wtorek, 21 marca 2023

Kortowo

 Szukając pozostałości po szpitalu psychiartycznym zrobiłam z siostrzenicą Julią fajny spacer po Kortowie . Poszczególnych wydziałów zdjęć nie robiłam tylko inne zdjęcia . Julia pokazała mi na jakim ona wydziale studiowała 

1

Stadion UWM w Olsztynie – stadion lekkoatletyczny położony w środku miasteczka akademickiego Kortowo, obecnego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Użytkownikiem stadionu jest AZS UWM Olsztyn. Stadion wybudowano w latach 60. XX wieku dla potrzeb młodzieży akademickiej. Początkowo organizowano na nim treningi lekkoatletyczne, później zawody hipiczne.

Przebudowę stadionu rozpoczęto w 1999 roku. Aktualnie obiekt posiada trawiastą nawierzchnię boiska oraz 8-torową bieżnię o długości okrążenia 400 m. Od czasu likwidacji Stadionu Leśnego wszystkie zawody lekkoatletyczne odbywające się w Olsztynie rozgrywane są na stadionie AZS UWM Olsztyn

2Kazimierz Sikorski (ur. 25 listopada 1940 w Radziejowie, zm. 15 września 1998) − geodeta polski, profesor Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, działacz sportowy.

1965 ukończył studia w Moskiewskim Instytucie Inżynierów Urządzeń Rolnych. Po odbyciu stażu w tymże roku podjął pracę w Studium Geodezji i Urządzeń Rolnych Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie (od 1972 Akademia Rolniczo-Techniczna) w charakterze asystenta. Z uczelnią tą pozostał związany do końca życia. Na Politechnice Warszawskiej obronił w 1971 doktorat nauk technicznych, a w 1980 habilitował się. Od 1988 był profesorem nadzwyczajnym, od 1992 profesorem zwyczajnym, w latach 1981-1990 pełnił funkcję dziekana Wydziału Geodezji i Urządzeń Rolnych Akademii Rolniczo-Technicznej. Organizował i od 1995 kierował Katedrą Fotogrametrii i Teledetekcji na tym wydziale. Brał udział w pracach Komitetu Geodezji Polskiej Akademii Nauk, Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN, Stowarzyszenia Geodetów Polskich, Polskiego Towarzystwa Fotogrametrii i Teledetekcji.

W pracy naukowej zajmował się teorią opracowywania wyników pomiarów geodezyjnych, fotogrametriąteledetekcją. Rozwinął metody cyfrowego opracowywania zdjęć lotniczych i satelitarnych. Był autorem przeszło 100 prac naukowych, wypromował pięciu doktorów.

Znany był jako działacz sportowy, wiceprezes i prezes uczelnianego Akademickiego Związku Sportowego w Olsztynie. Pełnił m.in. funkcję pełnomocnika rektora ART ds. sportu, zajmując się modernizacją obiektów sportowych w olsztyńskim miasteczku akademickim Kortowie. Jego imię nadano kortowskiemu stadionowi lekkoatletycznemu.

3Chodząc po Kortowie mało kto zauważa ten pomnik, choć stoi w samym środku miasteczka akademickiego. Tuż za budynkiem Instytutu Rybactwa Śródlądowego.

Dzisiaj Korotowo to najpiękniejsze w Polsce miasteczko akademickie. Do 1945 roku było to jednak Kortau z wielkim szpitalem dla psychicznie chorych z całych ówczenych Prus Wschodnich.


Szpital powstał w latach 1883-1886. Zmarłych chowano na cmentarzu, gdzie teraz stoją adademiki uniwersyteckie. W czasie II wojny światowej część szpitala przekształcono w lazaret wojskowy.


Wtedy też Niemcy wywieźli i wymordowali część psychicznie chorych. Tych, którzy pozostali, zamordowali żołnierze sowieccy w nocy z 21 na 22 stycznia 1945 roku. Zginęli wtedy też lekarze i chorzy niemieccy żołnierze.


Do uciekających sowieci strzelali i palili ich żywcem miotaczami ognia. W sumie zamordowali około 500 osób. Pochowano ich w zbiorowych mogiłach w okolicach dzisiejszej stołówki. Na początku lat 50tych XX wieku odkryto kilka masowych grobów sowieckich ofiar. Zwłoki ekshumowano i przeniesiono na cmentarz ewangelicki przy alei Wojska Polskiego. Sam cmentarz w Kortowie zniszczono w końcu lat czterdziestych.


W 1997 postawiono pomnik, o którym wspomniałem na początku tekstu. Zebrano tam to co zostało z kortowskiego cmentarza. Głównym motywem jest stary żeliwny krzyż z przełomu XIX i XX wieku. Pomnik zbudowano z fragmentów ocalałych z cmentarza nagrobków. Tylko jeden z nich jest czytelny.


4Parafia Franciszka z Asyżu 

1 lipca 1999 r. erygowano parafię akademicką, a 24 sierpnia poświęcono kaplicę akademicką. W latach 1992–1997 wybudowano dom parafialny. Kamień węgielny pod budowę kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu wmurowano 14 listopada 1999 r. i poświęcono dom parafialny. 6 czerwca 2007 r. odsłonięto krzyż z zabytkową figurą Ukrzyżowanego.4


3


3
wydział Juli


3


3
3

2


1


6 komentarzy:

 1. Dużo pracy włożyłaś w posta..ciekawy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajny spacerek i świetnie udokumentowany :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Basiu!
  Zaprezentowałaś bardzo interesujące miejsce.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Od niedawna mieszkam w okolicach Olsztyna. Nigdy nie byłam w Kortowie.Dzięki, że mogłam się coś więcej dowiedzieć o jednej z dzielnic Olsztyna.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nigdy nie byłam w Kortowie, a więc z zainteresowaniem przeczytałam ten post i obejrzałam zdjęcia

  OdpowiedzUsuń