piątek, 17 lutego 2017

Dzień kota

 Dzień Kota przypada na 17 lutego

Witajcie Ja lubię koty . Miałam w życiu kilka kotków . Nawet jeden był jak mieliśmy psa . Siostra dostała go w prezencie na mikołajki w szkole .U Babci  na wsi było pełno kotów i zawsze wracałam do domu podrapana przez nie .Mimo ze je lubię to nie chciała bym mieć bo  chodzą po meblach . Teraz mam tyle duperelek na meblach ze wszytko by zrzucały .Lubie  koty ale jednak wole psy .


Mimo że koty zwykle chadzają własnymi ścieżkami, nad wyraz często spotykają na nich na ssaki z gatunku homo sapiens. Człowiek rozumny udomowił wąsatego czworonoga prawie 10 tysięcy lat temu, ale dopiero w 1990 roku we Włoszech koty doczekały się swojego międzynarodowego święta. W Polsce pierwsze obchody miały miejsce w 2006 roku. Dzień Kota to jednak nie tylko oddanie hołdu najpopularniejszemu zwierzęciu domowemu na świecie, ale również inicjatywa mająca na celu uwrażliwienie społeczeństwa na problem bezdomnych i głodujących kotów, które nieraz wiodą iście pieskie życie. W Polsce jest około 17 tysięcy bezdomnych kotów. Akcje charytatywne prowadzą schroniska oraz rozmaite organizacje na rzecz zwierząt. W 2010 roku do obchodów dołączyły również publiczne media (TVP Warszawa). Warto wspomnieć, że nie wszystkie koty na świecie świętują 17 lutego, w Wielkiej Brytanii mają swój dzień 8 sierpnia, w Stanach Zjednoczonych natomiast 29 października. Niestety, w niektórych miejscach te urocze czworonogi wcale nie mogą liczyć na sympatię, czy choćby współczucie. Co roku w Azji, głównie w Chinach, na stole ląduje kilka milionów kotów. Niezwykle trudno pojąć to w naszej rodzimej kulturze, gdzie całe pokolenia pamiętają „Pana kotka”, co leżał w łóżeczku, czy też ciekawskiego Filemona i zasadniczego Bonifacego.


10 komentarzy:

 1. Fajny dzień, ciekawe co dostanę od moich sierściuchów :)
  Muszę pamiętać pogłaskać wszystkie jak wrócę z pracy :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. O, karteczki w sam raz jakby stworzone z myślą o mojej zabawie karteczkowej. Wiem, że już jedną zgłosiłaś w lutym.
  Ja miałam i psy i koty, ale zdecydowanie wybieram kociambry. Teraz mamy dwie super kociczki: Tasię i Ronję.

  OdpowiedzUsuń
 3. Basiu w dzień kota należy się naszym kotkom coś dobrego. Pozdrawiam serdecznie 😊🐱🐱🐱

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale ładne rysunki katów.
  Ja bardzo lubię koty i kiedyś nawet miałam jednego.
  Buziaczki, Basiu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Basiu! Ładne karteczki, Kotki lubię tylko na obrazku, zaś uwielbiam Pieski i miałam ich kiedyś kilka - Pozdrawiam Cieplutko

  OdpowiedzUsuń
 6. Chinczycy to mają jednak obrzydliwe preferencje kulinarne.

  OdpowiedzUsuń
 7. Kartki wyszły super, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Ale fajne Mruczusie :-)

  Tak prawdę mówiąc, trzymanie kota w mieszkaniu w mieście bez możliwości swobodnego wybiegu uważam za barbarzyństwo. Podobnie jak posiadanie w takich warunkach dużego psa.

  OdpowiedzUsuń