wtorek, 26 października 2021

Jesienny park centralny

 Witajcie . W tamten poniedziałek spacerek nie doszedł do skutku ale w ten wreszcie się z Hanią wybrałam . była piękna  słoneczna  pogoda . bałam się ze już nie będzie  liści i pięknej jesienie a tu proszę . Zapraszam was na kolejne jesienne klimaty . W parku centralnym byłam kilka razy . http://basiapawlak.blogspot.com/2014/08/spacer-w-parku.html

http://basiapawlak.blogspot.com/2019/05/wiosna-i-zmiany.html

http://basiapawlak.blogspot.com/2019/09/spotkanie-piknik.html

Jednak nigdy nie byłam jesienią W centrum Olsztyna, wzdłuż Łyny, na terenie, który przez lata pozostawał niezagospodarowany, powstał wyjątkowy, przyjazny ludziom park. Inwestycję rozpoczęto w 2013 r., a jej zakończenie przypadło na lipiec 2014 r. Od tej pory Park Centralny tętni życiem towarzyskim i kulturalnym.


Park zajmuje powierzchnię blisko 13 ha. Jego przestrzeń zaprojektowano w stylu angielskim. Dzięki naturalnym cechom krajobrazowym i przemyślanej infrastrukturze oferuje ona odwiedzającym wyjątkowe walory przyrodnicze i rekreacyjne. Znajdują się tutaj aż cztery mosty łączące brzegi Łyny, przystań kajakowa, wiele ścieżek dla pieszych i rowerzystów.

W centralnej części parku, na niewielkim, płaskim placu, wzniesiono eliptyczną fontannę ze specjalnym nocnym podświetleniem. Wokół niej zainstalowano kilkutonowe, częściowo zanurzone w wodzie półkule, które symbolizują układ słoneczny, co nawiązuje do olsztyńskiej działalności Mikołaja Kopernika. Cała konstrukcja stanowi największą atrakcję inwestycji.

W parku znajduje się również niewielki, zadaszony placyk amfiteatralny, a także – z myślą o najmłodszych – plac bezpiecznych zabaw z elementami małej architektury rekreacyjnej. W trosce o kondycję dorosłych udostępniono siłownię pod chmurką. Została ona wyposażona w cztery urządzenia fitness: twistery, motyla, biegacza i ławeczki, dzięki którym można kompleksowo zadbać o swoją sylwetkę. Park jest miejscem przyjaznym i bezpiecznym dla mieszkańców i turystów dzięki rozwiniętemu systemowi oświetlenia nocnego i monitoringowi.


Ostatnio jak gdzieś idę to spotykam znajomych .Kiedyś na spacer to wolontariuszkę naszą. Wracałam  od lekarza to naszą byłą wolontariuszkę Oj jak jak dawno jej nie widziałam . Na basenie mamę Karolinki o której czasami wam piszę a teraz spotkalam kuzynkę. Do parku centralnego chciałam iść bo od niedawna jest tam rzeźba  żurawi .Kolejny projekt, który zyskał uznanie mieszkańców w ubiegłorocznym olsztyńskim budżecie obywatelskim, został zrealizowany. “Warmińskie żurawie”, rzeźbę Izydora Borysa, można już oglądać przy wejściu do parku Centralnego od strony ul. Pieniężnego.Jego prace można podziwiać m.in. w Nowym Jorku i na lotnisku w Szymanach. Za swoje prace był wielokrotnie nagradzany, m.in. we Francji i w Kanadzie . 


6 komentarzy:

 1. Basiu piękny ten Wasz park a Twoje zdjęcia rewelacyjne!! A jesienią wygląda cudnie nic tylko spacerować. Oj byłabym tam częstym gościem.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Spacerek po jesiennym parku to coś pięknego, Basiu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękny parki jesienne fotografie super. Miłego czwartku:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Cudowne miejsce do odpoczynku. A te rzeźby ptaków wyglądają obłędnie. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń