poniedziałek, 4 października 2021

Leśne arboretum i ognisko

 Witajcie . W niedzielę z moim byłym klubem TPG fajne spędziłam czas . Byliśmy w Arboretum w Kudypach 

Pośród bogatej oferty edukacyjno-turystycznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Olsztyńskie możemy znaleźć wyjątkowe miejsce w skali Polski północno-wschodniej, jest nim Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach im. Polskiego Towarzystwa Leśnego.

Arboretum to ogród botaniczny, który kolekcjonuje rośliny drzewiaste w celu ukazania ich piękna i różnorodności, zajmuje się także prowadzeniem badań naukowych i edukacją przyrodniczą.

Historia Arboretum sięga roku 1983 roku kiedy huraganowe wiatry wyłamały i wywróciły część drzew znajdujących się w drzewostanie nasiennym. Spadek poziomu wód gruntowych, powstanie naturalnych luk i szkodniki wtórne dodatkowo osłabiły drzewa, przez co las przestał pełnić funkcje drzewostanu wyłączonego.

Atrakcyjna lokalizacja, rosnące potrzeby społeczne i chęć ochrony zainspirowały leśników z Polskiego Towarzystwa Leśnego do utworzenia w tym miejscu niewielkiego Arboretum. Był to rok 1989. Przy współpracy z naukowcami i pracownikami innych ogrodów botanicznych opracowano założenia zagospodarowania terenu. Pierwsze drzewa i krzewy posadzono w 1990 roku. 65 sadzonek różnych gatunków przekazane zostały  przez Arboretum SGGW w Rogowie. W następnych latach szybko przybywało kolejnych okazów.

https://kudypy.olsztyn.lasy.gov.pl/arboretum1#.YVnYNlVBy71


Leśne Arboretum Warmii i Mazur im. Polskiego Towarzystwa Leśnego w Kudypach zorganizowało Nadleśnictwo Kudypy. Arboretum usytuowane jest tuż przy zachodniej granicy miasta, na zalesionym terenie uważanym ze względu na malownicze ukształtowanie za jeden z najpiękniejszych zakątków Warmii. Kudypskie Arboretum, jeden z najmłodszych ogrodów botanicznych w kraju, jest obiektem wyjątkowym. Posiada jedyną w kraju bogatą kolekcję rodzimych gatunków drzew i krzewów oraz kolekcje roślin zielnych charakterystycznych dla warmińskich lasów, m.in. ok. 100 gatunków roślin zielnych prawnie chronionych, w tym także tych zagrożonych wyginięciem. Na szczególną uwagę zasługuje część zwana arboretum kolekcyjnym, która znajduje się w najpiękniejszej części terenu, w przekształconym wiekowym drzewostanie sosnowo-świerkowo-dębowym z licznymi pomnikami przyrody, oczkiem wodnym, małą architekturą i ścieżkami spacerowymi. W kudypskiej kolekcji, liczącej blisko 700 gatunków i odmian, przeważają okazy odporne na mróz. Są to rośliny z Azji (Chiny, Korea, Japonia), Ameryki Północnej (Stany Zjednoczone, Kanada) i Europy.  

    Najpierw trochę pochodziliśmy po lesie i ścieżkach edukacyjnych . Pogoda dopisała było super słonecznie . Potem było ognisko i pogaduchy .Piekliśmy kiełbaski chleb a nawet  pianki  Fajnie spędzony czas 2 komentarze:

  1. I kolejna super wycieczka ! Piękne zdjęcia :) Pozdrawiam cieplutko :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubię takie miejsca, gdzie można dotknąć przyrody. Pozdrawiam i cieszę się, że miałaś tak udaną wycieczkę. Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń