niedziela, 19 listopada 2017

światowy dzień toalet

Światowy Dzień Toalet (ang. World Toilet Day) – obchodzony jest 19 listopada. Historia tego święta rozpoczęła się na początku XXI wieku.
W 2001 roku w Singapurze została powołana Światowa Organizacja Toaletowa, World Toilet Organisation (WTO), która podjęła się prowadzenia walki o podwyższanie standardów ubikacji na świecie ze szczególnym uwzględnieniem szaletów publicznych. Założycielem Organizacji jest Jack Sim, który co roku organizował konferencję World Toilet Summit[1]. Konferencje takie odbyły się w 2001 roku w Singapurze, a potem kolejno w Seulu (Korea Południowa – 2002), Tajpej (Tajwan – 2003), Pekinie (Chiny – 2004) oraz Belfaście (Irlandia Płn. – 2005).
W 2013 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło projekt A/67/L.75 "Urządzenia sanitarne dla wszystkich" i rezolucją A/RES/67/291 wyznaczyło oficjalnie święto na 19 listopada. Obchody koordynuje UN-Water we współpracy z rządami krajów i zainteresowanymi stronami[2].Niewiele jest wynalazków ludzkości, które zasługują na swoje święto tak bardzo jak… toalety. A budowniczym kanalizacji należałoby stawiać pomniki, bo to oni w ogromnym stopniu przyczynili się do rozwoju miast i całych regionów oraz do uchronienia tysięcy ludzi przed śmiertelnymi chorobami i przed życiem w warunkach urągających godności.
Jeśli spojrzymy na sprawę globalnie, widać wyraźnie, że możliwość korzystania z czystej toalety i odprowadzania ścieków poza nasze pole widzenia (i czucia) to luksus. Na świecie więcej osób ma dostęp do telefonu komórkowego niż do sanitariatów. Każdego dnia z powodu chorób będących konsekwencją złych warunków sanitarnych umiera ponad tysiąc dzieci. W niektórych regionach dziewczynki opuszczają lekcje, kiedy zaczynają miesiączkować, ponieważ szkoły nie są wyposażone w tę – wydawałoby się – podstawową infrastrukturę. Konsekwencje łatwo sobie wyobrazić.10 komentarzy:

 1. Przyznam, że jestem zaskoczona, że i takie można wymyślić święto

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem zaskoczona, mamy dzień toalety! No cóż, przecież to bardzo ważne obiekty!!!! W naszym kraju jest coraz lepiej z takimi miejscami przybytku. Jednak w wielu krajach strasznie to wygląda.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. To już wiem dlaczego dzisiaj toalety publiczne były zamknięte - świętowały.

  OdpowiedzUsuń
 4. No proszę... i takie święto nawet jest :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Już chyba nie istnieje nic, co nie miałoby swojego święta :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Basiu! Nie wiem jak można świętować takie święto :-) Pozdrawiam Serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 7. Oooo to już wiem dlaczego dzisiaj mnie ciągle do wc ciągło jak nie siku to ... nie ważne. vivat wc!!

  OdpowiedzUsuń
 8. hahaha, nie mam tej fotki pod ręką, ale jak zobaczyłam w toalecie Królewskiej Manufaktury w Delft sedesik w niebieskie kwiaty, to nie mogłam się oprzeć :) muszę jej koniecznie poszukać :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Hello!! I'am glad to read the whole content of this blog and am very excited. Thank you…
  ตารางบอล

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawe święto :-) Toalety publiczne, zwłaszcza te w pociągach, często pozostawiają wiele do życzenia i za każdym razem, gdy z takiej korzystam zastanawiam się, czy ludzie, którzy w nich brudzą, tak samo robią w swoich domowych toaletach.

  OdpowiedzUsuń