środa, 16 października 2019

Wymianka fioletowa koperta .

Witajcie . Zapisałam się do Lidzi http://misiowyzakatek.blogspot.com/    
na fioletową  wymiankę. Ja swoją wysłałam do Beatki http://szczesliwyzakatek.blogspot.com/
W paczusce był notesik, korale ,kwiatki , słodycze i różne przydasie  .Ja dostałam paczuszkę od samej organizatorki czyli Czarnej damy . W paczusce była fajna podusia ,świeczki ,broszka ,pięknie przyozdobione mydełko i super fajne przydasie . Przyznam się że kolor jest mi obojętny.Choć w pewnym momencie sporo było go w moim pokoju. Teraz zostały dwie poduszki  . Ostatnio  była Karolcia  i ona bardzo lubi ten kolor .  Często mi jakieś przydasie dawała odwiedza mnie więc  postanowiłam ją obdarować kilkoma fioletowymi rzeczami z tej wymianki
W latach 60. fiolet stał się kolorem buntu i przemian, uznawano go za niekonwencjonalny i prowokujący, zaś odcienie fioletu stały się symbolem młodości i poszukiwania wolności. W Tajlandii fiolet jest kolorem żałoby dla wdów. Fioletowy od zawsze kojarzył się z władzą, uduchowieniem i szlachetnością. Podobna do fioletu purpura była bardzo cennym barwnikiem naturalnym, uzyskiwanym z niektórych gatunków małży, używano jej w starożytności, a później w średniowieczu, do farbowania płaszczy osób piastujących wysokie stanowiska. W religii purpura symbolizuje mękę Chrystusa, w imperialnej Anglii była jedynym kolorem, którym w czasie żałoby można było dopełnić odcienie szarego i czarnego, przez co aż do początku XIX wieku był uważany za kolor ponury.
W latach 60. fiolet stał się kolorem buntu i przemian, uznawano go za niekonwencjonalny i prowokujący, zaś odcienie fioletu stały się symbolem młodości i poszukiwania wolności.
W Tajlandii fiolet jest kolorem żałoby dla wdów.Fioletowy to kolor, który powstaje z połączenia barwy czerwonej z barwą niebieską. W zależności od proporcji tych dwóch barw, fioletowy kolor może być odbierany zarówno jako kolor ciepły jak i zimny.

O „królewskim” fiolecie.

Fioletowy należy do barw drugorzędowych i w naturze występuje stosunkowo rzadko, dzięki czemu jest określany jako kolor władców i kojarzony z bogactwem i wpływami. Ten unikalny kolor łączy w sobie spokój niebieskiego koloru i energię czerwonego, dlatego też również kojarzy się z zaufaniem. Świetnie łączy się z jaskrawymi  kolorami jak żółty czy pomarańczowy, ale również pasuje do jasnych barw jak turkusowy, jasna zieleń lub jasnoniebieski.

Symbolika i znaczenie fioletowego koloru.

Symbolika barw jest często bardzo zbliżona w wielu kulturach. Nie inaczej jest z kolorem fioletowym, który w wielu zakątkach świata jest symbolem tajemnicy, magii, władzy królewskiej, dostojeństwa ale również posiada negatywne skojarzenia ze śmiercią, żałobą, pychą i dekadencją. W religii chrześcijańskiej fioletowy symbolizuje mękę Chrystusa, dlatego też szaty liturgiczne w okresie Wielkiego Postu mają kolor fioletowy. Od wieków zresztą kolor ten jest domeną Kościoła, zwłaszcza u kardynałów.
 • W Chinach tylko cesarz i jego doradcy mieli prawo nosić szaty w kolorze fioletowym, który symbolizował mądrość i władzę.
 • W starożytnym Egipcie zaś był ulubionym kolorem Kleopatry, która uważała go za bardzo kobiecy kolor.
 • W Tajlandii natomiast fioletowy jest kolorem żałoby dla wdów.
Fioletowy jest również jednym z ulubionych kolorów ezoteryków, dlatego utożsamia się go z magią i tajemnicą. Zawiera wszystko co niecodzienne i niezwykłe, dlatego jest kolorem ludzi poszukujących odpowiedzi na pytania odnośnie sensu życia i śmierci. W drugiej połowie XIX wieku stał się kolorem przemian oraz buntu, uznany za symbol wolności i młodości. W zależności od odcienia fioletu, może być on więc interpretowany pozytywnie lub negatywnie. Ciemny fiolet jest jednak najczęściej kojarzony w Europie z żałobą i pogrzebem, jasny natomiast ze zmysłowością, kobiecością lub luksusem.

Fioletowy w otaczającym nas świecie.

Jako kolor, który był atrybutem wielu władców na całym świecie, fiolet zazwyczaj służy do podkreślenia prestiżu, autorytetu lub luksusu. W branży reklamowej używany właśnie w tym celu, gdyż jest to kolor wyróżniający się na stronie internetowej lub w gazecie i przykuwający uwagę odbiorcy. Barwa fioletowa jest również używana w programach telewizyjnych związanych z horoskopami, wróżeniem lub siłami nadprzyrodzonymi. Kolor ten, kojarzący się z tajemnicą i magią, zazwyczaj pojawia się jako tło lub pasek na ekranie. Trzeba jednak uważać, gdyż nadmierne wykorzystanie tego koloru może sprawić, że zamiast delikatnie podkreślić luksusowość lub tajemniczość, otrzymamy kiczowaty i prostolinijny efekt.

Psychologia koloru fioletowego.

Człowiek, który utożsamia się z tym kolorem jest władczy, pewny siebie, ale jednocześnie wielkoduszny i pełen uczuć. Takie osoby rzadko darzą innych całkowitym zaufaniem, są wrażliwe i raczej spoglądają w niebo niż w ziemię. Charakteryzuje ich również głęboka wiara. Fioletowy to kolor, który świetnie łagodzi objawy stresu i pomaga się wyciszyć. Jest zalecany dla ludzi nerwowych oraz mających problemy z bezsennością. Oprócz tego pomaga się skoncentrować i opanować emocje. Kolor fioletowy ma 41 odcieni, dlatego warto przeanalizować gamę odcieni tego koloru i dobrać odpowiedni aby uniknąć niejednoznacznych skojarzeń i mieć pewność, że zostanie pozytywnie odebrany.

6 komentarzy:

 1. Super wymiana Basiu.:) Pozdrawiam serdecznie.:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajne prezenty Basiu przygotowałaś, a mi było miło zrobić paczuszkę dla Ciebie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cudowne prezenty, a poza tym - kocham fioletowy kolor.
  Pozdrawiam mocno

  OdpowiedzUsuń
 4. Super wymianka ! Fiolet to mój ulubiony kolor :) Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Basiu, bardzo fajna wymianka. Lubię fiolet.
  Uściski.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo udana wymianka. Przy okazji zapraszam do siebie do zabawy.

  OdpowiedzUsuń