środa, 20 września 2017

Dzień przedszkolaka

 Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka przypada na 20 września (środa)

.

Inicjatywa Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka wyszła od dyrektorów łódzkich przedszkoli. Święto zostało ustanowione uchwałą sejmu z dnia 13 września 2013. Podczas pierwszych obchodów w 2010 roku, które odbyły się w Łodzi, dzieciaki, podczas festynu, posadziły w parku pamiątkowe dęby i razem w władzami miasta wypuściły do nieba baloniki z marzeniami. Co roku w całej Polsce przedszkolaki świętują swój dzień. Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka ma swój hymn, który zna większość podopiecznych przedszkoli w Polsce. 20 września to wspaniały dzień dla każdego wychowanka przedszkola. Tego dnia placówki organizują moc atrakcji dla dzieci. W niektórych przedszkolach w ramach święta odbywa się pasowanie na przedszkolaka nowo przyjętych podopiecznych. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak co roku wysyła specjalny list adresowany do polskich przedszkolaków. Wiele samorządów przygotowuje, dla wszystkich przedszkoli ze swojego miasta czy gminy, festyny, koncerty, marsze, zabawy, bale. W Opolu przedszkolaki odbierają symboliczne klucze do miasta od prezydenta, a następnie uczestniczą w uroczystej sesji Rady Miasta Przedszkolaków. Maluchy wraz z Przewodniczącym Rady Miasta mogą głosować w sprawie wniosków dotyczących opolskich przedszkoli. W Nowym Mieście Lubawskim dzieci z przedszkola tradycyjnie co roku wypuszczają do nieba baloniki z marzeniami. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze wystawia specjalne, bezpłatne przedstawienie dla najmłodszych widzów. Dzieciaki z Mielca uczestniczą w przemarszu przez miasto. Każde przedszkole miejskie czy prywatne stara się aby przedszkolaki tego dnia jak najlepiej bawiły się.

9 komentarzy:

 1. No jakiś czas temu wyrosłam z przedszkola... niestety :) Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiałam uczęszczać do przedszkola, pomimo surowej wychowawczyni; inne rzeczy mnie tam ciągnęły. A wychowawczyni... no cóż, dzisiaj pewnie ma niebotyczne wyrzuty sumienia Pozdrawiam :) <3

  OdpowiedzUsuń
 3. Nikt tak krótko jak ja nie chodził do przedszkola. Tata przed pracą mnie zaprowadzał, po krótkim czasie już byłam w domu. W grupie byli dwaj nieznośni bliźniacy - synowie wychowawczyni. Oni rozrabiali, a sprzątali, albo byli karani inni. Raz, drugi sama wróciłam do domu - do mamy i malutkiej siostry - i skończyło się chodzenie do przedszkola. Rodzice bali się, że w drodze do domu coś mi się stanie.
  W zerówce mieliśmy super panią i chętnie chodziłam. Nawet gdy widziałam mamę spacerującą z moją siostrą nie chciałam iść z nimi, wolałam zostać z dziećmi i rysować (głównie koziołka Matołka).

  OdpowiedzUsuń
 4. U mnie jedno dziecko przedszkole skonczylo a drugie zaczelo, ale to swieto jest u nas obchodzone pierwszy raz. Corka zadowolona, bardzo chetnie chodzi, a syn 3 lata praktycznie codzien plakal

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie chodziłam do przedszkola, jedynie do zerówki (ale nie w szkole, tylko właśnie w przedszkolu) i to był cudowny czas!
  Buziaczki, Basiu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Basiu! Ja nigdy nie chodziłam do przedszkola,I moje dzieci również nie chodziły - Pozdrawiam Cieplutko

  OdpowiedzUsuń
 7. O, nie wiedziałam, że w ogóle takie święto jest :) W przyszłym roku moja córcia prawdopodobnie pójdzie do przedszkola, więc od razu we wrześniu będziemy mieli co świętować ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wszystkiego najlepszego przedszkolaków
  z okazji ich swieta

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo sympatyczne święto, a przedszkolaki są tak urocze, że powinny mieć swój dzień :-)

  OdpowiedzUsuń