poniedziałek, 13 lutego 2017

Poniedziałki z muszlami Tridacnidae Przydacznica

Witajcie   Oto kolejna muszla z mojej kolekcji  Moja  to nie przydacznica olbrzymia  ale inna  przydacznica
Przydacznia olbrzymia (Tridacna gigas) – największy gatunek małża na świecie[2]. Żyje w Pacyfiku, w okolicach Wielkiej Rafy Koralowej, oraz w Oceanie Indyjskim. Maksymalna długość to 1,5 metra. Masa ciała może osiągać 320 kg[2]. Żywi się głównie poprzez glony symbiotyczne, a także planktonem odfiltrowanym z wody[2].
Ceniona ze względu na smaczne mięso. W rejonie Filipin została niemal całkowicie wytępiona przez rybaków.Ale ta tak . Zdjęcie chyba z kołobrzegu jak miałam 20lat
a to już akwarium gdyńskie 

Przydaczniowate, obejmujący największe ze współcześnie żyjących małży, wykorzystujący fotosyntezę symbiontów. Tradycyjnie klasyfikowane są w randze rodziny

Tridacnidae
Zasiedlają płytkie wody na rafach koralowych w tropikalnej strefie Oceanu Indyjskiego, Morza Czerwonego (po Zatokę Akaba, która stanowi północno-zachodnią granicę zasięgu) i Pacyfiku, po jego południowo-wschodnie granice. W całym zasięgu występowania są szeroko rozprzestrzenione. Wraz z koralowcami stanowią najbardziej charakterystyczną faunę raf[3].
Przydaczniowate są jadalne. Poławia się je komercyjnie w celach konsumpcyjnych, dla potrzeb przemysłu zdobniczego oraz do akwariów morskich. Są też hodowane w akwakulturach. Perły wytwarzane przez przydaczniowate, pomimo dużych rozmiarów, nie mają wartości handlowej[5]. Obecność przydaczni jest wykorzystywana lokalnie jako atrakcja w turystyce związanej z nurkowaniem.
Rosnące zainteresowanie tymi małżami doprowadziło do przełowienia i załamania populacji w niektórych regionach. Wszystkie gatunki objęte są konwencją CITES (załącznik II)[7]. Większość z nich wpisana została do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody[8].

8 komentarzy:

 1. Piękne muszle i ciekawe zdjęcia :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Basiu,niemalże się ne zmieniłaś, a uśmiech wciąż taki sam gości na Twojej twarzy. Pozdrawiam cieplutko :)))

  OdpowiedzUsuń
 3. Basiu! Cudowna Muszla taka falista - Pozdrawiam Gorąco

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale olbrzymy! Nigdy takich nie widziałam:-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Super fotki, nie wiedzialam, ze takie olbrzymie muszle istnieja

  OdpowiedzUsuń