsze perły świata - słynne perły Ashingtonów?

czerwiec 
1Norton sokola magia
2krzsztof Dworczyk klejnoty morza o muszlach i kolekcjonerach
3Juliete Benzoni kastarzyna5
4Chmielewska wyścigi 
 


2 komentarze:

  1. A teraz już nie czytasz że stare książki publikujesz??? No cóż nie moja literatura ale super że czytasz !!
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń