piątek, 3 lipca 2020

Wymianka kolorowa koperta różowy

Kolor różowy nie jest kolorem podstawowym- występuje jako barwa pośrednia między białym i czerwonym. Podobnie jak kolor czerwony, jest to symbol miłości, ciepła, namiętności a także pogody ducha, wdzięku i uroku. ... Są jednak osoby, dla których róż to kolor tandetny, dziecinny i niestosowny.Obecnie kolor ten w Polsce i w krajach kultury zachodniej związany jest przede wszystkim z kobiecością. Nie zawsze było tak w historii, ale w dzisiejszych czasach skojarzenie to jest bardzo mocne. Widać to wyraźnie w wyglądzie produktów skierowanych typowo dla kobiet, które w przeważającej części są całe lub przynajmniej mają elementy w tym kolorze. Innym przykładem są stroje dla dziewczynek, które również są w większości różowe. Również ubrania dla dorosłych kobiet często posiadają różowe dodatki.
Różowy podobnie jak czerwony kojarzony jest z miłością, jest to jedno z głównych skojarzeń związanych z tym kolorem razem z kobiecością. Jednak czerwony kojarzy się bardziej z namiętnością, a różowy reprezentuje bardziej czuły i delikatny rodzaj miłości. Jest to miłość romantyczna związana z bliskością drugiej osoby. Należy jednak pamiętać, że podobnie jak w przypadku pozostałych kolorów jego znaczenie i to, co oznacza, zmienia się w zależności od danego odcienia i od barw towarzyszących. Na przykład jasne odcienie różu, szczególnie w połączeniu z kolorem białym symbolizują niewinność. Z kolei jaskrawy róż podobnie jak ostra czerwień wiązany z pasją i pożądaniem.
Zdecydowanie jest to kolor radosny i wesoły. Te skojarzenia są wyraźnie widoczne w wyrażeniu „patrzeć przez różowe okulary„. Jest ono używane w stosunku do osób optymistycznie nastawionych do świata, niemartwiących się problemami i myślących pozytywnie. Z tego powodu czasami jest również kojarzony z przesadną beztroską i ignorowaniem negatywnych stron rzeczywistości.

Symbolika w różnych kulturach i krajach

Wymienione wyżej znaczenia koloru różowego funkcjonują w głównie krajach, w których panuje kultura zachodnia i europejska. W innych rejonach świata może mieć on inną symbolikę.
Na przykład w Japonii jest on utożsamiany z bardzo ważnym w tym kraju symbolem, jakim są kwitnące wiśnie. Kwiaty tych drzew mają bowiem taki kolor. Różowy jest tutaj łączony z życiem i dobrym zdrowiem. Posiada on również pewne konotacje z męskością, ponieważ kwitnące wiśnie symbolizowały młodych wojowników poległych w walce.
W Indiach jest to kolor utożsamiany z Ganeshą jednym z najważniejszych bóstw w mitologii hinduskiej. Jest on patronem mądrości i sprytu, a jego postać często jest ukazywana podczas siedzenia na różowym kwiecie lotosu. Również elementu jego stroju często przedstawiane są w odcieniach różu.

Ciekawostki o kolorze różowym

Kolor flamingów, jednych z najbardziej rozpoznawalnych zwierząt w tym kolorze nie jest naturalną barwą ich piór. Tak naprawdę są one białe, a różowe zabarwienie jest efektem czerwonego barwnika, który znajduje się w zjadanym przez nie pożywieniu.
W Chinach do czasu przybycia europejczyków nie był on rozpoznawany. Nie może więc dziwić, że jego chińska nazwa oznacza dosłownie „zagraniczny kolor„.
Psychologia udowodniła, że przebywanie w pomieszczeniach pomalowanych na kolor różowy ma działanie uspokajające.
Kwiaty w tym kolorze są najczęściej kupowanymi w kwiaciarniach.


U Lidzi wymieniałyśmy się kolorem różowym Ja wysłałam do Marzenki http://sennyocean.blogspot.com/
Wysłala różne drobiazgi. przydase,korale oraz świeczniki i dekoracje z kwiatkami Ja dostałam od Lidzi http://misiowyzakatek.blogspot.com/ czyli Orqanizatorki a tam śliczny obrazek ,świeczki ,notesik itp. Fajna wymianka Wiecie co ja właściwe nie lubię różowego koloru ale ale mam sporo rzeczy tym kolorze :kapcie., koszlki nocne ,sweterki itp Czyli przewija się u mnie ten kolor11 komentarzy:

 1. Różowy bardzo lubię:) Też raczej nie noszę, ale w dodatkach się przewija delikatnie:) Super wymianka Basiu - różowa, radosna i wywołująca uśmiech.
  :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię różowy:) Śliczne rzeczy dostałaś:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Śliczne rzeczy. A kolor różowy lubię jedynie w przyrodzie :) o tak :) pozdrawiam 🙂

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja lubię różowy, Basiu. I widzę, że wymianka była bardzo udana.
  Buziaczki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ile wspaniałości...:) Bardzo udana wymianka.:) Pozdrawiam Basiu.:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Super wymianka :) Warto nadmienić, że do XIX wieku kolor różowy był kolorem męskim, to chłopców ubierano w ten kolor, bo miał podkreślać ich gwałtowny charakter. Natomiast kolor niebieski był kolorem czystości i niewinności jaką była Maryja de facto do tej pory kolorystyka Maryi to niebieskości. I tak było właśnie w średniowieczu, nowożytności, aż do XIX wieku, że najczęściej niewiasty ubierały się na niebiesko, a młodzieńcy na różowo. Bardzo dużo o tym pisze Michele Pastoureau w książce : Średniowieczna gra symboli.

  OdpowiedzUsuń
 7. Basiu ja tam lubię różowy i nie tylko w ubraniu bardziej w wystroju domu.
  Bardzo, bardzo dziękuję za śliczną paczkę jest od serca i bardzo podoba mi wymianka u Lidziu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja lubię kolor różowy i mam kilka ubrań w tym kolorze. Jeszcze do zeszłego roku miałam nawet różowe buty :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Basiu świetna wymianka!!! Ja bardzo lubię różowy, i sporo go w moich pracach jak i garderobie :). Buziaki!

  OdpowiedzUsuń
 10. Wspaniała sprawa. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Ale różowiutko :) Fajna wymianka, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń