sobota, 20 marca 2021

 20 marca przypada Międzynarodowy Dzień Szczęścia. jak podpowiada Wikipedia, to święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 28 czerwca 2012 roku (rezolucja A/RES/66/281). 20 marca mamy tez pierwszy dzień astronomicznej wiosny. Przypadek? Uchwalenie Dnia Szczęścia było częścią dyplomatycznej kampanii himalajskiego królestwa Bhutanu, które już od 1972 r. stosuje wskaźnik szczęścia narodowego (GNH), służący do oceny jakości życia w sposób bardziej całościowy niż powszechnie stosowany wyłącznie ekonomiczny wskaźnik PKB (ang. GDP).

Rezolucja stwierdza, że "Dążenie do szczęścia jest podstawowym celem człowieka", uznając jednocześnie potrzebę bardziej kompleksowego, sprawiedliwego i zrównoważonego podejścia do rozwoju gospodarczego, który promuje zrównoważony rozwój, walkę z ubóstwem, szczęście i dobrobyt dla wszystkich narodów.

Zgromadzenie Ogólne ONZ w swej uchwale zwróciło się do wszystkich państw członkowskich, organizacji systemu Narodów Zjednoczonych i innych organizacji międzynarodowych oraz regionalnych, a także społeczeństwa obywatelskiego, w tym organizacji pozarządowych i osób fizycznych, do obchodów Międzynarodowego Dnia Szczęścia w odpowiedni sposób, w tym poprzez edukację i publiczne działania podnoszące świadomość społeczeństwa w dążeniu do szczęścia 


4 komentarze:

 1. Życzę Ci Basiu, żebyś była zawsze szczęśliwa.

  OdpowiedzUsuń
 2. W taki razie dużo szczęścia, Basieńko.

  OdpowiedzUsuń
 3. Obyśmy zawsze byli szczęśliwi :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dużo szczęścia Wszystkim życzę :) Do mnie przyszło z małym opóźnieniem, bo moje dziecko urodziło się 21 marca :) Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń