wtorek, 29 marca 2022

Światowy Dzień Fortepianu 29 marca


 

i.

 Światowy Dzień Fortepianu przypada na 29 marca (wtorek).

Fortepian, czyli niezwykle piękny instrument, po prostu musi mieć swoje święto. Polacy wiedzą o tym najlepiej, choćby przez pryzmat Fryderyka Chopina. Dzień Fortepianu (Piano Day), przypada w 88 dniu roku, ponieważ właśnie tyle klawiszy liczy sobie ten instrument.


Historia fortepianu

Fortepian wykształcił się z klawikordu, czyli najstarszego instrumentu klawiszowego skonstruowanego w XVI wieku przez Domenico Pisaurensisa. Za twórcę uważany jest Bartolomeo Cristofori, a najczęściej wymieniana data powstania fortepianu to 1711 rok. Jego instrument miał podwójne struny rozpięte na ramie z drewna, ujęte w prostokątny korpus. Cristofori szybko się jednak zniechęcił swoim wynalazkiem, prawdopodobnie przez małe zainteresowanie muzyków. Najwidoczniej zabrakło dobrej reklamy, bowiem kiedy jakiś czas później pojawił się artykuł w prasie o zaletach i budowie fortepianu, pomysł ten podchwycili rzemieślnicy z całej Europy. Jednym z nich był Niemiec Johann Silbermann, który ulepszył konstrukcję fortepianu, a jeden z jego projektów ostatecznie poparł sam Jan Sebastian Bach.

W kolejnych dziesięcioleciach fortepian zyskał popularność w całej Europie, a dzięki innemu wybitnemu muzykowi ulepszono go. W odpowiedzi na postępującą głuchotę Beethovena, firma Broadwood stworzyła większy, głośniejszy i potężniejszy instrument. Od początku XIX wieku fortepian osiągnął status najważniejszego instrumentu solowego i jest nim do dziś. Wiele dzieł powstałych na fortepianie weszło do klasyki muzyki, swoje zasługi mają także Polacy. Fryderyk Chopin uważany był bowiem za poetę fortepianu.

Dzień Fortepianu

Piano Day, czyli coroczne święto organizowane przez miłośników fortepianu, odbywa się w 88 dniu roku. Jest to nawiązanie do liczby klawiszy na instrumencie. Pomysłodawcą wydarzenia był niemiecki pianista, kompozytor i producent Nils Frahm, we współpracy z wytwórnią Erased Tapes Records oraz agencją artystyczną Agentur Grimm. Jest on m. in. autorem kilkunastu albumów ze ścieżką dźwiękową do filmów, a jego znak rozpoznawczy to łączenie muzyki klasycznej i elektronicznej. Frahma można było posłuchać m. in. na koncercie we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki.

Święto ma na celu uhonorowanie wszystkich miłośników fortepianu, a także ludzi z branży, nie tylko wykonawców, ale i konstruktorów czy stroicieli. Frahm liczy, że inicjatywa ta zachęci innych do poznania magicznych dźwięków tego instrumentu. Pierwszy Dzień Fortepianu odbył się w 2015 roku i od razu było to spektakularne wydarzenie – zbudowano wtedy najwyższy na świecie fortepian. Klavins M450 zaprojektowany przez konstruktora Davida Klavinsa ważył tonę i miał 4.5 metra wysokości.

2 komentarze: