środa, 10 lutego 2021

10luty dzień parasolki

 Czy znasz pochodzenie słowa "parasol"? Nasze polskie słowo pochodzi z języka włoskiego (para+sol= przeciw słońcu) i przypomina nam o pierwotnej funkcji tego przedmiotu. Z kolei angielskie "umbrella" pochodzi z łaciny - "umbra" znaczy "cień" lub "zacieniony".

Czy znasz przesądy związane z parasolami? Najpopularniejszy z nich mówi o tym, aby nie otwierać go w pomieszczeniu, gdyż może to przynieść pecha (nawet zawalenie się domu lub śmierć!). Przesąd ten pochodzi z dawnych przekonań, że otwarcie parasola pod dachem obraża boga słońca.

Parasolowy saovir vivre. Podczas rozkładania parasola uważaj, by nie ukłuć czy zranić osoby stojącej w pobliżu! Aby uniknąć takich sytuacji, zawsze rozkładaj parasol skierowany czubkiem ku górze! Parasol rozkładamy po wyjściu z budynku (a nie np jeszcze w holu, korytarzu), a składamy przed wejściem do niego. Jeśli wchodzisz od czyjegoś domu jako gość z mokrym parasolem - zapytaj gospodarza, co z nim zrobić (a nie zostawiaj go w korytarzu). Pamiętaj też o tym, aby oddać parasol pożyczony ci spontanicznie przez przyjaciela!

2 komentarze: