poniedziałek, 7 maja 2018

poniedziałki z muszlami Noga pelikana

Witajcie .Oto kolejne muszelki  jakie  w hurtowych ilościach wtedy   dostałam . Taki  misz masz małych muszelek . Udalo mi się rozpoznać jedne z nich
Noga pelikana (Aporrhais pespelecanis) – gatunek jadalnego, niezbyt dużego ślimaka z rodziny Aporrhaidae, zamieszkującego morza pełnosłone wokół Europy.
Jego muszla kształtem przypomina muszle szponiatek, z którymi należąc do nadrodziny Stromboidea jest dość blisko spokrewniony. Jest ona mało kolorowa, natomiast zwoje ozdobione są wypukłymi wzdłużnymi rzędami guzów lub żebrami. U młodych osobników muszla ma kształt stożka o dużej wysokości i małej szerokości. Okazy dorosłe rozbudowują zewnętrzną krawędź jej otworu w charakterystyczną szeroką płytkę z palczastymi wyrostkami w liczbie od 2 do przynajmniej 4. Przypomina ona nogę ptaka wodnego o rozstawionych palcach, spiętych błoną pławną – stąd nazwa ślimaka. Gatunek mułożerny – żywi się detrytusem. Muszla rośnie do 5 cm wysokości[2].
Zasięg występowania tego gatunku obejmuje Morze Śródziemne i Czarne (głównie w rejonie wylotu Bosforu), Morze Północne oraz europejskie wody przybrzeżne Atlantyku. Żyje na dnie piaszczystym lub mulistym na głębokości do 10 m, najczęściej całkowicie w nim zagrzebana[2].


6 komentarzy: