piątek, 4 sierpnia 2023

Byłe koszary

 Witajcie . Oto kolejne byłe koszary. W poprzednich to tylko kilka  budynków zostało odrestaurowane i są używane. Niestety reszta straszy swym wyglądem . Te tutaj to chyba wszystkie są zagospodarowane przez  różne firmy Zespół koszar przy obecnej ul. Artyleryjskiej to jeden z najstarszych tego typu kompleksów w Olsztynie. Powstawał w latach 1887-89 nad Łyną (na przeciwległym brzegu rzeki wznosiły się już Koszary Dragonów).

W 1889 r. nowe koszary zajął drugi dywizjon Zachodniopruskiego 16. Pułku Artylerii, który do Olsztyna przeniósł się z Grudziądza. Jeszcze w tym samym roku zaczęto powiększać zespół o kolejne budynki – remizy, stajnie, domy żołnierskie, warsztaty oraz gmach sztabu. Po opuszczeniu miasta przez dywizjon w 1901 r. koszary przekazano 73. Pułkowi Artylerii Polowej, któremu rok później nadano nazwę „Mazurskiego”. W 1902 r. oddano do użytku kasyno oficerskie i blok mieszkalny dla rodzin żołnierzy.

Budynki koszar, zarówno mieszkalne, jak i techniczno-magazynowe, utrzymane są w stylu neoromańskim. Do dzisiaj zachowała się większość spośród nich, wzniesionych w pierwszym i drugim okresie budowy koszar (do rejestru zabytków wpisano 26). Do lat 90. ubiegłego wieku były użytkowane przez Wojsko Polskie. Obecnie funkcjonuje w nich szereg przedsiębiorstw.  To się teraz nazywa Koszary Park
4 komentarze:

 1. Dla mnie widok zaskakujący, bo w mojej okolicy nie ma takich koszarów. W mojej miejscowości nie ma, a w sąsiednich miasteczkach koszary nadal są używane, nie ma tam wstępu. Pozdrawiam Basiu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Basiu, poznam dzięki Tobie Twoje miasto niemal jakbym tam była.
  Małgosia X

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam budynki z czerwonej cegły. Basiu dziękuję za poznanie kolejnej ciekawostki z Twojego pięknego miasta.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajne te budynki i dobrze, że są ciągle używane :) Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń