wtorek, 9 września 2014

Toruń ruiny zamku krzyżackiego

Witajcie . To ostatni post z Torunia . Wycieczka była jedno dniowa a ja aż trzy posty pisze. Oto zamek krzyżacki a właściwe  jego ruiny . W podziemiach  jest wystawa jak żyli zakonnicy krzyżaccy .
Zamek krzyżacki w Toruniu – najwcześniejszy zamek krzyżacki na ziemi chełmińskiej, zbudowany na planie podkowy, prezentuje wcześniejszą formę rozwoju zamków krzyżackich, jeszcze przed ustaleniem się typowego zamku konwentualnego w postaci regularnego czworoboku.
Z budynków zamku głównego do dzisiaj zachowała się wieża ustępowa (gdanisko) wraz z prowadzącym do niej gankiem, fosa, dolne partie murów parteru i ośmiobocznej wieży i piwnice. Na terenie przedzamcza zachowały się budynki związane z zamkiem – dawny szpital (częściowo zburzony w końcu XIX w.) i młyn górny, a także znaczne odcinki murów przedzamcza z kilkoma bramami (w tym m.in. Młyńską i Menniczą).
makieta zamku

9 komentarzy:

 1. tO MUSIAŁA BYĆ SUPER WYCIECZKA

  OdpowiedzUsuń
 2. Dużo zwiedziliście przez jeden dzień :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna wycieczka Basiu, Toruń jest tego wart!

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna wycieczka i naprawdę dużo zwiedziliście. Oizdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna wycieczka, cudowny Jest Toruń na wypady właśnie. W ten weckend odbywało się w Toruniu święto piernika- fantastyczna impreza, ale mnie nie było, ja w moim mieście w Kamienicy 12 spędziłam cudowne chwile <3 Pozdrawiam cieplutko

  OdpowiedzUsuń
 6. To się Basiu nazwiedzałaś tych wspaniałości, super wycieczka:)))
  Pozdrawiam cieplutko!!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Wow, fajna wycieczka, też bym chętnie pozwiedzała taki zamek :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dużo zwiedzania, jak na jeden dzień, to i wycieczkowych postów dużo.

  OdpowiedzUsuń