Lipiec 1995
1Joan D. Vinge Królowa lata cz2 fantastyka
2Meg Noonan, Deborah Scaling Kiley Albatros Fascynująca, trzymająca w napięciu i oparta na faktach opowieść o pięcioosobowej załodze jachtu, który podczas sztormu zatonął na otwartym morzu. Jesień, ciemność, dotkliwe zimno, rozszalałe morze i brak widoków na jakąkolwiek pomoc. A potem głód, pragnienie, rosnące osłabienie organizmu, rekiny... Wspomnieniowa książka Deborah Scaling Kiley wywołuje silniejsze emocje, niż niejeden dobry horror.
3Margaret Mitchell Przeminęło z wiatrem cz 3
4
Młodzian z Mundanii fantastyka
5 Astolphe de Custine Listy z Rosji Arystokratyczne koligacje zapewniły markizowi De Custine wstęp na salony. Car Mikołaj I zezwolił mu natomiast na swobodne podróżowanie po kraju, gdyż gość gwarantował "reakcyjność" przekonań (jego dziad i ojciec zginęli z rąk jakobinów). De Custine był w Petersburgu, Moskwie, Jarosławiu, Niżnym Nowogrodzie. Listy ukazały się w 1843 r. w czterech tomach
Jeżeli jeszcze dodamy do tego błyskotliwy dowcip i kultową ekranizację z plejadą gwiazd, to mamy prawdziwy międzypokoleniowy bestseller
Książka powstała na podstawie scenariusza głośnego filmu w reżyserii Petera Weira, w którym rolę Johna Keatinga grał Robin Williams.
Anne McCaffrey Statek który śpiewał Pierwsza część wspaniałego cyklu powieści Anne McCaffrey. Jej bohaterką jest Helva, której mózg, po specjalnym przeszkoleniu, został wbudowany w kadłub zwiadowczego statku międzygalaktycznego. Miała przed sobą fascynujące życie, pełne brawurowych przygód. Obdarzona anielskim głosem i praktycznie niezniszczalnym "ciałem", mogła się czuć nieśmiertelna. Aż pewnego dnia zakochała się...
4Karol May Z Bagdadu do Stambułu Kara ben Nemesi i Hadżi Halef Omar podążają szlakiem karawan, który wiedzie z Bagdadu do Stambułu. Przemierzają wielkie połacie imperium tureckiego, stykają się z plemionami zamieszkującymi te ziemi, poznają z bliska ich zwyczaje i wierzenia. Na szlaku karawan przeżywają wiele dramatycznych momentów, ocierają się o zarazę, która powalił wielu towarzyszy podróży. W ruinach Baalbek spotykają groźnego, owianego legendą przestępcę, na którego tropie byli już od dawna.
Listopad
1 Norton Czworo przeciw światu czarownic
2Farley Zwariowana łódka
Co począć, kiedy wymarzony jacht nie chce przestać być wiecznie cieknącą, nieposłuszną łajbą, a daleka podróż na egzotyczne wyspy zamienia się w pełną utrapień żeglugę wzdłuż rodzinnych brzegów? Na to pytanie Farley Mowat - nieuleczalny poszukiwacz przygód i znakomity gawędziarz - odpowiada z właściwą sobie pogodą ducha i poczuciem humoru.
3Kraszewski Klin klinem
4
Graham Greene Podróże z moja ciotką Graham Greene (1904-1991),wybitny angielski powieściopisarz, eseista i dramaturg, którego twórczość jest polskiemu czytelnikowi dobrze znana z licznych przekładów. Uznawany za jednego z najciekawszych pisarzy XX wieku. Łączy w swych utworach problematykę religijno-moralną z analizą psychologiczną. "Podróże z moją ciotką" to najzabawniejsza książka w jego dorobku. Bohater, stary kawaler, emerytowany urzędnik bankowy, spotyka na pogrzebie matki ciotkę znaną mu jedynie z albumu rodzinnego. To moment zwrotny w jego bezbarwnym życiu.
Grudzień
1Viktoria Holt Droga do raju Annalice pochodzi ze starej rodziny kartografów, po których odziedziczyła fascynację mapami.
Pewnego dnia przypadkowo odkrywa dziennik i mapę należące do jej krewnej, zmarłej tragicznie przed laty. Brat Annalice wyrusza na poszukiwanie tajemniczej Rajskiej Wyspy, położonej gdzieś w pobliżu Australii. Wkrótce potem dziewczyna podąża jego śladem, zostawiając w Anglii narzeczonego. Na statku poznaje wyjątkowo interesującego mężczyznę. Tak zaczyna się jej niebezpieczna podróż, która prowadzi do wyjaśnienia tajemnicy i prawdziwej miłości.
2Jean Sasson Córki księżniczki Sułtany Kontynuacja losów księżniczki Sułtany - siostrzenicy króla Arabii Saudyjskiej - i jej rodziny po roku 1991, kiedy ukazała się książka Księżniczka odsłaniająca kulisy jej niezwykłego życia. Dalsze losy Sułtany wiążą się przede wszystkim z jej córkami - Mahą i Amani. W książce nie brak opisów brutalnych praktyk dzieciobójstwa, przykładów deprawacji i okrucieństwa wobec nieletnich dziewcząt sprzedawanych bogatym Saudyjczykom jako ''tymczasowe narzeczone''.
3Ursula K. Le Guin Lewa ręka ciemności Powieść z cyklu Ekumena. Jeden z najdojrzalszych utworów Ursuli K. Le Guin, uhonorowany nagrodami Hugo i Nebula. Rzecz o tożsamości płciowej, odmienności i tolerancji.
4Teresa Hołówka Delicje ciotki Dee Spokojne miasteczko Midwestu, czyli Środkowego Zachodu Stanów Zjednoczonych - to jeden z wielu światów Nowego Świata. Na pozór przystępny, łatwy do oswojenia, okazuje się dla Europejczyka prawdziwie egzotyczny. W latach osiemdziesiątych szczególnie obco i dziwnie przedstawiał się przybyszowi z tej "gorszej Europy". Czytając "Delicje ciotki Dee" dziś, uzmysławiamy sobie, jak wiele zaszło zmian przybliżających nas do tamtej rzeczywistości - a jednak wciąż pozostaje ona dla nas szokująca.
Jest to książka dla tych, którzy Stanów nie znają, oraz dla tych, którzy chcieliby je sobie przypomnieć. Lecz przede wszystkim dla tych, którzy mają ochotę wyleczyć się z narodowych kompleksów.
Kolejny super wynik czytelniczy, Basiu.
OdpowiedzUsuńMałgosia X