poniedziałek, 21 sierpnia 2023

Książki przeczytane kiedyś

 Czerwiec 1992

1ludlum dokument Matlocka

2Maciej Masłowski   Juliusz Kossak

3Janusz A Zajdel cylinder von troffa Klasyczna powieść jednego z twórców polskiej fantastyki socjologicznej. Autor w formie sensacyjno-rozrywkowej przedstawia problemy zawsze aktualne: niemożność adaptacji ludzkiej psychiki do szybko zmieniającego się świata. Młody naukowiec przedstawia pracę z dziedziny historii cywilizacji ziemskiej. Praca dotyczy tzw. Epoki Rozszczepienia, obejmującej wieki XXII i XXIII okres regresu cywilizacyjnego, chaosu i anarchii. Opracowanie opiera się na dokumencie zwanym ?Notatnikiem Nieśmiertelnego?. ?Nieśmiertelny?, postać na poły legendarna, był członkiem załogi jednego z międzygwiezdnych kosmolotów, który opuścił Ziemię w XXI wieku i powrócił po stu kilkudziesięciu latach, a więc w samym środku owej niezbyt dobrze zbadanej Epoki Rozszczepienia. Dziś, w XXIV wieku, zapiski tego człowieka stanowią bezcenny dokument historyczny. Notatnik obejmuje jednakże bardzo długi okres i przedstawia fakty rozrzucone po dwóch wiekach historii. Według hipotez niektórych uczonych ?Nieśmiertelny? korzystał z hipotetycznego urządzenia, zwanego cylindrem van Troffa. Dzięki cylindrowi człowiek może trwać poza upływem czasu, a więc tym sposobem ?Nieśmiertelny? mógł przenosić się do coraz późniejszych epok. Młody historyk wysuwa hipotezę, według której ?Nieśmiertelny? istnieje nadal: albo w stanie czynnym, działając wśród ludzi XXIV wieku, albo trwając w cylindrze van Troffa. Tylko gdzie jest cylinder? I dlaczego notatnik znalazł się w rękach badaczy, zamiast tkwić w kieszeni właściciela?

4Herbert   Dzieci diuny

5Halina Hojnacka polska porcelana

6Dumas Dama w perłach II połowa XIX wieku - Paryż i Baden-Baden. W salonach arystokracji, buduarach i teatrach toczą się nieustanne gry miłosne. W atmosferze "szelestu jedwabi", tajnych schadzek, porozumiewawczych spojrzeń i gestów bohaterowie książki poszukują wielkiej i prawdziwej miłości.

7Kochanowski odprawa posłów  Greckich

8Boleslaw Prus katarynka 

9    Vincent van gogh

10 Ireneusz Puszkiewicz   Drugie okrążenie    2 wojna światowa

11  

Wojciech Fijałkowski   Szlakiem Jana 3 Sobieskiego 


lipiec

1Harry Mark Petrakis  Fale nocy Trzecia przetłumaczona na język polski książka Petrakisa, amerykańskiego pisarza pochodzenia greckiego. Podobnie jak w poprzednich tomach jego opowiadań ("Perykles na trzydziestej pierwszej ulicy", Marzenia królów") bohaterami są tu na ogół emigranci greccy mieszkający w USA. O specyficznych prawach i obyczajach panujących w środowisku tych ludzi, o ich dążeniach i tęsknotach, o złudzeniach i rozczarowaniach w tym obcym dla nich świecie, wśród odmiennej kultury i bezdusznej współczesnej cywilizacji opowiada pisarz ze znawstwem obserwatora i wrażliwością współplemieńca znającego niszczącą siłę nostalgii.

2

Jan Dobrsaczynski spotkania jasnogórskie 26 sierpnia 1982 r. upłynęło 600 lat od dnia, gdy cudowny Obraz Maryi znalazł się w Polsce na Jasnej Górze.Na życzenie Prymasa Polski, Księdza Stefana Wyszyńskiego, Jan Dobraczyński spróbował opowiedzieć poprzez obrazy historyczne, które nazwał "spotkaniami jasnogórskimi", dzieje wizerunku w ciągu 600 lat jego pobytu w Polsce.

