piątek, 26 lutego 2021

Dzień Dinozaura 26 lutego .

.


 Dzień Dinozaura przypada na 26 lutego (piątek).

Dzień Dinozaura obchodzony jest 26 lutego. Nazwa tych stworzeń oznacza „straszne jaszczurki”, ale dinozaury nie należały do rodziny jaszczurek. Reprezentują oddzielną grupę „gadów”, które posiadały inne właściwości niż współcześni potomkowie.

Przez pierwszą połowę XX wieku powszechnie uważano, że dinozaury były zmiennocieplne oraz powolne. W latach 60. na podstawie badań okazało się, że wszystkie dinozaury prowadziły aktywny tryb życia oraz posiadały szybki metabolizm. Rozwój nauki umożliwił zaliczenie dawnych ptaków do grona dinozaurów. Pierwsze skamieliny dinozaurów zostały odkryte w XIX wieku i od tego czasu montowane szkielety tych stworzeń stanowiły atrakcje muzeów, a dinozaury stały się częścią kultury, zwłaszcza popularnej. Prehistoryczne stworzenia rozbudzały wyobraźnie twórców oraz odbiorców, więc takie filmy jak Park Jurajski lub bestsellerowe książki o dinozaurach wciąż mają fanów na całym świecie.

Nauka nadal jednak nie może udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o największego oraz najmniejszego dinozaura. Tylko mała część prehistorycznych zwierząt została odkryta, więc jeszcze wiele gatunków dawnych stworzeń okrytych jest tajemnicą. Na podstawie tylko dobrze zachowanych szkieletów można sklasyfikować najwyższego i najcięższego dinozaura, którym był „Giraffatitan brancai” z rodziny brachiozaurów. Wysokość dinozaura wynosi 12 metrów, zaś długość – 22,5 metrów. Według szacunków, ciężar stworzenia wynosił około 30-60 ton. Najdłuższym kompletnym szkieletem jest mierzący 27 metrów diplodok. Najmniejsze nie ptasie dinozaury były wielkości gołębi, zaś takim dinozaurem był „A. huxleyi”, którego waga szacowana jest na 110 gramów. Najmniejszymi nie ptasimi dinozaurami roślinożernymi były mikroceratus i wannanozaur.

A jak wyginęły dinozaury? Na temat śmierci tych zwierząt powstało wiele teorii mówiących, że do wyginięcia prehistorycznych stworzeń przyczyniły się epidemie, wyczerpanie biologiczne lub katastrofa kosmiczna, na przykład uderzenie meteorytu, który mógł spowodować ogromne zmiany klimatyczne przyczyniające się do wymarcia dinozaurów.

1 komentarz:

  1. Chyba dobrze, że wymarły, boby nas wszystkich zeżarły (tak do rymu:)

    OdpowiedzUsuń