czwartek, 16 listopada 2017

Międzynarodowy Dzień Tolerancji 16 listopada

Międzynarodowy Dzień Tolerancji (ang. International Day of Tolerance) - święto obchodzone corocznie 16 listopada, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją 51/95 z 12 grudnia 1995 roku z inicjatywy UNESCO.
Inicjatywa ta spowodowana była pogłębiającymi się zjawiskami nietolerancji, przemocy, nacjonalizmu, rasizmu i antysemityzmu, jakim towarzyszy marginalizacja i dyskryminacja mniejszości.
Data nie jest przypadkowa. Międzynarodowy Rok Tolerancji (1995) został ustanowiony przez Zgromadzenie w 1993 (rezolucja 48/126) z inicjatywy Konferencji Generalnej UNESCO.

16 listopada 1995 roku państwa członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji oraz Plan Działań po zakończeniu obchodów Roku, przy czym
Jest to święto szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Działania na rzecz tolerancji w ramach obchodów skierowane zostały zarówno do placówek oświatowych jak i szerszego kręgu społeczeństwa.
W Deklaracji UNESCO, państwa członkowskie podkreślają nie tylko konieczność walki z nietolerancją i rasizmem, lecz również znaczenie różnorodności kulturowej.
Obchody Dnia Tolerancji mają na celu:
 • znalezienie głębszych przyczyn nietolerancji,
 • zmobilizowanie opinii publicznej na rzecz tolerancji i informowania jej o niebezpieczeństwach związanych z objawami nietolerancji,
 • wypracowanie praktycznych wskazówek dla rządów, naukowców i instytucji publicznych, w celu umożliwienia im znalezienia rozwiązań.

ż

Zgodnie z duchem i literą Deklaracji, podstawy tolerancji stanowią:
 • respektowanie cudzych praw i cudzej wolności,
 • uznawanie i akceptacja indywidualnych różnic między ludźmi,
 • umiejętność słuchania, komunikowania się i rozumienia innych,
 • otwarcie na cudze myśli i filozofię, nieodrzucanie nieznanego,
 • uznanie, że nikt nie ma monopolu naprawdę.„Tolerancja to idea, której dziś potrzebujemy bardziej niż kiedykolwiek dotąd. To ona uczy nas szacunku dla różnorodności kulturowej, różnych modeli życia i sposobów wyrażania naszego człowieczeństwa. (…) Tolerancja to nie bierna, cicha akceptacja odmienności, lecz zasadniczy warunek poszanowania podstawowych praw człowieka. To stałe zaangażowanie w dialog, pomimo wszelkich trudności, przeszkód i braku zrozumienia. To wezwanie do przeciwstawienia się uprzedzeniom i obecnym powszechnie stereotypom (…)” – pisze Dyrektor Generalna UNESCO w przesłaniu z okazji Dnia − „W czasach, kiedy brutalny ekstremizm upowszechnia idee nienawiści i nietolerancji, gdy ludzie cierpią prześladowania, wykluczenie i dyskryminację na tle religijnym lub etnicznym, kiedy kryzys ekonomiczny potęguje różnice społeczne i ostracyzm wobec mniejszości, uchodźców, czy w ogóle obcych, musimy stać się rzecznikami innego dyskursu, innego przekazu – na rzecz tolerancji. Musimy z większa mocą przywołać lekcje z przeszłości, przypominając, do czego prowadzą − postawa odrzucenia, rasizm, czy antysemityzm.”
  W Polsce Międzynarodowy Dzień Tolerancji obchodzony był po raz pierwszy w 1996 roku.

6 komentarzy:

 1. A to ci dopiero fajne święto :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolejne ciekawe święto.
  Uściski, Basiu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Basiu! Szkoda że jest jej tak Mało - Pozdrawiam Serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 4. Uważam, Basiu, że nie byłoby potrzeba aż świąt, gdyby człowiek był na co dzień tolerancyjny dla drugiego. Święto zatem piękne- może dzięki niemu u wielu wzbudzi życzliwość

  OdpowiedzUsuń
 5. Szkoda, że w naszym kraju tak bardzo brakuje tolerancji.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzień tolerancji powinien być codziennie.

  OdpowiedzUsuń