sobota, 10 marca 2018

Dzień mężczyzny

Witajcie   Jak wam minął dzień kobiet . Ja z  mamą dostałyśmy kwiatki i od  mojego szwagra   czyli jej zięcia . Mówił że pytał się w kwiaciarni  kiedy więcej  kupują na dzień kobiet czy walentynki  . Jest po równo . Młodsi na walentynki starsi na dzień kobiet . My dostałyśmy kwiatki w oba święta   A wy dziś pamiętacie o swoich mężczyznach           Dzień Mężczyzn  w Polsce wypada zaledwie dwa dni po święcie pań, mianowicie 10 marca. Termin ten nie jest jednak przypadkowy. W tym dniu w polskim Kościele katolickim nieoficjalnie obchodzone jest wspomnienie 40 Świętych Męczenników z Sebasty, czyli rzymskich legionistów skazanych na śmierć za odmowę wyrzeczenia się chrześcijaństwa w 320 roku.
Dzień Mężczyzn jest stosunkowo młodym świętem, gdyż tradycja jego obchodzenia została zapoczątkowana dopiero w 1999 roku w Tobago i Trynidadzie przy wsparciu m.in. Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Co ciekawe, Międzynarodowy Dzień Mężczyzn na świecie obchodzony jest oficjalnie 19 listopada przez państwa, które przyjęły zaproszenie do obchodów (Australia, Chińska Republika Ludowa, Ghana, Holandia, Indie, Irlandia, Jamajka, Kanada, Malta, Mołdawia, Republika Południowej Afryki, Singapur, Stany Zjednoczone, Tobago i Trynidad, Węgry, Wielka Brytania, Włochy).
Co więcej, niektóre państwa obchodzą Dzień Mężczyzn jeszcze w innym terminie. Przykładowo Brazylia świętuje 15 lipca, Norwegia 9 września, a 23 lutego Białoruś oraz Rosja.
4 komentarze:

 1. My w pracy częstujemy panów słodkościami w dniu kobiet, w podziękowaniu za życzenia, a przy okazji nie musimy nic robić za dwa dni :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. U mnie w środowisku jednak bardziej kultywuje się wrześniowy Dzień Chłopaka niż marcowy Dzień Mężczyzny :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nawet nie wiedziałam, że jest Dzień Mężczyzn (dzień Chłopaka owszem).

  OdpowiedzUsuń
 4. Basiu! Nie wiedziałam nawet że taki dzień istnieje, Namnożyło się teraz tych świąt - Pozdrawiam Serdecznie

  OdpowiedzUsuń