piątek, 18 marca 2022

18 marca  Światowy Dzień Recyklingu

 


Światowy Dzień Recyklingu Powstał z myślą o edukacji i promocji odzyskiwania surowców z odpadów. To idealny moment, żeby zastanowić się nad rozsądnym rozporządzaniem zasobami naturalnymi, a refleksje wcielić w codzienne życie!

Każdego roku ponad 2 mld ton odpadów trafia na wysypiska całego świata. Na Starym Kontynencie recyklingowi poddaje się niecałe 30% odpadów z tworzyw sztucznych. Kraje Unii Europejskiej chcą radykalnie zmienić proporcje i już w 2030 roku wszystkie odpady opakowaniowe z tworzyw sztucznych mają nadawać się do przetworzenia. 18 marca 2021 roku obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu – międzynarodowy akcent, który ma przypominać, że wszyscy decydujemy o kondycji środowiska i ponosimy odpowiedzialność za przyszłość planety.

Pierwszy ŚDR odbył się 18 marca 2018 roku. Miał (i nadal ma) na celu zjednoczenie ludzi na całym świecie, akcentując przy tym potrzebę zachowania sześciu podstawowych zasobów (wody, powietrza, węgla, ropy, gazu ziemnego i minerałów) oraz obchodzenia potęgi siódmego „zasobu”, czyli towarów, które powinniśmy poddawać recyklingowi.

Według najnowszych danych Eurostatu w 2019 roku w samej Unii Europejskiej wytworzono blisko 225 mln ton odpadów komunalnych. W statystycznym uproszczeniu jeden mieszkaniec Wspólnoty wyprodukował więc ok. 500 kg śmieci. Polska znalazła się jednak na końcu tego zestawienia – u nas jest to ok. 330 kg na jedną osobę. Według ISBnews ok. 65% polskich obywateli uważa, że potrzebujemy lepszych systemów recyklingu odpadów, aby zauważalnie przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Poza tym 56% ankietowanych popiera wycofanie ze sprzedaży towarów, które są nietrwałe lub nie nadają się do naprawy.

Co możemy zrobić?

Najskuteczniejszą metodą wydaje się być zmiana codziennych zachowań i wygodnych przyzwyczajeń. Na zakupy możemy wybierać się z własną torbą wielorazowego użytku, co automatycznie powinno oduczyć bezrefleksyjnego sięgania po popularne foliówki. Kolejnym prostym ruchem jest wybieranie produktów bez opakowań. Bakłażan na styropianowej tacce, pomarańcze w siateczce? Większość owoców i warzyw możemy kupić bez zbędnego plastiku, wystarczy poszukać. Plastikowe słomki możemy zamienić na metalowe, plastikowe talerzyki na biodegradowalne zastępniki (np. z otrębów). Oczywiście nie do przecenienia jest wartość prawidłowej segregacji odpadów. To właśnie dzięki niej możliwe jest ich skuteczne przetwarzanie.3 komentarze:

 1. Staram się segregować śmieci i wykorzystywać to, co się da ponownie wykorzystać, aczkolwiek nie jestem jakimś ekologicznym maniakiem.
  Uściski.

  OdpowiedzUsuń
 2. Segreguję śmieci, wykorzystuję kubki po kefirze na rozsady, papier dodaję do kompostownika.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Też się staram segregować śmieci, ale czasem mam wątpliwości :) Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń