poniedziałek, 17 lipca 2017

Poniedziałki z muszlami Małgiew piaskołaz

Małgiew piaskołaz (Mya arenaria) – gatunek jadalnego małża z rodziny małgwiowatych (Myidae). Od łacińskiej nazwy tego mięczaka pochodzi nazwa etapu rozwoju Bałtyku obejmującego współczesny kształt tego morza (Morze Mya). W Europie wymarł w plejstocenie. W XVI lub XVII wieku pojawił się ponownie zawleczony z Ameryki Północnej[3].
Gatunek kosmopolityczny i dość pospolity. Żyje w piaszczystych i mulistych zatokach atlantyckich wybrzeży Europy i Ameryki, od strefy pływów do głębokości kilkudziesięciu metrów[4].
Są to duże małże o grubościennych, mimo to dość kruchych muszlach. Należą do największych w Bałtyku, osiągają 60–80 mm długości (w morzach pełnosłonych do 15 cm[5]). Muszla eliptyczna, początkowo ciemno ubarwiona, bardzo szybko traci wierzchnią warstwę konchiolinową i dlatego znalezione na brzegu okazy są zwykle białe. Połówki skorup prawie symetryczne. W tylnym końcu brzegi nie przylegają do siebie – w tym miejscu małż wystawia na zewnątrz, sporych rozmiarów syfon, sam będąc zagrzebany, nawet 50 cm pod powierzchnią dna. Lewa połówka muszli, od wewnątrz na brzegu i w pobliżu szczytu, ma charakterystyczny łukowaty występ.
Witajcie  Oto kolejna moja pospolita muszelka. Wydaje mi się że to ta choć moja nie jest biała


4 komentarze:

 1. Kolejna ciekawa muszelka.
  Buziaczki.

  OdpowiedzUsuń
 2. A to ciekawostka... Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Basiu! Te muszelki chyba są najbardziej znane, Ale są ładne - Pozdrawiam Cię Gorąco

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak dla mnie jesteś muszelkową ekspertką 😃

  OdpowiedzUsuń