czwartek, 30 lipca 2020

30 lipca dzień sernika

30 lipca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Sernika - ciasta, którego głównym składnikiem jest biały se


Oprócz zmielonego twarogu, podstawowymi składnikami sernika są jajka, cukier, masło, mąka pszenna. Do sernika dodaje się też różnorodne produkty, takie jak rodzynki, migdały, orzechy, skórkę pomarańczową. Dekoruje się owocami i polewami.
Często masa serowa wykładana jest na uprzednio podpieczony spód z ciasta kruchego lub półkruchego. Sernik występuje w wielu odmianach, może być m.in. pieczony, gotowany lub przygotowany na zimno.
Sernik znany był już w starożytnej Grecji i Rzymie. Jego obecność na polskich stołach zawdzięczamy prawdopodobnie Janowi III Sobieskiemu.
Najbardziej tradycyjna forma sernika pochodzi z krajów niemieckojęzycznych. Stąd często ciasto to nazywane jest "wiedeńskim".że sernik stanowi element tradycji kulinarnej wielu państw. A swoje początki miał w starożytnej Grecji. Był jednym z przysmaków jakie spożywali zwycięzcy olimpijczycy. Przepisy na serniki rozpowszechniane były także w Rzymie. I to dzięki Rzymian zyskał popularność w pozostałych krajach Europy. Oznacza to, że sernik ma historię sięgającą… ponad 2000 lat.

Do Polski dotarł prawdopodobnie dzięki Janowi III Sobieskiemu (nie ma precyzyjnych informacji na ten temat), gdy wracał z Bitwy pod Wiedniem

6 komentarzy:

 1. Lubię serniczek, szczególnie z dużą ilością bakalii i bez żadnego ciasta na spodzie.
  Buziaczki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię sernik, ale bez rodzynek w środku. Sama mam takie jeden popisowy w swoim repertuarze :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam sernik.:) Serdeczności Basiu.:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Sernik to ulubione ciasro większości znanych mi ludzi. Pychota 😊🍰

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie lubię serników, najlepszy robiła moja babcia, która miała swoje gospodarstwo, swoje wyroby mleczne, smak takiego sernika jest nie do podrobienia teraz, można szukać jak igły w stogu siana. Ależ on był pyszny!

  OdpowiedzUsuń
 6. Mniam :) Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń