poniedziałek, 15 października 2012

Dzień białej laski

Nigdy nie pamiętałam kiedy jest to święto  a powinnam he he wiedzieć Kiedyś miałam    białą laskę i nawet.przeszłam mini kurs jak z nią chodzić .Na szczęście nie jest mi ona jeszcze  potrzebna i mam nadzieje  że nigdy nie będzie potrzebna .
15 października przypada Święto Białej Laski - Międzynarodowy Dzień Niewidomych - obchodzone cyklicznie od roku 1946. Jak to było z białą laską od kiedy stała się symbolem osób niewidomych i słabo widzących?

Laska, jako zwykły kij od dawna był narzędziem dla ludzi niewidomych, która pomagała im poruszać się i osłoniać przed niebezpieczeństwem. Pełniła rolę przedłużenia ręki.

Historia białej laski zaczyna się w Wielkiej Brytanii – w roku 1921, w mieście Bristol.
Fotograf James Biggs, pracujący dla lokalnych czasopism, uległ wypadkowi i stracił wzrok. Zaczął wychodzić samodzielnie z domu ze swoją zwykłą laską.

Szybko przekonał się, że nie zawsze jego laska jest dostrzegana przez innych, zwłaszcza w czasie tzw. ponurej angielskiej pogody. Pomalował swoją laskę na biały kolor, aby była lepiej widoczna i zwracała uwagę innych osób. Pomysł ten okazał się bardzo skuteczny.

Od 1932 r. Królewski Narodowy Instytut dla Niewidomych, działający od 1868 r. na rzecz osób niewidomych, zaczął oficjalnie rozprowadzać białe laski.

W Stanach Zjednoczonych, dzięki działaniu Krajowej Federacji Niewidomych, w latach 50. i 60. powstał wielki ruch niewidomych na rzecz popularyzacji problemów osób z uszkodzonym wzrokiem w społeczeństwie amerykańskim.

Wynikiem tego było przyjęcie przez Kongres uchwały proklamującej 15 października każdego roku jako Dzień Bezpiecznej Białej Laski (White Cane Safety Day). Pierwszy taki dzień został ogłoszony przez prezydenta Lyndona S.Johnsona w dniu 15 października 1964 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz