wtorek, 24 października 2017

Światowy Dzień Origami

 Światowy Dzień Origami przypada na 24 października (wtorek)
Czy tworzyliście kiedykolwiek samoloty, stateczki czy żabki z papieru? To są elementy japońskiej sztuki składania papieru Origami. Tradycyjne orgiami polega na tworzeniu figur z kwadratowego arkuszu papieru poprzez zaginanie, bez użycia kleju i nożyczek. Obecnie istnieje wiele odmian Origami, między innymi Origami modułowe, które umożliwia wykonanie przestrzennych figur z wielu, połączonych ze sobą, małych elementów z Origami.

Ten rodzaj sztuki został tak popularny w Japonii, że jest obowiązkowym przedmiotem w szkole. Podobno nawet, aby dostać się na jakąkolwiek japońską uczelnię artystyczną, należy wykazać się znajomością Origami. Japończycy, uważają, że Origami pomaga w nauce matematyki, geometrii. Ćwiczy precyzję, sprawność manualną, koncentrację oraz wykonywanie zadań według ściśle określonej kolejności. Najbardziej rozpowszechnioną formą z papieru w Japonii jest żuraw, który symbolizuje szczęście i życie. Pierwszy podręcznik Origami przedstawiał aż 49 sposobów wykonania żurawia. Japończycy również stworzyli największego na świecie żurawia, mającego 81,94 m rozpiętości skrzydeł. Zaś najmniejszego wykonał pan Naito Akira, tworząc żurawia z arkuszu papieru o wymiarach 0,1mm x 0,1 mm.

Dzisiaj istnieje niezliczona ilość przedmiotów, którą można odwzorować za pomocą złożenia kartki. Są papierowe dekoracje do domów, papierowe rzeźby. Wielu artystów inspiruje się papierowym Origami, tworząc dzieła z innych materiałów. Można spotkać meble, biżuterię czy domy o podobnych kształtach. W światowy dzień Origami chcielibyśmy zachęcić wszystkich do wyczarowania czegoś z papieru. Szeroki wybór literatury, rysunków, instrukcji, czy filmików instruktażowych w Internecie, pozwoli Wam stworzyć, każdy, wymarzony kształt. Własnoręcznie wykonane Origami może być wspaniałym prezentem, opakowaniem na prezent, zabawką czy dekoracją do domu. Zapraszamy do składania i życzymy udanej zabawy.  Kiedyś na spotkaniu  uczyliśmy się troszkę tej sztuki .http://basiapawlak.blogspot.com/2015/09/origami.html Ostatnio   W programie  " Genialny umysł chłopak odgadywał co zostało zrobione w technice origami owad słoń itp po samych iniach  zagięciu http://www.polsat.pl/news/2017-10-17/the-brain-genialny-umysl-papierowa-rewolucja/


 To zdjęcie zrobiłam  na zabawę  foto u Lidzi  ale wyslałam inne

9 komentarzy:

 1. Nie wiedziałam, że nawet składane papierki mają swoje święto :)
  Ale bardzo podobają mi się figurki origami :) Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Basiu, coś tam zdarzyło mi się stworzyć z origami, ale jakoś się nie wciągnęłam.
  Buziaczki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo się cieszę :) Uwielbiam origami :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Czasami próbuję nieco origami. Bardzo je lubiłam jak byłam mała :) Fajne takie święto. Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedyś składałam origami. Czasy szkolne się mi przypomniały.
  pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Basiu! Dawno temu to składało się jakieś ptaszki czy samolociki ,Ale dzisiaj to nic nie robię ale lubię origami, Podziwiam jakie piękne rzeczy ludzie potrafią zrobić - Pozdrawiam Cię Serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 7. Pamiętam jak moja matematyczka z czwartej klasy podstawowej któregoś dnia przyniosła nam swoją książkę z origami i je z nami robiła. Chociaż sama chyba nigdy nie będę w stanie zrobić takiego cudeńka. Pamiętam też odcinek "The Brain..." w którym uczestnik rozpoznawał figurkę origami jedynie po zgięciach. I wszystkie rozpoznał. Coś fenomenalnego! Pozdrawiam Cię ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajne zdjęcie Basiu z tym widelcem :)
  Ja w swoim życiu składałam tylko w dzieciństwie tulipany z papieru, a tak to raczej nie moja bajka :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Origami - sztuka, której nie zdołałam posiąść, bo brakuje mi do niej cierpliwości.

  OdpowiedzUsuń