3 Ursula K. Le Guin   Jesteśmy snem Tytułowe "Jesteśmy snem" dzieje się w pełnym przemocy świecie, przypominającym nieco lata 70. XX wieku. George Orr - główny bohater powieści - pewnego dnia odkrywa, że posiadł zdolność zmiany rzeczywistości za pośrednictwem swoich snów. O pomoc w poradzeniu sobie z nową zdolnością prosi doktora Williama Habera, psychiatrę, który szybko zdaje sobie sprawę, że moc Orra może wykorzystać również do własnych celów. Kolejne próby rozwiązania problemów ludzkości podejmowane przez lekarza kończą się tworzeniem coraz gorszych alternatywnych światów. Czy George’owi uda się wyzwolić spod wpływu manipulatora i zatrzymać katastrofę?

4Eliza Orzeskowa Anastazja pieśń niech zapłacze 

5vercors droga okrężna  opowiadania

6Mickiewic Grażyna wiesze poematy

7żeromski opowiadania 

8 G  Linkow wojna na tylach wroga

9Gabriel García Márquez   Sto lat samotności

 Większość  to były stare książki rodziców  w poprzednim miesiącu też   widać nie mialam co czytać i czytałam wszytko co bylo w domu 


sierpień

1Zevaco piekielna zemsta   historia przygoda

2Andre Norton Strzeż się sokola Tirtha z Sokolego Rogu pracowała ciężko na granicy nowych gór bez szans na lepsze życie. Miała jedno marzenie - odzyskać utracone w Karstenie dziedzictwo. Nawet jeśli będzie to wymagało poświecenia samej siebie, poddania obcej woli by odnaleźć Adepta nowego pokolenia, nawet jeśli dziedzictwo nie oznacza bogactwa, a spełnienie przyrzeczonej pokolenia temu powinności.

3Maurice Druon   Kiedy król gubi swój kraj 

Panowanie dynastii Walezjuszów sprowadza na Francję serię nieszczęść i katastrof. Król Anglii rości sobie prawa do tronu, jego armia pustoszy królestwo, lud ugina się pod jarzmem podatków, a epidemia czarnej śmierci zbiera obfite żniwo. Czy Francja zdoła podnieść się z upadku?

Siódmy tom mistrzowskiego cyklu Maurice’a Druona ukazuje, jak szybko pycha i ignorancja władców oraz prywata i egoizm możnych mogą doprowadzić dumny i potężny kraj do ruiny.

4Danuta Frej broszka z zielonych kamieni   kryminał

5Howard szable szahrazaru  opowiadania fantsy

6Roger Zelazny Dilwich przeklęty Po dwóch stuleciach tortur w Piekle, Dilvish ma tylko jeden cel: zemścić się na tym, który go przeklął... Jeleraku, najpotężniejszym i najstraszliwszym czarnoksiężniku na ziemi. A ucieczka z Piekła to dopiero początek... W Dilvishu Przeklętym Roger Żelazny opowiada przygody Dilvisha po ucieczce z Piekła, a przed ostatecznym starciem z wrogiem w Krainie zmian śledzimy losy Dilvisha i jego towarzysza, magicznego stalowego konia, zwanego Karym. Przemierzają oni ziemię w poszukiwaniu Jeleraka. Losy zawiodą ich do zaczarowanego miasta, którego poruszające się budynki stanowią śmiertelną pułapkę, do pałacu ostatniego wyznawcy dawno zapomnianego boga, który pragnie odebrać Dilvishowi życie, i w miejsce masakry sprzed stulecia, gdzie Dilvish ma naprawić wyrządzone szkody

7Zevaco królesto żebraków   Historia przygoda

Wrzesień 

1Jonatan Wyjle Pierwszy nazwany  Król Ark został zabity, a prawa do tronu uzurpuje sobie kapitan straży popierany przez swoich żołnierzy. Odzyskanie tronu spoczywa na barkach królewskich synów.

2jeży Putrament    wrzesien  Wokół wielkiego zagadnienia wrześniowej klęski rozpętała się swego czasu burzliwa polemika publicystyczna, unaoczniająca ogromne bogactwo wiążących się z nim problemów politycznych i wojskowych. Wydobyci ich i ukazanie w dziele literackim było niewątpliwie i trudnym i pasjonującym zadaniem dla pisarza. "Wrzesień" [...] to powieść panorama o wielu postaciach i wielu wątkach akcji. szeroki i wielostronny przekrój przez ocean wydarzeń, w których czynne uczestnictwo było udziałem milionowych rzesz ludzkich, choć zamyka je w tym wypadku, nader krótki odcinek czasu, zaledwie kilkanaście dni.

