sobota, 17 września 2022

Znowu stare miasto

 Witajcie .Oto kolejny spacerek po Starym mieście w Olsztynie 

1

Erich Mendelsohn (ur. 21 marca 1887 w Olsztynie, zm. 15 września 1953 w San Francisco) – niemiecki architekt pochodzenia żydowskiego; przedstawiciel modernizmu i art déco, a także jeden z prekursorów stylu streamline moderne[1]. Jego najbardziej znane dzieła powstały w stylu ekspresjonistycznym[

2 Dom Burmistrza (potocznie burmistrzówka, niem. Bürgermeisterhaus) – najstarszy murowany budynek mieszkalny w Olsztynie, usytuowany na Rynku Starego Miasta pod numerem 11, naprzeciw Starego Ratusza. Tradycyjnie uważany za najważniejszą kamienicę Rynku oraz mieszkanie dawnych burmistrzów Olsztyna. Budowla pochodzi prawdopodobnie z ok. 1500 roku


3Ulica Piastowska, dawna ulica Składowa (Speicher-Straße) to jedna z dłuższych ulic olsztyńskiej Starówki i znajduje się w jej południowej części. Ciekawie zabudowana ale trochę ukryta, gdyż przebiega właściwie wzdłuż zaplecza zabytkowych kamienic umiejscowionych przy głównym trakcie Starego Miasta. Jeśli już znajdziemy się na tej ulicy, to z pewnością należy zwrócić uwagę na zabytkowe spichlerze pochodzące z drugiej połowy XIX w.

Jeszcze niedawno te budynki odstraszały swoim wyglądem. Pełniące po wojnie różne funkcje, potem pozostawione i opuszczone, niszczały ulegając naturalnej dewastacji. W 1988 r. obywa obiekty zostały wpisane do rejestru zabytków. Obecnie jeden ze spichlerzy pełni funkcję mieszkalną, natomiast starszy budynek jest jedną z siedzib Miejskiego Ośrodka Kultury.

Ten właśnie obiekt, znajdujący się dokładnie na rogu wspomnianej ulicy Piastowskiej i Marii Rodziewiczówny zaczyna odgrywać co raz większą rolę w kulturalnym życiu Olsztyna. Budowla sama w sobie jest bardzo ciekawa; wysoka, zwarta, murowana bryła ze stromym dachem, trójkątnymi szczytami, rzędami niewielkich okien. Spichlerz który kiedyś pełnił role magazynu towarów sypkich, wpleciony jest pomiędzy inne domy lub oddzielony od nich wąskimi uliczkami i urzeka swoją surowością oraz pięknem czerwonej cegły.

Dziś to miejsce oficjalnie nazywa się Galeria Spichlerz. Odbywają się tu różne wystawy i warsztaty, od 2009 r. budynek jest też siedzibą Teatralnego Spichlerza prowadzonego przez olsztyńskie Stowarzyszenie Scena Babel i skupiającego olsztyńskich artystów oraz animatorów kultury. Należy jeszcze wspomnieć o drugiej sąsiadującej ze spichlerzem ulicy, czyli ulicy Marii Rodziewiczówny. W kwietniu 2012 r. została ona oficjalnie zamknięta dla ruchu kołowego powołując tym samym do życia Uliczkę Sztuki. Ma to być wyłącznie miejsce spotkań i akcji artystycznych lub, nazywając inaczej, przestrzeń miejska przyjazna artystom.

 Tutaj przez  ładnych kilka lat odbywały się spotkania mojego klubu TPG

4Bazylika konkatedralna św. Jakuba Apostoła w Olsztynie – kościół zbudowany w II poł. XIV wieku. https://myzwiedzamy.pl/olsztynska-katedra/?fbclid=IwAR2LjDe5oXuy1q6KPi0UzRbHZ6DaynKzelg5mqxw60X-MyElFZzVhejcbNI

1596 wieżę kościoła (w części drewnianą) zastąpiono nową. Utrzymana była, jak cały kościół, w stylu gotyckim. Miała 63 m wys. Kościół nie jest orientowany, aczkolwiek wieża kościoła wskazuje kierunek na Rzym. W 1721 przebudował go Piotr Olchowski z Reszla (kaplice boczne). W 1864 kościołowi groziło zawalenie i musiano go zamknąć. Oddano go do użytku po generalnym remoncie wykonanym w latach 1866-1868, ale prace nad restauracją wnętrza i nadaniem mu neogotyckiego koloru trwały jeszcze kilkanaście lat. W 1896 z nieznanych przyczyn wybuchł w kościele pożar i wyrządził sporo strat. Co najmniej od 1565 (brak danych dla wcześniejszego okresu) wygłaszano w kościele kazania po polsku. W 1599 proboszcz olsztyński, Ambroży Merten, prosił o zwolnienie z urzędu, ponieważ nie znał języka polskiego mowy swych parafian. Na początku XVIII wieku wszyscy księża olsztyńscy byli Polakami. W ciągu wieków odwiedzali olsztyński kościół, modlili się w nim wybitni Polacy: Jan DantyszekMarcin Kromer Ignacy Krasicki, wszyscy trzej piastujący godność biskupów warmińskich oraz król Władysław IV (1635). W latach 1898-1900 był tu organistą Feliks Nowowiejski, kompozytor "Roty" i "Legendy Bałtyku", a w latach 1979-1981 biskup Józef Glemp (późniejszy prymas Polski) zarządzał stąd diecezją warmińską. Od 1945 prokatedra, od 1973 konkatedra, od 2004 bazylika mniejsza. W porównaniu z bogactwem swej architektury kościół ma znacznie skromniejsze wyposażenie wnętrza. W 1807, podczas wojen napoleońskich, Francuzi zamknęli w nim półtora tysiąca jeńców rosyjskich, a ci, broniąc się przed ostrym mrozem, spalili tu wszystko, co mógł strawić ogień. Mimo to zachowało się w kościele trochę zabytków ruchomych z okresu:

Na koniec kolorowy chodnik 

1


24


3


7 komentarzy:

 1. Dziękuję Basieńko za kolejny ciekawy spacer po Twoim mieście. Powinnaś być ambasadorką Olsztyna. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 2. Sporo zwiedzasz Basiu. Dziękuję za kolejną relację i ślę serdeczne pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Cudny spacerek po olsztyńskim Starym Mieście. Olsztyn ode mnie daleko, także dziękuję Basiu za to wirtualne oprowadzenie. Pozdrawiam serdecznie! ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajnie ogląda się zdjęcia z Twoich spacerów po Olsztynie, pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Miło tak wirtualnie pospacerować po Olsztynie. Pozdrawiam :-).

  OdpowiedzUsuń
 6. Chciałabym pospacerować w realu po Olsztynie, ale wirtualnie też mi sie podobało. Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Może kiedyś uda mi się zwiedzić Olsztyn na żywo?

  OdpowiedzUsuń