środa, 30 października 2019

30 października Dzień Spódnicy

30 października obchodzimy Dzień Spódnicy. Badania archeologiczne wykazały, że pierwsze ubrania przypominające spódnice były znane już kilka tysięcy lat przed naszą erą. Były wykonywane głównie z trzciny lub ze słomy i nosili je również mężczyźni. Z czasem zarysował się wyraźny podział: panowie (za wyjątkiem Szkotów) przysposobili sobie spodnie, kobiety spódnice. Kształt i długość spódnic zmieniał się na przestrzeni wieków, sięgając obu ekstremów. Średniowieczne damy z wyższych sfer nosiły na przykład ogromne, szerokie spódnice, których średnica u dołu wynosiła nawet 3 metry. Z kolei rewolucja obyczajowa lat 60. przyniosła ze sobą miniówki, ledwie zakrywające bieliznę. Smutny okres dla wielu miłośników damskich wdzięków rozpoczął się w latach 70., kiedy to spodnie zawitały do kobiecych szaf, a tym samym zasłonięte zostawały kolejne pary nóg. Spodnie szybko przestały być manifestacją emancypacji i stały się integralną częścią damskiej garderoby. W wielu krajach zachodnich są również uważane za bardziej „przyzwoite” i profesjonalne. Dzień Spódnicy ma przekonać zarówno kobiety, jak i zatwardziałych męskich konserwatystów, że wraz ze spodniami należy zrzucić błędne poczucie pruderii.   Witajcie ja jednak jestem spodniowa bo spódnice baaardzo rzadko nosze

5 komentarzy:

 1. Nawet nie wiedziałam o dzisiejszym święcie i całkiem przypadkowo akurat mam założoną spódniczkę, czyli można uznać, że świętuję. Ja też najczęściej chodzę w spodniach. Pozdrawiam Basiu.:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Basiu dzięki za post, tez nie wiedziałam ,że dziś dzień spódnicy. Lubię tą część garderoby bo to baza do której można dobrać inne ubrania i zmienić strój na każda okazję. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. O proszę nawet części garderoby mają swoje święto :)

  OdpowiedzUsuń
 4. O, ta ja codziennie świętuję dzień spódnicy:)

  OdpowiedzUsuń