sobota, 6 września 2014

Toruń skansen

Witajcie . Nadal nie mam aparatu więc nic nowego wam nie pokaże . To nic i tak miałam w planach pokazać wam inne rzeczy czyli moje wycieczki itp . Mój blog jest o wszystkim czym żyję . Dzisiaj obejrzycie ze mną  skansen przy muzeum etnograficznym w Toruniu .Bardzo fajny skansen był . Nie mogłam się zdecydować jakie zdjęcia dać wiec jest ich sporo  .
Park Etnograficzny (skansen) z kompletnie urządzonymi i wyposażonymi zagrodami i chałupami wiejskimi (z których najstarsza pochodzi z 1767 roku!), zlokalizowane w samym centrum miasta, są pierwszorzędną atrakcją turystyczną, a turystów przyciągają ponadto organizowane okolicznościowe imprezy ludowe. Jest to miejsce szczególnie warte polecenia!
Prezentowana jest tu architektura ludowa z wielu regionów Polski (Kujaw, Ziemi Chełmińskiej, Ziemi Dobrzyńskiej, Kaszub, Borów Tucholskich, Kociewia), co stanowi o szczególnej atrakcyjności i różnorodności tego miejsca
Na terenie o powierzchni 1,2 ha, w ścisłym centrum miasta, znajdują się m.in. wiejskie zagrody, młyn wodny, wiatrak, kuźnia, remiza strażacka oraz wiele obiektów małej architektury.
Wyposażenie wnętrz poszczególnych budynków stanowią przedmioty codziennego użytku, odświętna odzież, nakrycia stołowe, wizerunki świętych, pamiątki uroczystości rodzinnych, odpustów, pielgrzymek, fotografie bliskich osób, papierowe kwiaty, pająki, zabawki dziecięce oraz żywe rośliny. Prezentowane są sprzęty i narzędzia używane w zajęciach domowych i gospodarskich, takich jak: uprawa ziemi, hodowla, pszczelarstwo, rybołówstwo, przygotowanie pożywienia, młynarstwo, olejarstwo, obróbka włókna, tkactwo, bednarstwo, kowalstwo. Z okazji świąt kościelnych czy uroczystości rodzinnych, wnętrza chałup zostają specjalnie przystrojone, również kapliczki zyskują odświętny wystrój.
W jednej z chat utrzymana jest kawiarnia ("U Damroki") w stylu wiejskiej karczmy.

8 komentarzy:

 1. Zdjęcia bardzo ciekawe, nawet zauważyłam na jednym rękodzieło ludowe :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. To już byłaś, Basiu, w pobliżu mnie :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam takie miejsca :) śliczne fotki-pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię skanseny. Tuż obok mojego domu jest zagroda rybacka, w której często bywałam, gdy nastolatką byłam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna wycieczka, bardzo ciekawe miejsce.

  OdpowiedzUsuń