niedziela, 11 lutego 2024

Książki przeczytane kiedyś

 Lipiec 1995 

1Joan D. Vinge Królowa lata cz2  fantastyka

2Meg NoonanDeborah Scaling Kiley       Albatros   Fascynująca, trzymająca w napięciu i oparta na faktach opowieść o pięcioosobowej załodze jachtu, który podczas sztormu zatonął na otwartym morzu. Jesień, ciemność, dotkliwe zimno, rozszalałe morze i brak widoków na jakąkolwiek pomoc. A potem głód, pragnienie, rosnące osłabienie organizmu, rekiny... Wspomnieniowa książka Deborah Scaling Kiley wywołuje silniejsze emocje, niż niejeden dobry horror. 

3Margaret Mitchell   Przeminęło z wiatrem  cz 3

4

Piers Anthony 

Młodzian z Mundanii  fantastyka 

Astolphe de Custine  Listy z Rosji Arystokratyczne koligacje zapewniły markizowi De Custine wstęp na salony. Car Mikołaj I zezwolił mu natomiast na swobodne podróżowanie po kraju, gdyż gość gwarantował "reakcyjność" przekonań (jego dziad i ojciec zginęli z rąk jakobinów). De Custine był w Petersburgu, Moskwie, Jarosławiu, Niżnym Nowogrodzie. Listy ukazały się w 1843 r. w czterech tomach

sierpień
1Wiliaman Goldman narzeczona księcia Awanturnicza powieść fantasy i romantyczna historia miłosna w jednym.


Jeżeli jeszcze dodamy do tego błyskotliwy dowcip i kultową ekranizację z plejadą gwiazd, to mamy prawdziwy międzypokoleniowy bestseller

2Maria Rodziewiczówna Hrywda Niezwykła opowieść o codziennym życiu na poleskiej wsi Hrywda. Wydaje się, że nic nie jest w stanie zakłócić wiejskiego spokoju, gdzie rytm życia dyktują pory roku, odwieczny obyczaj, wiara i zabobon. Na tym tle rozgrywa się dramat głównego bohatera, zakochanego w dziewczynie o nieodpowiednim statusie materialnym i społecznym. Mężczyzna nie potrafi wziąć życia w swoje ręce, co prowadzi do katastrofy.
3alan Rabinowicz jaguar  W środkowoamerykańskiej dżungli, na dzikim ustroniu, zaszył się zoolog entuzjasta, aby obserwować i chronić życie jaguarów. Często stawał z nimi oko w oko, lecz nie to było największym niebezpieczeństwem, na jakie się narażał. Jadowitym wężom, pasożytom, plantatorom marihuany, kłusownikom i nawet tajemniczym duendes nie udało się jednak zniechęcić badacza, a owocem jego dwuletnich wysiłków stał się pierwszy na świecie rezerwat jaguarów. Rekompensatą za niewygody, porażki, chwile śmiertelnego strachu i zwątpień był nie tylko ten sukces, ale również dni pełne przygód, obcowanie z pięknem pierwotnej dżungli oraz zażyła, choć trudna przyjaźń z mieszkającymi w niej Indianami.

4Roger żelazny Książe chaosu   fantastyka

Wrzesień
1Robert Graves wyprawa po złote runo Wielowątkowa w gruncie rzeczy powieść Gravesa- bo choć z pozoru autor mówi wyłącznie o wyprawie po złote runo, jednak okrasza tę historię szczegółami z życia poszczególnych Argonautów, ci zaś (osobiście lub pośrednio) zdążyli już wziąć udział we wszystkich prawie większych ewenementach swojej epoki - stanowi pewnego rodzaju antymitologię, prościej: próbę wytłumaczenia w kategoriach ziemskich, trzeźwych i politycznych tego, co znajdujemy w klasycznych mitologiach.

2Norton  Na skrzydłach magi
3Nancy H. Kleinbaum   Stowarzyszenie umarłych poetów Rozpoczyna się rok szkolny w Akademii Weltona, elitarnej szkole średniej o wielkich osiągnięciach i... nader surowej dyscyplinie. W miejsce odchodzącego na emeryturę nauczyciela języka angielskiego, przychodzi nowy, John Keating. Czterem zasadom Akademii, którymi są: Tradycja, Honor, Dyscyplina i Doskonałość przeciwstawia inny sposób kształcenia i wychowania młodych ludzi. Obrona własnej indywidualności, wrażliwość na poezję i umiejętność dostrzegania jej wokół siebie, radość życia i korzystanie z tego, co przynosi każdy dzień – to wartości, które próbują realizować jego uczniowie w tajnym klubie, „Stowarzyszeniu umarłych poetów”. Co zwycięży: rygorystycznie przestrzegana tradycja czy prawo do marzeń, wolności i młodzieńczego buntu?


Książka powstała na podstawie scenariusza głośnego filmu w reżyserii Petera Weira, w którym rolę Johna Keatinga grał Robin Williams.
4Chmielewska większy kawałek świata

październik
1Viktoria Holt jedwabna zemsta Świat jeszcze bez samochodów. Londyn, Paryż, Florencja, południowa Francja. Akcja tej powieści odwija się jak jedwab z bieli - jedwab, którego misternym deseniem są miłość, śmierć, intryga; jedwab jakże ważny w życiu rodziny St. Allengére, zdominowanym przez okrutnego starca.

2Marlo Morgan  Wołanie z końca świata Podobno na podstawie faktów opisana podróż reporterki z Aborygenami. Podróż niezamierzona i niełatwa ale wzbogacająca życie duchowe autorki i zmieniająca jej spojrzenie na świat.
3

Anne McCaffrey   Statek który śpiewał Pierwsza część wspaniałego cyklu powieści Anne McCaffrey. Jej bohaterką jest Helva, której mózg, po specjalnym przeszkoleniu, został wbudowany w kadłub zwiadowczego statku międzygalaktycznego. Miała przed sobą fascynujące życie, pełne brawurowych przygód. Obdarzona anielskim głosem i praktycznie niezniszczalnym "ciałem", mogła się czuć nieśmiertelna. Aż pewnego dnia zakochała się...

4Karol May Z Bagdadu do Stambułu Kara ben Nemesi i Hadżi Halef Omar podążają szlakiem karawan, który wiedzie z Bagdadu do Stambułu. Przemierzają wielkie połacie imperium tureckiego, stykają się z plemionami zamieszkującymi te ziemi, poznają z bliska ich zwyczaje i wierzenia. Na szlaku karawan przeżywają wiele dramatycznych momentów, ocierają się o zarazę, która powalił wielu towarzyszy podróży. W ruinach Baalbek spotykają groźnego, owianego legendą przestępcę, na którego tropie byli już od dawna.

Listopad 

1 Norton Czworo przeciw światu czarownic 

2Farley  Zwariowana łódka

Co począć, kiedy wymarzony jacht nie chce przestać być wiecznie cieknącą, nieposłuszną łajbą, a daleka podróż na egzotyczne wyspy zamienia się w pełną utrapień żeglugę wzdłuż rodzinnych brzegów? Na to pytanie Farley Mowat - nieuleczalny poszukiwacz przygód i znakomity gawędziarz - odpowiada z właściwą sobie pogodą ducha i poczuciem humoru.

3Kraszewski Klin klinem 

4  

Graham Greene  Podróże z moja ciotką Graham Greene (1904-1991),wybitny angielski powieściopisarz, eseista i dramaturg, którego twórczość jest polskiemu czytelnikowi dobrze znana z licznych przekładów. Uznawany za jednego z najciekawszych pisarzy XX wieku. Łączy w swych utworach problematykę religijno-moralną z analizą psychologiczną. "Podróże z moją ciotką" to najzabawniejsza książka w jego dorobku. Bohater, stary kawaler, emerytowany urzędnik bankowy, spotyka na pogrzebie matki ciotkę znaną mu jedynie z albumu rodzinnego. To moment zwrotny w jego bezbarwnym życiu.

Grudzień

1Viktoria Holt Droga do raju Annalice pochodzi ze starej rodziny kartografów, po których odziedziczyła fascynację mapami.

1 komentarz:

  1. Kolejny super wynik czytelniczy, Basiu.
    Małgosia X

    OdpowiedzUsuń