poniedziałek, 2 sierpnia 2021

2 sierpnia dzień kolorowanek


 Dzień Kolorowanek przypada na 2 sierpnia 
Kolorowanki to domena dzieci? Czas zrewidować ten pogląd. Książki z obrazkami do pokolorowania dla dorosłych zawładnęły rynkiem. Powód jest prosty – kolorowanie to świetna zabawa, która przy okazji rozwija nasze umiejętności. W USA powołano nawet specjalny dzień poświęcony tej rozrywce National Coloring Book Day.

Warto kolorować

Kolorowanki są obecnie ogromnym trendem, bowiem wiele osób przekonało się, że to nie tylko zabawa, ale także świetny sposób na zmniejszenie stresu i spędzanie czasu z przyjaciółmi. Z jednej strony to nostalgiczna podróż do czasów dzieciństwa, ale z drugiej sposób na odstresowanie się, pozbycie się negatywnych myśli i emocji. Naukowcy porównują nawet kolorowanie do medytacji, dzięki której jesteśmy spokojniejsi i zrelaksowani. Nieprzypadkowo lekarze zalecają tę czynność pacjentom chorym na nowotwory, depresje czy inne ciężkie choroby. Poza tym kolorowanie ma wiele korzyści, m. in. rozwija umiejętności motoryczne i wzrok, poprawia koncentrację, wyzwala kreatywność.

Historia National Coloring Book Day

Powstanie święta dedykowanemu kolorowankom wiąże się z firmą Dover Publications. W 2015 roku powołując National Day Colour Book nawiązała ona do swojego dziedzictwa, którym jest wydanie pierwszej kolorowanki dla dorosłych. W 1970 roku na rynku pojawiła się bowiem Antique Automobiles, która zawierała 43 rysunki samochodów wykonanych przez Clarence P. Hornunga. Klasyczne pojazdy jak Ford, Chevrolet czy Cadillac można było pokolorować według własnych upodobań.

Z czasem ta forma rozrywki zyskała popularność wśród dorosłych, choć dopiero początek XXI wieku znacząco wpłynął na rynek kolorowanek dla dorosłych. Widać to także w polskich sklepach,
może być ona na przykład świetnym prezentem na urodziny czy na gwiazdkę dla zapracowanego taty. Popularne wzory to kwiaty, mandale, ornamenty, słynne budynki, zwierzęta czy nawet obrazy.

W ramach Dnia Kolorowanek które w Stanach Zjednoczonych staje się coraz popularniejsze, uczestnicy biorą udział w konkursach, spotykają się w kawiarniach czy klubach i wspólnie kolorują. To okazja do poznania nowych ludzi, wymienienie się doświadczeniami. Nic nie stoi na przeszkodzie, by 2 sierpnia kultywować ten zwyczaj także w Polsce. Amatorów z pewnością nie zabraknie!

3 komentarze:

 1. Niektóre wzory tych kolorowanek są naprawdę super.

  OdpowiedzUsuń
 2. Basiu akurat dziś kupiłam kolejne kolorowanki.
  Pozdrawiam serdecznie 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja dziś nic nie pokolorowałam😐Jutro nadrobię

  OdpowiedzUsuń