3Zevaco  Triumf sprawiedliwości

4Piers Anthony żródła magii 


Król Trent wysyła na wyprawę w poszukiwaniu źródła magii wyjątkową ekipę.


Binka, który ma przechlapane, bo żona niedługo rodzi (a do tego jest piekielnie inteligentna),centaura Chestera (który ma przechlapane, bo jego żona niedawno urodziła i interesuje się głównie źrebakiem, a nie małżonkiem) oraz Crombiego (który ma jeszcze bardziej przechlapane, bo na czas misji został zamieniony w gryfa i może tylko krakać).
Niedługo później do grupy dołączają Dobry Czarodziej Humfrey oraz grudka gliny w postaci golema z niewyparzoną gębą i darem tłumaczenia każdego języka na ludzki.
Gdzie znajduje się źródło magii? Czy bohaterowie do niego dotrą? Jak wygląda wieczór w wiosce zamieszkanej przez same kobiety? Na te oraz wiele innych pytań odpowiada drugi tom serii "Xanth", który przypominamy czytelnikom w zupełnie nowym przekładzie (wydawca zapewnia, że żaden golem nie ucierpiał podczas jego powstawania)

5Verne sekret Wilhelma śtoritsa

6Michael Moorcok kawaler mieczy  Były to czasy oceanów światła i czasy dzikich bestii z brązu latających w przestworzach, miast unoszących się tuż pod sklepieniem nieba. Stada karmazynowego bydła, roślejszego niż zamki, napełniały porykiwaniem pastwiska: młode i hałaśliwe stworzenia nawiedzały ponuro toczące swe wody rzeki. Był to czas bogów, których nieustanną obecność można było dostrzec we wszystkim, co istniało na świecie: czas bezrozumnych krasnali i pozbawionych kształtów stworów, które można było przywołać nieostrożną bądź gorączkową myślą, a które nie odchodziły nie zadawszy cierpienia lub póki nie złożyło im się okrutnej ofiary: czas magii, zjaw, niestałej przyrody, zdarzeń prawie niemożliwych, paradoksów mogących wpędzić w szaleństwo: marzeń spełniających się posłusznie i marzeń realizujących się na opak: koszmarów sennych raptownie stających się zjawą.

7Walenty Katajew Samotny biały żagiel

8Wiem komu zawierzyłem katechizm dla dorosłych

9Silverber   Czas przemian  Jest to autobiografia Kinnalla Darivala, księcia prowincji Salla na planecie Borthan. Napisanie takiej książki jest aktem herezji, ponieważ w trzymanym krótko i w posłuchu społeczeństwie Borthana słowa "ja" i "mnie" są nieprzyzwoitą obrzydliwością, a pomysł "autobiografii" - wprost nie do pomyślenia.


Przez większą część swego życia Kinnall, jak każdy człowiek tej społeczności, ściśle przestrzegał obowiązującego kodeksu moralnego. Skazany na wygnanie, kiedy jego brat stał się władcą Salli, spotkał Ziemianina odwiedzającego planetę, a ten zapoznał go z pewną ideą oraz sposobami wprowadzenia jej w życie, co wstrząsnęło podstawowymi wierzeniami Borthańczyka. Szaleniec lub mesjasz, książę obiera drogę, na której zagrożone jest nie tylko jego własne życie, lecz także jego bliskich.

Już pisałam ze nie wszystkie książki pamiętam o czym są . Można by wiec je jeszcze raz przeczytać jako cos nowego co czasami tak czynie  Ale Jak tu czytać książki już czytane jak oni ciągle piszą nowe haha 

3 komentarze:

  1. Podziwiam Cię Basiu, że dajesz radę czytać książki o tak zróżnicowanej tematyce. Ja bym na niektórych chyba poległa np. raczej nie dla mnie klimaty fantasy, wolę odłożyć książkę niż się nad nią męczyć. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja też podziwiam Cię Basiu, ale za ilość przeczytanych książek. Jesteś niesamowita. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. I ja dołączam do grona podziwiających, Basiu.

    OdpowiedzUsuń