czwartek, 14 października 2021

Światowy Dzień Wzroku 14 października

 


W 2021 roku Światowy Dzień Wzroku przypada na 14 października (czwartek).

Światowy Dzień Wzroku obchodzony corocznie w drugi czwartek października, jest globalnym wydarzeniem mającym zwrócić uwagę na ślepotę i zaburzenia widzenia. Celem święta jest podnoszenie świadomości publicznej na temat ślepoty i upośledzenia wzroku, wpływanie na rządy / ministrów zdrowia na uczestnictwo i przeznaczanie funduszy na krajowe programy zapobiegania ślepocie oraz edukowanie docelowych odbiorców na temat zapobiegania ślepocieNa świecie żyje około 45 milionów osób niewidomych i 269 milionów osób z zaburzeniami widzenia, co daje sumę 314 milionów osób z dysfunkcją wzroku na świecie, czyli około 4,49% populacji ludzkiej Wśród przyczyn ślepoty jest wymieniane m.in. ubóstwo oraz choroby, np. zaćma, jaskra, cukrzyca i nieskorygowane wady wzroku. Stwierdzono, że 80% przypadków ślepoty można uniknąć dzięki profilaktyce i podstawowym formom leczenia.

Inicjatorem międzynarodowej akcji skoordynowanego przeciwdziałania ślepocie był Lions Clubs International. W 1989 roku uruchomiono projekt SightFirst, w ramach którego przeznaczono około 44 mln funtów, m.in. na utworzenie 30 ośrodków okulistyki pediatrycznej na całym świecie[3]. Kolejna akcja Lions (SightFirstII) objęła też zagadnienia zagrożeń wzroku osób starszych (m.in. leczenie zaćmy). Dotacja wyniosła ponad 200 tys. USD[4].

Dwustronna umowa o współpracy WHO (utworzonej w 1946 r.) i IAPB (utworzonej w 1975 r.) została zawarta w roku 1994. Koalicja VISION 2020 została zainaugurowana 18 lutego 1999 roku w Genewie przez dr Gro Harlem Brundtlanda, ówczesnego dyrektora generalnego WHO. Program realizuje 26 organizacji międzynarodowych[5].

Podjęto działania, zmierzające do zmobilizowania rządów i organizacji pozarządowych do wspólnego planowania, wprowadzania i rozwoju narodowych programów ochrony wzroku, w tym stworzenia zasad podstawowej opieki zdrowotnej i zapewnienia właściwej infrastruktury i zasobów ludzkich

Dbajmy o wzrok!

W zachowaniu zdrowia oczu bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka. Oto kilka ważnych zasad, o których powinniśmy pamiętać:

  1. Regularnie badaj wzrok - specjaliści rekomendują odwiedzać okulistę raz w roku, a w przypadku braku niepokojących objawów wystarczy nawet raz na 2 lata.
  2. Jeśli posiadasz wadę wzroku, korzystaj z zaleconej przez swojego specjalistę metody korekcji, aby wada się nie pogłębiła.
  3. Jeśli korzystasz z soczewek kontaktowych, postępuj zawsze zgodnie z zaleceniami specjalisty i zachowuj zasady higieny związane z ich noszeniem, zakładaniem, zdejmowaniem, czyszczeniem itd.
  4. Podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze pamiętaj o częstym mruganiu, robieniu regularnych przerw i zachowaniu odpowiedniej odległości od ekranu.
  5. Chroń oczy przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. W słoneczny dzień zawsze noś okulary przeciwsłoneczne z filtrem.
  6. Wysypiaj się - odpowiednia ilość snu wpływa na regenerację całego organizmu, w tym również oczu.
  7. Nie zapominaj o odpowiedniej diecie. Dla zdrowia oczu zaleca się picie dużej ilości wody oraz spożywanie posiłków bogatych w beta-karoten, luteinę, antocyjany, kwasy omega-3, cynk oraz witaminy C i E.
2 komentarze: