poniedziałek, 9 sierpnia 2021

Dzień Miłośników Książek 9 sierpnia


  


W 2021 roku Dzień Miłośników Książek przypada na 9 sierpnia (poniedziałek).

Książki mają swoich miłośników na całym świecie, mimo że od pewnego czasu to Internet stanowi główne źródło wiedzy dla mas. Wiedzy, która i tak zresztą pochodzi z papierowych dzieł. Book Lovers Day, czyli Dzień Miłośników Książek to święto, które jest dla nich hołdem.

Święto ma na celu propagowanie książek i czytania wśród ludzi na całym świecie, od tych najmłodszych poczynając. Czytanie przynosi wiele korzyści, od tej najbardziej oczywistej, czyli dostarczania wiedzy, zaletą jest pozytywny wpływ na wyobraźnię, słownictwo. Czytanie to świetny sposób na relaks, oderwanie się od codziennych zmagań. Warto więc promować Dzień Miłośników Książek.

Book Lovers Day obchodzone jest 9 sierpnia każdego roku. Trudno jednoznacznie wskazać, kto wpadł na ustanowienie tego wydarzenia w kalendarzu świąt nietypowych. Wiadomo jedynie, że Dzień Miłośników Książek jest najlepszą okazją do odwiedzenia biblioteki czy kupna książki i podróży do krainy wyobraźni. W ten dzień warto odłożyć na bok smartfona czy komputer. To oczywiście propozycja dla osób, które na co dzień raczej omijają lektury. Rodzice, jeśli tego wcześniej nie robili, właśnie 9 sierpnia powinni zachęcić swoje pociechy do czytania, wybierając im intersujący tytuł, który sprawi, że zapomną o komputerze.

Dla tych, którzy bez czytania nie wyobrażają sobie życia, Book Lovers Day przypada każdego dnia. Co mogą więc zrobić 9 sierpnia? Na przykład uporządkować półkę z książkami, a nawet zorganizować imprezę dla innych czytelników. Można zaproponować uczestnikom, by założyli kostiumy z ulubionych pozycji, choćby Harry’ego Pottera, Draculi czy Alicji z Krainy Czarów.

Z okazji święta biblioteki organizują różne akcje, wspólne czytanie, zabawy dla dzieci z książką w roli głównej, a nawet abolicję dla osób, które zwlekają z oddaniem jakiegoś tytułu. Wystarczy przynieść zagubioną książkę 9 sierpnia, a bibliotekarze przymkną oko na ewentualne kary.

Choć Dzień Miłośników Książek skupia się na propagowaniu czytania przede wszystkim papierowych książek, to jednak nie sposób uciec od nowych technologii. Każdy, kto identyfikuje się z świętem książek może więc użyć hasztagu #BookLoversDay w serwisie społecznościowym. Warto wspomnieć też o książkach w formie e-booka lub audiobooka. Niektórzy wolą po prostu czytać na komputerze, natomiast książka mówiona to dobra opcja choćby do samochodu, kiedy podróżujemy do pracy. W ten sposób można „przeczytać” jeszcze więcej książek i poszerzyć wiedzę.

5 komentarzy:

  1. Wow jaka świetna biblioteczka! Zaczytanego dnia książki

    OdpowiedzUsuń
  2. całkiem niezły zbiór książek :) Pozdrawiam cieplutko :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Wspaniała biblioteczka, Basiu. Nawet nie wiedziałam, że jest taki dzień. Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń