wtorek, 26 września 2017

Dzień aptekarza

 Ogólnopolski Dzień Aptekarza przypada na 26 września (wtorek)
Witajcie . Oj aptekę to ja często odwiedzam . W kilku to nas już dobrze znają . Ja troszkę leków regularnie  przyjmuje  : na oczy, tarczyce, cholesterol,nadciśnienie  . Mama te troszkę ich bierze . wiec wizyty w aptece częste są
.

Święto Aptekarzy obchodzimy w dniu imienin św. Kosmy i Damiana, patronów aptekarzy. Święto jest dobrą okazją do tego, by odznaczyć zasłużonych przedstawicieli tego zawodu.

Bracia zginęli w 283 roku podczas prześladowań chrześcijan. W swoich czasach byli uznawani za wybitnych lekarzy. Są patronami zgromadzenia Jezuitów, Florencji, fakultetu medycyny na uniwersytetach, aptekarzy, chorych, dentystów, lekarzy i pielęgniarek. Ich atrybutami są m.in. instrumenty medyczne, korona w rękach, krzyż i kamień oraz miecz.

Zawód aptekarza wymaga umiejętności efektywnego komunikowania się z pacjentem, czyli otwartości, uprzejmości, fachowego udzielania porad, ale także cierpliwości i wyrozumiałości. 


Dla większości pacjentów to właśnie farmaceuta jest pierwszym pracownikiem służby zdrowia, do którego kierują się po pomoc, obdarzając go zaufaniem. Decydują o tym łatwość i jednocześnie szybkość dostępu do jego usług, jaką gwarantuje brak konieczności wcześniejszego umawiania się i rejestracji Aptekarze: jest ich ok. 23 tysięcy. Codziennie - w ponad 13 tys. aptek - odwiedzają ich nawet 2 mln Polaków. W rankingach zaufania ta grupa zawodowa zajmuje jedno z czołowych miejsc

4 komentarze:

 1. Zanim wprowadzono recepty pisane na komputerze, aptekarze musieli mieć jeszcze umiejętność odczytywania lekarskich bazgrołów:)
  Uściski, Basieńko.

  OdpowiedzUsuń
 2. Basiu! Ja też często korzystam z apteki - Pozdrawiam Cieplutko

  OdpowiedzUsuń
 3. Na szczęście ja korzystam rzadko póki co i oby tak zostało jak najdłużej :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tylko 13 tysięcy aptek jest? W odległości 5 minut od domu mam ich siedem.

  OdpowiedzUsuń